1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Küfreden çocuğa karşı nasıl davranmalıyız?

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  küfür eden çocuğa nasıl davranmalı küfür eden çocuğa nasıl davranılır
  Hemen hemen hiçbir anne-baba çocuğunun küfür etmesini istemez.Çocuklar için örnek yine biz anne-babalarız. Çocuk aile içinde olumlu davranışları görür ve öğrenirse olumlu şekilde davranır.Benim küçük oğlum anaokulana gidiyor arkadaşlar.Ogün gayri ihtiyari ağzından hoş olmayan kelimeler döküldü.Afalladım kaldım.Bunu nereden öğrendiğini sordum önce abisinin üzerine atmaya çalıştı.Doğru söyle abin bu şekilde konuşmaz dedim.Oda kızmayacaksın o zaman dedi.Tamam sen doğruyu söylersen kızmam tabi dedim.Oda okuldan bir arkadaşının adını vererek,ondan öğrendiğini söyledi.Ona dediği cümlenin ayıp ve yanlış olduğunu anlatarak,ertesi günü bunun doğruluğunu araştırmak için öğretmene anlattım.Meğerse o çocukla öğretmende bu konuda baş edemiyormuş.Öğretmen çocuğa bu küfürleri nerden öğrendiğini sorduğunda çocuğun cevabı ''abim ve halam'' olmuş. Demekki arkadaşlar çocuğu severken bile kurduğumuz cümlelere bile dikkat etmeliyiz.Yada gerginlik halinde başkalarına kızarken kullandığımız kelimelere.... Çünkü yanımızda bizleri örnek alan çocuğumuzun olduğunu unutmamalıyız.
  < Konu Resmi..>
  Çocuk neden küfür eder?
  1- Bazı çocuklar anne ve babadan yeterli ilgi görmediğinde sırf dikkat çekmek için küfür etmeyi seçebilir.

  2- Çocuklar için yetişkinleri şaşırtmak rahatsız etmek eğlenceli olabilir. Bu sebepten bazen anne-babanın onaylamadığı rahatsız olduğu tavırlar onlar için son derece eğlencelidir küfürlü kelimeler de bunlardan biridir.

  3- Bazıları için kötü söz söyleme bir savunma mekanizması olabilir. Küfür edilmeyen bir sosyal çevrede yetişen çocuklar isyan ederek bir nevi bağımsızlıklarını göstermek isterler.

  4- Çocuklar yetişkin olduklarının ispatı için ya da sırf yetişkinlere özendikleri için küfürlü kelime kullanırlar. Bu şekilde büyüdüklerini yetişkin olduklarını kanıtlamaya çalışırlar.

  5- Küçük çocuklarda tuvalet banyo konuşmaları çocuklarda bir tür çocuksu aseksüel zevk alma durumu ortaya çıkarmaktadır. Bu daha ziyade cinselliği keşfetmek aşamasında olan çocukların kendilerini ispat etme davranışları olabilir.


  Küfür eden çocuğa karşı nasıl davranmalı?

  1- Çocuğunuz için hayattaki en önemli taklit modeli sizsiniz bu sebepten öncelikle sizin küfürlü ve kötü anlamalar içeren sözcükler kullanmamanız gerekmektedir. Sizin seçimleriniz çocuğunuz seçimlerini etkiler bunu unutmamanız gerekir.

  2- Çocuğunuz size veya başkalarına karşı lığını öfkesini dile getirebilmeli; bu sebepten ona hoşlanmadığı ya da mutsuz olduğu durumlarda ‘bunu açıkça istemiyorum üzüldüm mutsuzum sevmedim öfkeliyim’ vb. gibi kelimelerin anlamını anlatarak küfür yerine bu kelimeleri kullanmasına teşvikte bulunun.

  3- Çocuk küfür içeren kelimeler kullandığında asla ona gülmeyin çünkü bu onu onayladığınızın bir göstergesi olabilir. Çocuk sırf sizin hoşunuza gittiğini düşündüğünden ve her söylediğinde sizin güleceğinizi bildiğinden dolayı davranışı tekrarlayacaktır. Bu durumda kesinlikle olumlu tepkiler içeren davranışlarda bulunmayın.

  4-"Dilsizlik Oyunu": Ana-babalar böyle durumlarda olmaktan çok sessizlik oyunu oynayarak çocuğu yönlendirebilirler. "Senin kullandığın kelimenin anlamı nedir? anlamıyorum" denilerek çocuktan yanıtlaması istenir. Bu şekilde yanlışla doğruyu ayırt etmesi sağlanır.

  5- Yaratıcı uğraşlar yazınsal faaliyetler spor vb. Yaratıcılığı artırıp kötü söz kullanımını engeller. Ayrıca tekerleme fıkra masal şiir ezberlerse dilediği zaman bunları kullanır ve küfürlü kelimeleri seçmesine gerek kalmaz.

  6- Eğer çocuğunuzu döverek bağırarak tehdit ederek cezalandırırsanız çocuğunuz bu kelimeleri yakalanıp cezalandırılmamak için gizlice kullanmayı öğrenir.

  Uygun olmayan bu sözcüklerin yerine uygun kabul edilebilir sözcükler kullanması için çocuğu bilgilendirmek gerekir.Çocuk olumlu sözcük kullandığında çocuğun övülmesi teşvik edilmesi gerekir.


   
 2. miss angel

  miss angel Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  3.105
  Beğenilen Mesajlar:
  55
  Ödül Puanları:
  0
  canım çok güzel bi paylşm olmu teşekkürler...
   
 3. Misafir Melek

  Misafir Melek Forum Okuru

  ggggg
  onu uyarır ne kadar kötü bir davranıs yaptığını
  ona anlatırızzzzzzzzzzzz
   
 4. zuzumm_

  zuzumm_ Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Aralık 2010
  Mesajlar:
  1.535
  Beğenilen Mesajlar:
  196
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  nerDe oLduğumu bende biLmiyoRm
  çocuklara refleks olmuş artık bunlar çevremde görüyorm ufcık çocukların ağzında skız gibi
   
Küfreden çocuğa karşı nasıl davranmalıyız? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocuklara karşı nasıl davranmalıyız?

  çocuklara karşı nasıl davranmalıyız?

  sinirli çocuğa nasıl davranmalı Çınar Koleji Geleneksel 5. Bilim-Sanat Şenliği’nin üçüncü gününde Çınar Koleji velileri ile biraraya gelen Prof. Dr. Üstün Dökmen; akademik birikimlerinin ve doğal gözlem yeteneğinin ürünü sıra dışı paylaşımlarda bulundu. Konuşmasını eşler arası iletişim, ebeveynler ve çocuklar arasındaki iletişim başlıkları altında yoğunlaştıran Dökmen; baştan sona özgün...
 2. anaokuluna başlayan çocuklara nasıl davranmalıyız?

  anaokuluna başlayan çocuklara nasıl davranmalıyız?

  anaokuluna başlama hem aile için hem de çocuk için çok önemli bir ilk adımdır. Aileler bir çok kaygı yaşamaktırlar. Özellikle de anneye fazla bağımlı olan ve evde kural öğretilmemiş, sorumluluk verilmemiş olan çocuklar için anne-babalar daha fazla kaygı duymaktadırlar. Çünkü genellikle bu çocuklar daha fazla uyum problemi yaşamaktadırlar. Çocuklar becerileri gelişmeye başladığı dönemden...
 3. Çocuğum yalan söylediğinde nasıl davranmalıyım?

  Çocuğum yalan söylediğinde nasıl davranmalıyım?

  4 yaşındaki kızıma nasıl davranmalıyım Çocuğunuz çeşitli sebeplerden dolayı gerçeği sizden saklayabilir ya da olayları farklı şekillerde size yansıtabilir. Önceleri masum olarak gördüğümüz, çocuktur deyip önemsemediğimiz yalanlar daha sonraları davranış bozukluğuna dönüşebilir. Bazen sevgi ve ilgi eksikliğinden dolayı dikkat çekebilmek ve aile tarafından fark edilebilmek için bu yolu tercih...
 4. Gelişimi için Çocuğa Nasıl Davranmalı

  Gelişimi için Çocuğa Nasıl Davranmalı

  Gelişimi için Çocuğa Nasıl Davranmalı Arkadaşlar ben bilinçli bir anne olmak istiyorum elbette ki herkes iyi bir anne olmak ister ama benim ilk anneliğim ve bu konuda sizden yardım bekliyorum tecrübelerinizi yazınız.
 5. çocuğu ölen nasıl davranmalı

  çocuğu ölen nasıl davranmalı

  çocuğu ölen kadın nasıl davranmalı

Sayfayı Paylaş