1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.620
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Kulak kaşıntısının nedenleri ve tedavisi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kaşınma bölgesinde kızarıklık, şişkinlik, ağrı, pullanma ve yara izi ortaya çıkabilir. Kaşıma, belirtileri geçici olarak hafifletse de uzun vadede daha fazla kaşıntıya ve enfeksiyona yol açabilir. Çoğu kaşıntı durumlarında bölgeyi kaşımaktan kaçınıp iyileşmesi için sabır göstermek gerekir.
  Kaşıntı bir kulak enfeksiyonunun belirtisi olabilir. Dış kulak yolu iltihabı bu enfeksiyonların en yaygın türlerinden biridir ve genellikle yüzücülerde yüzmeden sonra ya da suya bir şekilde maruz kaldıktan sonra kulak içinde kalan nemden dolayı görülür. Bu yüzden yüzücü kulağı olarak da adlandırılır.

  Böcek Sokmaları, Deri Alerjileri ve Yaralanmalar
  Kulak kaşıntısının diğer nedenlerinden bazıları böcek sokması, deri alerjileri ve kulak yaralanmalarıdır. Yaralar iyileşme aşamasında genelde kaşıntıya neden olur. Yaygın bir çocuk hastalığı olan su çiçeği kırmızı kabarcıklarla beraber yoğun bir kaşıntıya yol açar. Egzama, deri alerjileri, uyuz ve saçkıran gibi rahatsızlıklar kaşıntının diğer kaynaklarıdır.

  < Konu Resmi..>

  Besin Alerjisi
  Ani,yoğun ve olağan dışı kaşıntı durumlarında doktora danışılmalıdır. Ciddi bir besin alerjisiyle aniden ortaya çıkan kaşıntılar yoğun bir kaşıma ihtiyacı doğurur.Bu tür bir kaşıntı nefes almayı zorlaştıran, şişliğe ya da çıbana, bayılmaya ve kusmaya neden olan ciddi bir anafilaktik reaksiyonun belirtisi olabilir ve acil bir tıbbi müdahaleyi gerektirebilir.

  Kulak kaşıntısının tüm nedenleri şu şekilde gösterilebilir:

  Alerjik Nedenler

  Belirli yiyecekler
  Kozmetikler, boyalar ya da deterjanlar
  Elastiki, lateks ya da kauçuk malzeme içeren endüstriyel kimyasallar
  Kuyumculukta kullanılan metal malzemeler
  Zehirli sarmaşık ya da meşe ağacı
  Böcek ısırması ya da sokması
  Bulaşıcı (enfeksiyöz) Nedenler

  Su çiçeği
  Kulak enfeksiyonu
  Saçkıran
  Streptokok boğaz ağrısı (bakteriyel enfeksiyon)
  Mantar enfeksiyonları
  Deri Hastalıklarından Kaynaklanan Nedenler

  Egzama (genelde alerjik reaksiyonlarla ortaya çıkan ciltte dökülmeler)
  Nörodermatit (nedeni bilinmeyen yoğun kaşıntıya yol açan cilt sorunu)
  Sedef hastalığı (kuru,pullu,gümüşi deri bölgelerine yol açan kronik cilt hastalığı)
  Diğer nedenler

  Aşırı sıcak ya da soğuk
  İlaçlar
  Stres
  Kulak Kaşıntısının Tedavisi
  Kulak kaşıntısının nedenlerine göre birçok tedavi yöntemi uygulanabilir.

  Antihistamin İlaçlar
  Kulak kaşıntısına özelikle sezonluk alerjilerin neden olduğu durumlarda vücut alerjene karşı histamin salgılar. Bazı insanlar da belirli şampuanlara, boyalara ya da diğer bakım ürünlerine karşı alerji gösterebilir. Semptomları ortadan kaldırmak için histaminlere karşı etki gösteren antihistamin ilaçlar kullanılır ve kulak kaşıntısı engellenir.Mumsu Madde Üretimi İçin Zeytinyağı
  Özellikle yüzücülerde kulak kanalında fazla ya da eksik mumsu madde üretimi görülebilir. Bunu tedavi etmek için pamuk uçlu bir çubuk yardımıyla kulak kanalına bir damla zeytinyağı uygulanır. Aşırı miktarda mumsu madde bazen duymayı güçleştirebilir ve hasta kulağının tıkandığı hissine kapılabilir. Eczacılarda mumsu maddeyi azaltan ve dışarı atılmasını sağlayacak ilaçlar bulunmaktadır. Daha şiddetli durumlarda ise mumsu maddeyi çıkarmak için doktora başvurulmalıdır.

  Mantar Önleyici İlaçlar
  Yüzücü kulağı vakalarında kulak içinde biriken nemden dolayı mantar enfeksiyonları ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlara meyilli insanlar kulak içini kuru tutmalı ve antifungal (mantar önleyici) ilaçlar kullanmalıdır.

  Kulak İçinin Yıkanması
  Bazı vücut bölgelerinin kızarmasına ve derinin tahriş olmasına neden olabilecek koşullar aynı şekilde kulağı da etkileyebilir. Bu koşullar seberoik dermatit, sedef hastalığı ve egzama gibi rahatsızlıklar olabilir. Sedef hastaları duymada azalma, kulak kanalının bloke olması gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Böyle durumlarda kulak içinin yıkanması için doktora başvurulmalıdır.

  Kulağı Ilık Suyla Yıkamak
  Böcek ısırmaları ya da böceğin kulak içine kaçtığı durumlarda kulak kaşıntısı ortaya çıkabilir.Kulağı ılık suyla yıkayarak böcek öldürülüp, kulak dışına atılabilir.

  Enfeksiyonlar için Antibiyotik İlaçlar
  Birçok durum tıbbi müdahale gerektirmeden düzeltilebilir. Semptomları tedavi etmek için vücudu söz konusu cilt probleminden ya da probleme neden olan enfeksiyondan kurtararak kaşıntıya çözüm bulunabilir. Bazı doktorlar sorunu ortadan kaldırmak için hidrokortizon ve antibiyotik içeren damlalar tavsiye eder. Antibiyotik enfeksiyona neden olan bakteriye etki ederek enfeksiyonu ortadan kaldırır.

  Sirke ve Alkol Solüsyonu
  Bazen çeşitli geleneksel yöntemler de az ya da orta şiddetteki enfeksiyonlarda kulak kaşıntısı için çare olabilmektedir. Bir miktar sirke ve alkol solüsyonu kulağa sürülür ve daha sonra durulanır. Bu günde iki seferden fazla uygulanmamalıdır çünkü fazla uygulanması durumunda kulağın kuruması ve semptomun daha da kötüleşmesi durumuyla karşılaşılabilir.

  Bazı Yağlar
  Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı da etkili geleneksel yöntemlerdendir ve bazı durumlarda kulak damlalarının yerini alabilmektedir.Sarımsak yağı da mantar enfeksiyonlarına karşı oldukça etkilidir.

  Kulak Kaşıntısını Engellemek İçin Alınacak Önlemler
  Kulak kaşıntısına meyilli bireyler semptomların gelişimini engelleyici belirli önlemler alabilir. Duştan önce kulak girişlerini tıkamak için kullanılacak bir miktar pamuk kulak içine saç, sabun ya da fazla su kaçmasını engelleyecektir. Yüzücüler de bir şapka ya da saç bandı kullanarak kulakları kuru tutabilir ve bakteri ve mantarlara olan hassasiyeti azaltabilir.

  Yaşamsal Risk Taşıyan Ciddi Belirtiler
  Bazı durumlarda, kulak kaşıntısı acil servise danışılması gereken ciddi başka belirtiler de gösterebilir. Böyle durumlarda 112 acil gibi acil danışma hatları kullanılmalıdır. Hayati tehlike sinyalleri verebilecek belirtiler şunlardır:

  Bayılma ya da tepkisizlik gibi bilinç seviyesinde ve zihinsel uyanıklıkta değişiklik
  Nefes darlığı, nefes almada zorlanma ya da solunum yetmezliği, hırıltılı solunum ve boğulma gibi problemler
  Ani yüz, dudak ya da dil şişmesi
  Boğazda daralma ya da sıkışma


   
Kulak kaşıntısının nedenleri ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kulak Kiri Nedenleri ve Tedavisi

  Kulak Kiri Nedenleri ve Tedavisi

  kulak, kulak kiri, kulak kiri hakkında, kulak kiri tedavisi, kulak kirinin nedenleri,sağlık bilgileri,sağlığımız için bilgiler,hastalıklar ve tedavileri. Hoş bir görünüşü olmasa da kulak kirinin yararlı bir işlevi vardır; kulağı enfeksiyonlardan korur. Ancak biriktiği zaman sorun yaratıp tıbbi yardım gerekir. Kulak kiri, kulak kanalının, dışta bulunan üçte birlik bölümünde yer alan...
 2. Kulak tıkanıklığı nedenleri ve tedavisi?

  Kulak tıkanıklığı nedenleri ve tedavisi?

  Kulak tıkanıklığı rahatsız edici ve duymayı önleyici sağlık sorunlarındandır. Östaki borusu adı verilen kısımdan dolayı daha çok görülür. Östaki tüpü orta kulağı boğaz arasındaki bağ olduğundan çeşitli sebeplerden dolayı tıkanıklığı görülebilir. Kulakta dolgunluk hissi ile kendisini belli eder. Ağrıya neden olmadığı gibi kişi hışırtılı sesler duymaya başlar, sesler daha boğuk ve anlaşılmaz...
 3. Kulak mantarı nedenleri ve tedavisi

  Kulak mantarı nedenleri ve tedavisi

  Dış kulak yolu iltihaplarından birine verilen isimdir. Kulağın mantar enfeksiyonu da denir. Bazen mantarlar tarafından oluşturulsa da, özellikle ağrılı vak'alarda doğada sık rastlanan bir bakteri tarafından oluşturulur. Su kulağınıza girdiğinde beraberinde mantar ve bakterileri de getirebilir. Çoğunlukla su geri gelir, kulak kurur ve bakteri ile mantarlar problem oluşturmazlar. Fakat su...
 4. Kulağın içi neden kaşınır?

  Kulağın içi neden kaşınır?

  Kulak kaşıntısı gıdıklayıcı ve kaşındırıcı bir hisle beraber kulağımızda sürekli bir kaşıma ihtiyacı doğurur. Kaşınma bölgesinde kızarıklık, şişkinlik, ağrı, pullanma ve yara izi ortaya çıkabilir. Kaşıma, belirtileri geçici olarak hafifletse de uzun vadede daha fazla kaşıntıya ve enfeksiyona yol açabilir. Çoğu kaşıntı durumlarında bölgeyi kaşımaktan kaçınıp iyileşmesi için sabır göstermek...
 5. Orta kulak iltihabı nedenleri ve tedavisi

  Orta kulak iltihabı nedenleri ve tedavisi

  Orta kulak iltihabı, kulak zarının arkasındaki hava dolu boşluğunda bir iltihaptır. Orta kulağa enfekte olduğunda, bu alan sıvı ile dolup kulak zarına karşı baskı yapar. Bu sıvı birikimi ağrılı olabilir. Orta kulak ,kulak ltihabı,orta kulak iltihabı nedir,orta kulak iltihabı nedenleri,orta kulak iltihabı belirtileri,orta kulak iltihabı tedavisi hakkında tüm ayrıntılar makalemizin devamın da....

Sayfayı Paylaş