Etiketler:
 1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Kulak kiri işitme kaybı yapar mı ?

  Konu, 'K.B.B Tedavisi' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  kulak kiri işitme kaybına neden olur mu,kulak kiri sağırlık yapar mı,işitme kaybı sebebleri,kulak çınlaması işitme kaybı yapar mı,kulak kiri ve işitme kaybı,kulak kiri buşon ve işitme kaybı hakkında bilgiler < Konu Resmi..>  Dış Kulak ve Dış Kulak Yolu : Dış kulak, kulak kepçesi ve dış kulak yolundan meydana gelir. Dış kulak yolu , kulak kepçesi ile kulak zarı arasında, tünel şeklindeki kısıma verilen isimdir.
  Kulak kanalı, kum saatine benzer, orta kısmında daralır. Bu yolun dış kısmındaki derinin içerisinde, kulak akıntısını oluşturan özel salgı bezleri bulunur.
  Salgının, toz ve kum parçalarını tutarak zara ulaşmalarını engellediği varsayılır . Genellikle salgı kurur ve içerdiği toz ve kumla birlikte kulak dışına atılır veya silinip alındığı kulak kepçesine doğru kayar. Buradaki kurumuş birikintiye “buşon (kulak kiri)” adı verilir.
  Kulak kiri aslında kulağın kirli olduğu anlamına gelmez, halk arasında böyle isimlendirilmiştir. Kulak salgısı koyu olan kişilerde veya tozlu ortamda çalışan insanlarda bu akıntı birikebilir ve dış kulak yolunu tıkayabilir.
  Kulaklarımızı temizlemeli miyiz ?

  Kulak salgısı kulak yolunun iç kısmında oluşmaz , sadece dış kısmında oluşur. Şayet kişi kulağını, kulak çöpü, toka bükülmüş kağıt mendil gibi cisimlerle temizlemeye çalışırsa kiri kulak zarına doğru iter. Bu tür cisimlerle kulak temizlenemez, sadece kulak birikintisi içeriye doğru itilir. Aynı zamanda dış kulak yolunun derisi ve kulak zarı çok ince ve hassastır, kolaylıkla zedelenebilir hatta delinebilir. Pamuk sarılmış çubuklar, göbeği temizlemek içindir, kulağı değil ! Kulak akıntısı, kulak yolunu koruduğu ve geçici bir koruyucu su tabakası oluşturduğu için faydalıdır. Kulak akıntısının yokluğu, kuru ve kaşıntılı kulağa sebep olur.
  Çoğunlukla kulak kanalı kendi kendini temizler. Bu kulak zarından kulak kepçesine kadar derinin ve birikintilerin yavaş yavaş dışa doğru süpürülmesi ile olur. Eski kulak birikintisi devamlı olarak kulak dışına doğru süpürülür , bu arada kurur ve düşer.
  İdeal şartlar altında kulağınızı temizlemeniz gerekmez. Mamafih biliyoruz ki, bu her zaman böyle değildir.
  Kulak birikintisi çok olup dış kulak yolunun tıkayarak işitmeye bile engelleyecek duruma gelebilir. Bu durumda hekim, kulağı mikroskop altında aspiratörle , özel aletler ( farklı ebatlarda klak küretleri ) ile veya yıkayarak temizler . Bazı durumlarda birikintiyi yumuşatacak ilaçlar kullanır. Böyle bir durumunuz olduğunu biliyorsanız hekime gitmeden ‘gliserin’ gibi yumuşatıcı damlalardan kullanabilirsiniz.
  Kulak zarınızda delik olup olmadığını bilmelisiniz . Kulak zarınız delikse kullandığınız damlalar kulak iltihabına yol açabilir. Aynı şekilde, delik kulak zarı olan bir kulağın yıkanması da iltihaba yol açar. Kulak zarınızın sağlamlığından emin değilseniz, mutlaka hekiminize başvurmanız gerekir.


   
Kulak kiri işitme kaybı yapar mı ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Fısıltı testi işitme kaybının anlaşılmasında gerçekten yararlı mıdır?

  Fısıltı testi işitme kaybının anlaşılmasında gerçekten yararlı mıdır?

  fısıltı testi nasıl yapılır fısıltı testi Cevap 43: Bir kişinin işitmesindeki azalma, konuşmalardaki bazı kelimeleri kaçırmaya başladığında, oldukça belirgin duruma gelir. Kaba bir test olmakla birlikte kolaylığı, Fısıltı testini, deneyimli hekimlerin etkin biçimde kullanmasını sağlar. Fısıltı, soluğumuzu verdikten sonra ciğerimizde kalan hava ile çıkarılır. Dudaklar gösterilmeden fısıldanmış...
 2. Kulak Kiri (buson)

  Kulak Kiri (buson)

  Dış kulak kıl folikülleri (keseleri) ve cerumen denilen salgıyı üreten bezlerle doludur. Bu tüyler ve salgı, dışardan gelen tozu ve yabancı maddeleri tutan, kulağa girmelerini önlen. Böylece kulağın hassas mekanizmasını konur. Normalde biriken az miktar salgı (kir) kulağın girişine doğru ilerler ve düşer ya da yıkanma sırasında alınır. Belirtiler - Kısmi işitme kaybı - Bir veya her iki...
 3. kulak kirine karsi

  kulak kirine karsi

  kulak kirine karsi badem yagi,aksamlari sicak olarak kulaga damlatilir ve kulak bir sicak havlu ile sarilir,,,,, KULAGA BÖCEK GIRMESI zeytinyagi kulaga damlatilir ve günese karsi oturulur.... KULAGA SU GIRMESI ILACI tatli badem yagi kulaga 2.3 defa damla olarak damlatilir alinti--sifali dualar
 4. kulak kiri

  kulak kiri

  Kulak kırı Rüyada kendisinin veya baskasinin kulagindan kir çikardigini gören kimseye, bir yardim yapilir. Bir kimsenin rüyada kulagini kir ve iltihaptan temizlemesi, bazi yerlerden gelecek sevindirici haberlere isarettir.
 5. Bebeklerde Orta Kulak İltihabı ve İşitme Kaybı

  Bebeklerde Orta Kulak İltihabı ve İşitme Kaybı

  orta kulak iltihabı nedir,orta kulak iltihabı belirtileri,orta kulak iltihabı nedenleri,orta kulak iltihabı tedavisi,orta kulak iltihabı hakkında bilgiler Çocuklarda sık görülen hastalıklardan biride orta kulak enfeksiyonudur. Eğer zamanında tedavi edilmezse enfeksiyon ilerleyerek işitme kaybına sebep olabilir. En sık görüldüğü yaş aralığı 6 ay ile 7 yaş arasındaki dönemdir....

Sayfayı Paylaş