Etiketler:
 1. zuzumm_

  zuzumm_ Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Aralık 2010
  Mesajlar:
  1.535
  Beğenilen Mesajlar:
  196
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  nerDe oLduğumu bende biLmiyoRm

  Küfüre alışan çocuklara nasıl yaklaşmalıyız??

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında zuzumm_ tarafından paylaşıldı.

  bu konuları okuyunca öyle etkileniyorum ki meleklerim.. çocuk bebeğim öyle tatlı söz ki. allah inşallah banada bigün kısmet eder. bende bu konuları okur bilgi edinir uygularım allah herkesin gönlüne göre versin inşallah..

  < Konu Resmi..>  Küfür Etme Alışkanlığı Kazanmış Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalıdır?
  1- Gece yatarken çocuğunuza okuyacağınız hikâyenin kahramanını kötü söz söyleyen bir çocuk olarak seçin. Anlatacağınız hikâyedeki çocuk, kötü bir söz söylediğinde, annesinin nasıl üzüldüğünü, etrafında bu sözden dolayı nasıl tepkiler oluştuğunu hikâyelendirin. Ama asla çocuğunuz ile hikâye kahramanını bütünleştirmeye kalkmayın, “Sakın sen de bu çocuk gibi yapma ha!..” demeyin. Çocuğunuz hikâyede geçen mesajı zaten alacaktır, merak etmeyin.
  2- Çocuğunuzun kullandığı çirkin sözlere, alternatif kelimeler öğretin. Çocuk, kızgınlık ânında, üzüntü ânında hangi kelimeyi kullanacağını bilmelidir. Çocuk, hangi duygu anında, hangi küfür kelimesini kullanıyorsa, o duygu anında kullanabileceği, alternatif kelimeler öğretin. Örneğin, “Sana çok kızdım.”, “Şu an çok üzgünüm.”, “Sinirlendim.”, “Allâh’ım yardım et.” gibi… Ve bu kelimeleri kullanabilmesi için, ona bu kelimeleri zaman zaman kullanarak, yardımcı olun.

  3- Çocuğunuz ile bir anlaşma yapın ve o gün çirkin kelime kullanmadığı her saat başına bir ödül verin -örneğin şeker-… Çocuğunuzu okuldan geldiği andan başlayarak yatıncaya kadar, sizinle beraber geçireceği 5-6 saat boyunca gözlemleyin ve her saat başında çocuğunuzun yanına giderek, onun başını okşayın ve -o unutsa bile- siz şekerini verin. Şekeri verirken birkaç dakika kendisi ile sohbet edin ve bu ödülü neden aldığını söyleyin. Onu pozitif cümleler ile motive edin. Ancak gün geçtikçe, vereceğiniz bu ödülün “süresini” uzatın. Bir hafta sonra, her saat başı değil, ama iki saat başında bir şeker verin. Bir süre sonra da bu mükâfât sürecini tamamen ortadan kaldırmaya çalışın. (Mükâfâtlar, zaman içerisinde ortadan kaldırılmaz ve alışkanlık hâlini alırsa, artık çocuğunuzun bir süre sonra sizinle pazarlık yaptığını görürsünüz.) 4- Çocukların dil gelişimini, en üst seviyede kontrol altında tutmak istiyorsanız, çocuğunuza şiir ezberlettirebilir, tekerleme öğretebilir, kısa sûreler ve duâlar ezberlettirebilirsiniz. Böylece, çocukların aktif hâfızalarındaki kelimeleri -bir şiir dizesinin ezberlenmesi ânında- siz belirlemiş olursunuz. Bu usûl ile çocuğunuzun dilinin hem “şirin” hâle gelmesine, hem de “zihnî gelişim”ine katkı sağlamış olacaksınız.
  5- Çocuğunuzun yanlışlıkla kullandığı çirkin sözlere, ânî bir şok geçirerek müdâhale edin. Kızarak onu rencide etmeyin, lâkin duruşunuz ve hâlinizle çok üzüldüğünüzü gösterin. Bunu yaparken de çok dramatize etmeyin, ama atmosferinizin değiştiğini çocuğunuza hissettirin. Üzüldüğünüzü belirtin, ama bu hâliniz onu ezmesin ve bir psikolojik cezâya dönüşmesin.
  Tüm bu söylediğimiz usûller işe yaramıyorsa, kendi kullandığınız kelimeleri bir kenara yazıp kontrol edin. Acaba çocuğunuzla aynı kelimeleri kullanıyor olmayasınız?!


   
Küfüre alışan çocuklara nasıl yaklaşmalıyız?? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklarda KÜfÜr

  Çocuklarda KÜfÜr

  ÇOCUKLARDA KÜFÜR Çocuklarda küfür üç temel gruba ayrılır. -Ya beddua etmek yada birine zarar verilmesi dileğini yansıtan konuşma biçimi -Cinsel içerikli küfürler, müstehcen konuşmalar -Kişiliğe yönelik küfürler. Manyak, salak... Çocuklarda Küfürün Nedenleri 1- Dikkat çekme: Bazı çocuklar ana-babadan yeterliilgiyi göremiyorlarsa, dikkat çekmek için küfrederler. 2- Sarsılma:Bazı...
 2. çocuklarda küfür

  çocuklarda küfür

  Çocuklarda küfür üç temel gruba ayrılır. -Ya beddua etmek yada birine zarar verilmesi dileğini yansıtan konuşma biçimi -Cinsel içerikli küfürler, müstehcen konuşmalar -Kişiliğe yönelik küfürler. Manyak, salak... Çocuklarda Küfürün Nedenleri 1- Dikkat çekme: Bazı çocuklar ana-babadan yeterli ilgiyi göremiyorlarsa, dikkat çekmek için küfrederler. 2- Sarsılma:Bazı çocuklar için yetişkinleri...
 3. hırsızlık yapmaya alışan çocuklar

  hırsızlık yapmaya alışan çocuklar

  Çocuklarda çalmalarin büyük bir bölümü, aile çevresinin çocuga mülkiyetle ilgili haklara saygi göstermesi konusunda gerekli kavram ve aliskanliklari asilamakta basari göstermemesinden ileri gelir. Çocukta dogustan mülkiyet kavrami yoktur, çevresinde gördügü, hosuna giden ya da gereksine duydugu esyayi çocuk kendine mal etmeye ya da düsünmeden kullanmaya girisir. Mülkiyetin anlami çocugun...
 4. Çocuklarımızın küfür etmesine nası engel olabiliriz ?

  Çocuklarımızın küfür etmesine nası engel olabiliriz ?

  Çocuğumun küfretmesine nasıl engel olabilirim? Çocukların argo, küfür ya da kötü sözler telaffuz etmesi karşısında anne-baba nasıl bir yol izlemeli? Çocuk-ergen psikiyatristi Serdar Alparslan, 'ayıp, ağzına biber sürerim' gibi tepkilerin sorunu çözmeyeceğini söylüyor. Alparslan, çocuklar bu tür kötü kelimeler kullandığı...nda gülünmemesi ya da rencide edilmemesi gerektiğini belirterek, bu...
 5. öğretmenini dinlemeyen çocuğa nasıl yaklaşmalı ?

  öğretmenini dinlemeyen çocuğa nasıl yaklaşmalı ?

  Çocuğum 4. sınıf öğrencisi ve öğretmenini dinlemiyor. Ne yaptıysak bunu aşamadık.Varmı bu durumda olan anneler? Bana ne tavsiye edersiniz acaba ?

Sayfayı Paylaş