Etiketler:
 1. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0

  Kulak ağrısı ve çınlaması

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Young bride tarafından paylaşıldı.

  kulak, kulak ağrısı, kulak çınlaması, kulak çınlaması tedavisi, kulak çınlaması neden olur
  KULAK AĞRISI VEYA ÇINLAMASI
  Kulaklarınız sadece işitme duyusu için değildir. Denge için de önemli bir organdır. Kulakta, enfeksiyondan ısrar eden çınlamaya kadar, meydana gelebilecek olası bir dizi sorun vardır.
  En sık karşılaşılan kulak sorunu, kulak ağrısıdır. Başlıca belirtileri keskin ve delici ya da künt ve zonklayıcı veya ikisinin... birlikte geliştiği bir ağrıdır. Bir enfeksiyona işaret eden ve tedavi gerektiren sarı bir akıntı olabilir ya da orta kulakta sıvı ya da buşon birikimi nedeniyle işitmeniz azalabilir. Herhangi bir kulak ağrısı yarım günden daha uzun sürerse gecikmeden bir doktora görünmelisiniz. Kendi kendinize tedavi etmeye kalkışmayın. Kulak ağrısına bir dizi faktör neden olabilir.
  KULAK AĞRISI NEDENLERİ
  - Orta kulak enfeksiyonu (bakteriyel veya viral)
  - Soğuk algınlığı ve nezle
  - Uzun süre yüksek sese maruz kalma

  - Buşon blokajı - Katran ve enfeksiyona bağlı olarak Östaki borusunun tıkanması
  - Barotravma olarak bilinen uçmaya ya da dalmaya bağlı basıncın neden olduğu hasar
  - Diş ve dişeti enfeksiyonu
  - Dış kulak enfeksiyonu, kaşıntı, ağrı ve dış kulak yolundan akıntıya neden olan ve genellikle bakteriyel veya alerjik olan bir sorun.

  ENFEKSİYON VE TIKANIKLIK
  Kulak ağrısının sebebi bir enfeksiyon ise doktor incelemesi için irin örneği alınabilir. Kulağı temizleyecek ve damla veya tablet şeklinde antibiyotikler veya stereoidler reçeteleyecektir. Ağrı kesici de verebilir. Eğer kronik bir enfeksiyon varsa kulağın düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekebilir.
  Sorun buşona bağlı bir tıkanıklıktan kaynaklanıyorsa doktorunuz, ılık su şırınga ederek kulağınızı temizleyebilir. Önce kulak damlası ile buşonları yumuşatabilir. Bu yöntem, kulak zarının delik olması durumunda risklidir ve yalnızca tıbbi açıdan gerekli görülürse, doktorun ve hastanın işlem için yeterli zamanı varsa uygulanmalıdır.
  ÇOCUKLAR VE ORTA KULAK İLTİHABI
  Orta kulakta sıvı birikimin olduğu orta kulak iltihabı, çocuklarda ağır işitmenin yaygın sebeplerindendir. Hekim, östaki borusundaki şişliği azaltmak için dekonjestan ve antihistaminik ilaçlar verebilir. Bu, sıvının orta kulaktan çıkıp östaki borusuna ve oradan da burna ve boğaza akmasına olanak tanır.
  Ağır durumlarda, kulağın ameliyat edilmesi için çocuğun hastaneye yatırılması gerekebilir. Cerrah, genel anestezi altında ince bir iğne ile kulak zarını geçerek sıvıyı bir şırıngayla çeler ya da kulak zarı üzerinde küçük bir kesi yaparak buraya plastik bir tüp (grommer yada stopple denen) yerleştirebiir. Bu tüp, orta kulağın havalanarak kurumasını sağlar.Tüp genellikle birkaç ay burada bırakıldıktan sonra çıkartılır ve zardaki delik zamanla kendiliğinden iyileşir.
  UÇUŞ SORUNLARI
  Uçtuğunuz zamanlar genellikle kulak ağrısından yakınıyorsanız bir sonraki uçuşunuzdan önce mutlaka doktora gidin. Doktorunuz antibiyotiklerle ya da temizlenerek giderilebilecek basit düzeyde bir enfeksiyon ya da buşonların sebep olduğu tıkanıklık olup olmadığını ortaya koyacaktır. Uçuş esnasında şeker yeyin veya sakız çiğneyerek olabildiğince sık yutkunmaya çalışın. Bu, östaki borusundan havanın serbestçe geçmesini sağlar. Bir kulak ağrısı, uçuştan 24 saat sonra hala devam ediyorsa hemen bir doktora danışmalısınız.
  KULAK ÇINLAMASI
  Tinnitus, kulakta ısrar eden çınlama, ıslık, vızıldama veya haşırdama sesi ya da bunların karışımı bir ses olmasıdır. Çekmeyen ya da ayarlanmamış bir televizyonun çıkardığı sese benzeyebilir. Tinnitusun sürekli olması ya da tekrarlaması dayanılması güç bir durumdur. Sebepleri arasında kafa yaralanmaları, uzun süre yüksek sese maruz kalma, kulak yıkatmak, enfeksiyon, yüksek dozda aspirin, sağırlık, Meniere hastalığı (şiddetli baş dönmesi yapan bir iç kulak bozukluğu) ve boyna ait sorunlar yer almaktadır. Sıklıkla belirgin bir sebebi yoktur.
  Tinnitus, her 10 kişiden birini etkilediği halde, vakaların yalnız 1000’de 1’inde durum, mesleği ve yaşam biçimini etkileyecek kadar ağırdır. Tedavisi yoktur ancak, vakaların %22’i kendiliğinden iyileşir ve %13’ünde bir miktar düzelme olur Yaklaşık %8’i şiddetli hale gelir.
  KULAK AĞRILARININ TEDAVİSİ VE ÖNLENMESİ
  - Tekrarlayan dış kulak sorunlarınız varsa, yüz havlularını ortaklaşa kullanmaktan sakının ve yüzerken ya da dalış yaparken dikkatli olun.
  - Scuba dalgıçları dalarken veya yüzeye çıkarken basınç eşitlemeyi unutmamalıdırlar.
  - Aşırı gürültüye ya da yüksek sese maruz kalmaktan sakının. Havalı deliciler, yüksek sesli aletlerle çalışmak durumundaysanız kulaklık takın. Uzun süre aşırı gürültüye maruz kalmak sağırlığa veya kulak çınlamasına neden olabilir.
  KULAK SORUNLARIYLA İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER
  Hiçbir şekilde kulağınızdaki yabancı bir cismi kulak temizleyici çubuklarıyla çıkarmaya çalışmayın. Bu yabancı cismin daha da içeri itilmesine neden olur.
  Eğer kulağa bir böcek gidiyse, kulaktaki böceği çıkartmak için sorunlu kulak yukarı gelecek şekilde kişinin başını bir yana eğin. Böceği çıkartmak için nazikçe ılık su akıtın. Bu yöntem başarısız olursa vakit geçirmeden bir doktora yada en yakın hastanenin acil birimine başvurun.
  < Konu Resmi..>   
Kulak ağrısı ve çınlaması konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kulak Çınlaması

  Kulak Çınlaması

  KULAK ÇINLAMASININ NEDENİ Bazı zamanlar kulağımda zil sesi duyuyorum bu normal midir? Tamamiyle değil. Kafa içinde ki bu seslere genel olarak tinnitus denilir ve çok yaygındır. Tinnitus zaman zaman ortaya çıkabilir veya siz sürekli olarak bir ses duyabilirsiniz. Çok kalın veya çok ince olabilir, tek kulağınızda veya her iki kulağınızda da duyabilirsiniz. Zil sesi sürekli olduğunda bu kişiyi...
 2. Tinnitus kulak çınlaması

  Tinnitus kulak çınlaması

  Soru 1:. Tinnitus (Kulak Çınlaması) nedir? Cevap 1: Dışarıdan hiç bir ses veya elektriksel uyaran gelmediği halde kulakta veya başta işitilen çınlama, uğultu veya gürültü gibi her türlü sese Tinnitus diyoruz. Tinnitus, latince “tinnire” kelimesinden türetilmiştir. “Tinnire”, çan çalmak, zil çalmak anlamlarına gelen bir sözcüktür. Tinnitus, tek başına bir hastalık ismi değil, işitme...
 3. Sabahları Kulak Çınlaması

  Sabahları Kulak Çınlaması

  Sabahları Kulak Çınlaması nedenleri nelerdir neden her sabah kulaklarım çınlıyor :S
 4. Dua Ederken Kulak Çınlaması

  Dua Ederken Kulak Çınlaması

  Dua Ederken Kulak Çınlaması ne anlama geliyor ben dua ederken arada hep kulağım çınlıyor
 5. Kulak ağrısı nedenler ve tedavisi (Evde kulak ağrısı için öneriler)

  Kulak ağrısı nedenler ve tedavisi (Evde kulak ağrısı için öneriler)

  Kulak ağrısı sıklıkla karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Özellikle çocuklarda yaygındır. Kulak ağrısının pek çok nedeni vardır, ancak en yaygın neden enfeksiyondur.İnsanlar genellikle kulak ağrısı ve kulak enfeksiyonu arasında derhal bir ilişki kurarlar. Bununla birlikte, kulak çevresindeki rahatsızlıklar birçok farklı problemden kaynaklanabilir. Bu makale bir kulak ağrısının yaygın...

Sayfayı Paylaş