1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Kulak Kiri Nedenleri ve Tedavisi

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  kulak, kulak kiri, kulak kiri hakkında, kulak kiri tedavisi, kulak kirinin nedenleri,sağlık bilgileri,sağlığımız için bilgiler,hastalıklar ve tedavileri.  [​IMG]
  Hoş bir görünüşü olmasa da kulak kirinin yararlı bir işlevi vardır; kulağı enfeksiyonlardan korur. Ancak biriktiği zaman sorun yaratıp tıbbi yardım gerekir.
  Kulak kiri, kulak kanalının, dışta bulunan üçte birlik bölümünde yer alan ter bezlerince salgılanan yağların, deri döküntülerinin ve toz taneciklerinin bir karışımıdır. Ypışkan ve su geçirmeyen bu madde, enfeksiyona karşı doğal bir savunma sağlar. Zararsızdır ve genellikle kulağın kendi kendini temizleme mekanizması tarafından atılır. Ancak bazen birikerek geçici sağırlık oluşturabilmektedir. Bu durumda tıbbi yardım gerekir.

  Sorunlar
  Normal koşullarda kulak kiri kulakta birikmez; çene kemiğinin hareketleri ve derinin dökülmesiyle sürekli olarak kulaktan dışarı atılır.
  Bazı kişiler ötekilerden daha fazla kulak kiri üretir. Tozlu yerlerde çalışanların, kulağı çok kıllı olanların, kulak derisinde ya da saçlı dersinde enfeksiyon bulunanların kulaklarında daha çok kir birikir.
  Biriken kir çeşitli belirtilere neden olur. Bunların en önemlisi sağırlıktır. Kulak kirinin topluiğneyle, kibrit çöpüyle ya da pamuk sarılı çubuklarla çıkarılmaya çalışılması, daha fazla içeri gitmesine ve kulak kanalının dar yerinde sıkışıp kalmasına neden olur. Kulak kiri biriktiği zaman kulakta tahriş ve uğuldama olur; ender de olsa ağrı da yapabilir.
  Duştan ya da yüzmeden sonra kulakta apansızın bir basınç duygusu ve sağırlık olabilir: Bu, kulağa giren suyun kiri şişirmesinden kaynaklanır. Kulağı temizleme çabaları kirin daha içerilere kaçmasına yol açarak, ağrı, uğuldama ve baş dönmesi yapabilir.

  Tedavi
  Kirin kulağı tıkaması çok rastlanılan durumlardandır. Uzman doktor kulak kirini özel bi sygıtla alır.
  Kirin yıkanması da olanaklıdır. İşlem bilgili ellerde yapılırsa tehlikesizdir. Şırıngayla su vermeden önce doktor hastasına, kulak içine bikarbonatlı soda çözeltisi ya da ılık zeytinyağı gibi, kiri çözecek sıvılar damlatmasını önerebilir.
  Kulak yıkanması ağrısız bir işlemdir. Şırınganın ucu kulağa değdirilmeden ılık su fışkırtılır; sonra kulak temizlenip kurutulur. Kulağın açıldığı zaman hissedilir. Çocuklarda kulak yıkama işlemi, özel dikkat ister. Çocuk huysuzsa ve yerinde durmuyorsa, anestezi yapılabilir.
  Geçmişte bir kulak sorunu olmuş hastaların kulakzarı delinebilir. Normal zar kolayca yırtılmaz, ama daha önce delinip iyileşmiş zarlar duyarlı hale gelir ve yıkanma sırasında dikkatli olmayı gerektirir.
  Biriken kulak kiri miktarının çok olması ve katılaşması hastanede bir uzman tarafından çıkarılmasını gerekli kılar.İşlem bir emme aygıtıyla ve kulağın içini aydınlatıp gösteren bir operasyon mikroskobuyla yapılır.Hasta sırtüstü yatırılıp başı bir yana çevrilir. Doktor kulağı inceler, sonra tıkayıcı maddeyi çıkarır. Madde yumuşaksa emici bir aygıtla (aspiratörle) alınır.
  Birçok işlemde olduğu gibi bu da, uzman ellerde tehlikesizdir ve kulak kirinin çıkarılmasının en iyi yoludur   
Kulak Kiri Nedenleri ve Tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kulak tıkanıklığı nedenleri ve tedavisi?

  Kulak tıkanıklığı nedenleri ve tedavisi?

  Kulak tıkanıklığı rahatsız edici ve duymayı önleyici sağlık sorunlarındandır. Östaki borusu adı verilen kısımdan dolayı daha çok görülür. Östaki tüpü orta kulağı boğaz arasındaki bağ olduğundan çeşitli sebeplerden dolayı tıkanıklığı görülebilir. Kulakta dolgunluk hissi ile kendisini belli eder. Ağrıya neden olmadığı gibi kişi hışırtılı sesler duymaya başlar, sesler daha boğuk ve anlaşılmaz...
 2. Kulak kaşıntısının nedenleri ve tedavisi

  Kulak kaşıntısının nedenleri ve tedavisi

  Kaşınma bölgesinde kızarıklık, şişkinlik, ağrı, pullanma ve yara izi ortaya çıkabilir. Kaşıma, belirtileri geçici olarak hafifletse de uzun vadede daha fazla kaşıntıya ve enfeksiyona yol açabilir. Çoğu kaşıntı durumlarında bölgeyi kaşımaktan kaçınıp iyileşmesi için sabır göstermek gerekir. Kaşıntı bir kulak enfeksiyonunun belirtisi olabilir. Dış kulak yolu iltihabı bu enfeksiyonların en...
 3. Kulak mantarı nedenleri ve tedavisi

  Kulak mantarı nedenleri ve tedavisi

  Dış kulak yolu iltihaplarından birine verilen isimdir. Kulağın mantar enfeksiyonu da denir. Bazen mantarlar tarafından oluşturulsa da, özellikle ağrılı vak'alarda doğada sık rastlanan bir bakteri tarafından oluşturulur. Su kulağınıza girdiğinde beraberinde mantar ve bakterileri de getirebilir. Çoğunlukla su geri gelir, kulak kurur ve bakteri ile mantarlar problem oluşturmazlar. Fakat su...
 4. Orta kulak iltihabı nedenleri ve tedavisi

  Orta kulak iltihabı nedenleri ve tedavisi

  Orta kulak iltihabı, kulak zarının arkasındaki hava dolu boşluğunda bir iltihaptır. Orta kulağa enfekte olduğunda, bu alan sıvı ile dolup kulak zarına karşı baskı yapar. Bu sıvı birikimi ağrılı olabilir. Orta kulak ,kulak ltihabı,orta kulak iltihabı nedir,orta kulak iltihabı nedenleri,orta kulak iltihabı belirtileri,orta kulak iltihabı tedavisi hakkında tüm ayrıntılar makalemizin devamın da....
 5. Kulak ağrısı nedenler ve tedavisi (Evde kulak ağrısı için öneriler)

  Kulak ağrısı nedenler ve tedavisi (Evde kulak ağrısı için öneriler)

  Kulak ağrısı sıklıkla karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Özellikle çocuklarda yaygındır. Kulak ağrısının pek çok nedeni vardır, ancak en yaygın neden enfeksiyondur.İnsanlar genellikle kulak ağrısı ve kulak enfeksiyonu arasında derhal bir ilişki kurarlar. Bununla birlikte, kulak çevresindeki rahatsızlıklar birçok farklı problemden kaynaklanabilir. Bu makale bir kulak ağrısının yaygın...

Sayfayı Paylaş