Kulak şişmesinin nedenleri nelerdir?

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
#1
Kulak şişmesinin nedenleri nelerdir?
Kulak şişmesine neden olan etkenler kulağın farklı bölgelerine etki edebilir ve bu şişkinlikle birlikte zaman zaman ağrı ve kızarıklık da görülebilir. Kulak şişmesinin nedenini anlamak tedavi için en etkin yolu bulmanızı sağlayacaktır. Kıkırdak İltihabı Şişkinlik kulağın görünür kısmında, kulak memesinin üst tarafında ise, en olası neden kulakta bulunan kıkırdak dokunun iltihap kapmış olmasıdır. Bu duruma neden olan hususlar şu şekilde sıralanabilir:
Kulak memesine değil de daha üst kısımlara takılan küpe ve piercing gibi delici takılar

Kulakta oluşan kesik ve yırtıklar Kulak dışı estetik veya iç kulağın görünmeyen kısımlarına dair yapılan cerrahi operasyonlar sonrasında oluşan kontrol dışı gelişmeler
Dış Kulak İltihabı
Kulak kanalının kulak zarına kadar olan kısmı iltihap kaparsa, kulak kanalının derisi ve bazen de kulak dışı şişer ve kızarır. Dış Kulak iltihabına neden olan hususlar:
< Konu Resmi..>

Yeterince temiz olmayan bir suda yüzmek, bu su ile yıkanmak
Egzama benzeri deri hastalıkları
Kulak çöplerinin, saç kurutucularının klorlu suyun özensiz kullanılması sonucu kulağın tahriş olması
Alerjik Reaksiyonlar
Vücudunuz herhangi bir yabancı maddeye karşı alerjik reaksiyon geliştirebilir. Kulağa temas eden bir yabancı madde kulağınızda alerjik tepkiye neden olursa kulak şişmesi rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Bu şişkinlik hızla yüzün diğer bölgelerine yayılırsa acilen doktora gitmelisiniz.
Böcek Isırıkları
Yukarıda sayılan nedenlerden sonra kulak şişmesinin en sık karşılaşılan nedeni böcek ısırıklarıdır. Özellikle uykuya dalmadan önce herhangi bir şişkinlik yokken uyandığınızda kulağınız şişmişse böcek ısırığından şüphelenebilirsiniz.
Kulak şişmesinin diğer nedenleri şu şekilde sıralanabilir:
Kulağa alınan bir darbe sonucu deri ve kıkırdak tabaka arasında kan toplanması
Kulağın yanması (kimyasal yanık da söz konusu olabilir)
Kulak Şişmesinin Tedavi Yöntemleri
Şişkinliğe Neden Olan İçeriğin Boşaltılması
Şişkinlik sebebi eğer iltihap toplanması ise, doktorunuz vakanın ciddiyetine göre sadece antibiyotik verebilir; veya önce fiziksel müdahale ile sıkarak veya delerek iltihabı akıtabilir. Bazı ciddi ve uzun süre tedavi edilmemiş vakalarda kulak kıkırdak dokusunun bir kısmı ölebilir. Bu durumda doktorunuz ölü dokuyu cerrahi müdahale ile çıkaracaktır.
Şişkinlik sebebi kan toplanması ise, benzer şekilde kanın dışarı akması için doktorunuz kulağınıza bir delik açmak durumunda kalabilir. Sonrasında kanın durması için bandaj kullanmanız ve enfeksiyon kapmamak için antibiyotik kullanmanız gerekebilir. Her halükârda o bölgeyi temiz tutmalısınız.
İltihap Tedavisi
Kulak şişmesinin sebebi dış kulak iltihabı ise iki farklı tür kulak damlası kullanılır. Bakteri kaynaklı enfeksiyonlarda antibiyotik damlalar, mantar kaynaklı enfeksiyonlarda antimikotikler kullanılır.
Böcek Isırıkları Tedavisi
Isırılan yerde böceğe ait bir parça kaldı ise (örneğin bir arı iğnesi olabilir) ısırılan bölgeyi tahriş etmeden parçayı tırnaklarınızla dikkatlice çıkarın. Etkilenen bölgeyi sabun ve su ile yıkayın, sonrasında buz ile soğuk uygulama yapın. Enfeksiyon kapmaması için kaşınsa bile o bölgeye dokunmayın.
Bu tedavilerin haricinde şişkinlik belirtilerinin azaltılması için:
Buz ile soğuk uygulama yapılabilir.
Ağrı kesiciler kullanılabilir.
Sodyum miktarı düşük diyetler uygulanabilir. 
  Çocuklarda kulak ağrısı neden olur ? hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Soğuk Algınlığı sonrasında Kulak arkası şişkinliği yaşayanlar ne yapacağım ? Soğuk Algınlığı sonrasında Kulak arkası şişkinliği yaşayanlar ne yapacağım ?
kızlar merhaba ben 20 yaşındayım bir hafta belki de daha uzun süren bir nezle dönemim oldu burnum çok aktı boğaz akıntım oldu hatta balgamlı öksürüklerim oldu bugün kulak altı hizamda bir şişlik olduğunu hissettim elimle annem hastalıktan...
Tüm Sağlık Konuları 4
Kulağa kaçan su nasıl çıkarılır ? Kulağa kaçan su nasıl çıkarılır ?
Bir çok insan yüzerken, duş alırken veya banyo yaparken kulağına su kaçırabilir. . Su kulağınızda birikmişse, kulağınızda karıncalanma ve ağrı hissedebilirsiniz. Bu problem rahatsızlığa neden olabilir. Sonuç olarak, işitme yeteneğini...
Tüm Sağlık Konuları 0
Kulakta sivilce neden çıkar ? Kulakta sivilce neden çıkar ?
Sivilce, vücudunuzun farklı bölgelerinde oluşabilir, kulaklarınız da dahil olmak üzere düşünebileceğinizden daha yaygındır. Kulaklarınızda, kulak kanalınızda, kulak kıkırdağında veya kulaklarınızın arkasında veya yakınında gelişebilir...
Tüm Sağlık Konuları 0
Kulak kanseri nedir ? Kulak kanserinin belirtileri nelerdir? Kulak kanseri nedir ? Kulak kanserinin belirtileri nelerdir?
Kulak, burun ve boğaz, baş ve boyun kanserlerinden etkilenen en yaygın bölgelerdir. Bu kanserin semptomları, kanserin nerede geliştiği ve nasıl yayıldığına bağlı olabilir. Örneğin , larinks veya farinksdeki tümörler boğazda bir yumru...
Tüm Sağlık Konuları 1
Çocuklarda kulak ağrısı neden olur ? Çocuklarda kulak ağrısı neden olur ?
Kulak ağrısı , özellikle çocuklardaki yaygın bir sorundur. Endişe verici olabilir, ancak genelde yalnızca küçük bir enfeksiyon neden olur . Kulak ağrısının en yaygın nedeni, üst solunum yollarında soğuk algınlığına benzer bir...
Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 4

Benzer Konular