1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Kulak tıkanıklığı neden olur?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  kulak ağrısı,kulak çınlaması, kulak tıkanıklığı niye olur,kulak neden tıkanır,kulak çınlaması ve tıkanıklığının sebepleri < Konu Resmi..>

  Tıkanmanın ağrıya neden olduğu ve kulağı hassaslaştırdığı durumlar da görülür. Özellikle soğuk algınlığına yakalanan çocuklarda sık rastlanır. Kulak tıkanıklığı çok basit bir nedenden kaynaklanıyor olabileceği gibi, işitme kaybını haber veren, ciddi bir işaret de olabilir. Dış, orta veya iç kulağı tıkayan herhangi bir neden, normal şekilde duymayı da engeller ve sonuç olarak daha az duyarız.
  Kulak kiri, yabancı maddeler ya da orta kulak enfeksiyonları sesin iç kulağa erişmesini önler. Gürültü ve yaş faktörü gibi nedenler iç kulakta sinir tipi işitme kaybına neden olabilir. Kulak tıkanıklığının nedeninin erkenden tespit edilmesi uygun bir tedavi programı belirlenmesi açısından önemlidir. Kulak tıkanıklığına kulak veya baş ağrısının eşlik ettiği durumlar da görülür.
  Kulak Kiri
  Kulak tıkanıklığı hissine neden olan en yaygın nedenlerin başında kulak kirinin kulakta birikmesi gelir. Kulak kanalındaki bezler tarafından üretilen kulak kiri kaşıntı, tıkanıklık, ağrı gibi sonuçlara neden olabilir. Kulağı temizlemek isterken kullanılan çeşitli gereçler kulak kirini geriye doğru ittiği için böyle bir tıkanıklık meydana gelir.
  Enfeksiyonlar ve Alerjiler
  Genellikle bir soğuk algınlığını takiben kulak enfeksiyonlarının ortaya çıktığına şahit oluruz. Orta kulak iltihabı ya da alerjik tepkiler nedeniyle, genzimizi orta kulağa bağlayan östaki borusu şişip tıkanır. Östaki borusunun tıkanmasıyla orta kulakta enfeksiyon, sıvı birikmesi ve kulak tıkanıklığı meydana gelebilir. Sadece orta kulak iltihapları değil örneğin yüzücü kulağı denilen dış kulak iltihabı da bir kulak tıkanması nedeni olabilir. Enfeksiyonlara yönelik genellikle antibiyotik ve ağrı kesici tedavisi uygulanır. Enfeksiyonun giderilmesiyle tıkanıklık da giderilmiş olur.
  Orta Kulakta Sıvı Birikmesi (EOM)
  Bazı durumlarda enfeksiyon belirtileri yoktur. Ağrı, ateş, bulantı benzeri şikayetler olmamasına rağmen işitme kaybı ve kulak tıkanması tek belirti gibidir. Bu duruma önceki bir enfeksiyonda orta kulaktaki iltihabın tam boşalmamış olması, burun eti, nezle, alerji benzeri nedenlerle östaki borusunun tıkanması ve orta kulakta sıvı toplanması neden olur. Orta kulakta sıvı birikmesi yaygın kulak tıkanıklığı nedenleri arasındadır. Orta kulakta sıvı birikmesi durumunda ilaç tedavisi ya da cerrahi müdahale ile sıvının boşaltılması benzeri tedaviler uygulanabilir.
  Östaki Borusu Disfonksiyonu
  Östaki borusunun yutkunma ve esneme sırasında açılması gerekir. Eğer östaki borusu bu işlevi yerine getirmezse, yani östaki borusunda çalışma bozukluğu varsa, yine orta kulakta sıvı birikmesi ve tıkanıklık hissi meydana gelir.
  İç Kulak Kaynaklı Nedenler
  Meniere hastalığı benzeri iç kulak hastalıkları kulak tıkanıklığı, baş dönmesi, bulantı, kulak çınlaması ve işitme kaybı gibi belirtilere neden olabilir. Birdenbire işitilen çok yüksek düzeyde bir ses ya da bir patlama, iç kulaktaki sinirlerin zarar görmesi nedeniyle ani bir tıkanıklığa yol açabilir.
  Sinüzit
  Sinüsler iltihapla dolduğunda bu durum burun tıkanıklığından çok daha fazlasını beraberinde getirir. Ağrı, baş dönmesi, kulak tıkanıklığı gibi belirtiler ortaya çıkar. Sinüsler ve kulaklar birbirlerine bağlıdır. Sinüzit yani sinüslerin dolması kulaklardaki basınç dengesini de etkiler. Sinüzitin tedavi edilmesi, kulaktaki ağrı ve tıkanıklığı da giderebilir.
  Uçak Yolculuklarında Basınç Değişiklikleri
  Uçuş sırasındaki basınç ya da yükseklik değişimleri kulak zarının her iki yanındaki basıncın dengesinin bozulmasına neden olur ve kulaklarda tıkanıklığa yol açar. Özellikle uçağın kalkışı ve inişi esnasında bu farklılık ve tıkanıklık hissi yaşanır. Sinüzit sorunu olanlar için bu basınç değişiklikleri çok daha zorlu bir sürece neden olabilir.
  Uçuştan sonra tıkanıklık geçmek bilmiyor ve ertesi güne sarkıyorsa, bu durum kulak zarında çökme ya da kulak içinde kanama benzeri bir soruna işaret ediyor olabilir. Bir kulak burun boğaz doktoruna muayene olmayı ihmal etmemeniz gerekir.
  Sinüzit şikayetiniz olduğu sıralarda uçmaktan kaçının, özellikle de kulaklarınız etkilenmişse.
  Eğer uçmanız şartsa kulağınızdaki baskıyı geçirmek için ağrının başlamasını beklemeyin. Uçuştan önce burun spreyi benzeri burun tıkanıklığı giderici bir ilaç kullanılabilir. Sinüsleri açmak için hap ya da tablet alacaksanız, bu tip ilaçların etkilerini göstermelerinin zaman alacağını unutmayın. Kalkıştan en az yarım saat önce ilacınızı almış olun. Hangi ilacı kullanacağınızı mutlaka doktorunuza danışın.
  Sinüzitle ilgili problemler suda da sorunlara neden olabilir. Dalgıçlar sinüzitleri doluyken dalış yapmaktan kaçınmalıdır. Dolu sinüsler kulak basıncını dengelemeyi zorlaştırır ya da imkansız hale getirebilir. Bu da bir yaralanma riski doğurur.
  Yabancı Maddeler
  Özellikle küçük çocuklar minik oyuncak parçalarını ya da etrafta buldukları boncuk, düğme benzeri küçük cisimleri kulaklarına sokmaya meraklıdırlar. Yetişkinler ise kulak çöpü ile kulaklarını temizlemek isterken kulakta kalan pamuk parçaları kulak tıkanıklığına neden olabilir. Kulağı tıkayan yabancı maddelere bir başka örnek de kulağa kaçan minik böcekler olabilir.
  Sürekli kulak tıkacı kullananlarda tıkaçlar kulakta iltihaba ya da kulak kiri birikmesi gibi nedenlerden ötürü kualk tıkanıklığına yol açabilir.
  Çene Eklemi Bozukluğu
  Çene eklemi çevresindeki eklem ve kaslarda meydana gelen şişme ve ağrı, nedeni tam olarak anlaşılamayan bir şekilde kulak tıkanıklığına da neden olur.
  Orta Kulak Kireçlenmesi
  Orta kulak kireçlenmesinde orta kulaktaki kemikçiklerde kireçlenme oluşur ve sesin iç kulağa geçmesi engellendiğinden işitme kaybı ve tıkanıklık hissi ortaya çıkabilir. Kulak kireçlenmesi ilerleyen ve tedavi edilmediği takdirde kalıcı işitme kaybıyla sonuçlanabilen bir rahatsızlıktır. Tedavi genellikle cerrahi yöntemle yapılır, çok erken teşhis edilirse ilaçla tedavi gerçekleştirilebilir.
  Ani İşitme Kaybı
  Kulakta çınlama, uğultu, baş dönmesi benzeri belirtilerle birlikte hızla, belki birkaç saat içerisinde ve en fazla üç günde oluşan işitme kaybına ani işitme kaybı denir ve kulak tıkanması belirtiler arasındadır. Bazı enfeksiyonlar, migren, menenjit benzeri hastalıklar, kalıtımsal faktörler ani işitme kaybına neden olabilir.
  Kulak Tümörleri
  Orta kulaktaki tümörlere glomus adı verilir ve bu durum kulak çınlamasına, kanamaya ve tıkanıklık hissine neden olur.
  Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?
  Dikkat! Kulakta enfeksiyon ya da daha ciddi bir durum şüphesi veya belirtileri varsa aşağıdaki yöntemleri denemeyiniz. Enfeksiyon, antibiyotik ve diğer ilaç tedavileri ile iyileştirilebilir. Enfeksiyon ya da diğer acil muayene gerektiren belirtiler şunlardır:
  Kulaklarınızda birkaç saatten fazla bir zamandır süren, şiddetli ve geçmeyen bir ağrı
  Kusma veya ishal
  Ateş
  Kulakta yeşil ya da sarı akıntı
  Kulak Çınlaması
  Baş dönmesi
  İşitme kaybı
  Kulak ağrısı
  Yukarıdaki belirtiler enfeksiyona, ani işitme kaybına veya vertigo benzeri başka rahatsızlıklara işaret eder ve bu durumda hemen bir kulak burun boğaz doktoruna görünmeniz gerekir. Enfeksiyon veya diğer bir sağlık sorunu nedeniyle tıkanan bir kulağı kendi kendinize açmaya çalışmanız iyileşmeyi geciktirir ve ciddi sorunlar doğurabilir.
  Eğer kulak kiri benzeri basit bir nedenle kulak tıkanmışsa:
  Eczaneden kulak kirini yumuşatıcı damlalardan alıp kullanabilirsiniz.
  Tıkanıklık eğer uçak yolculuğu sırasında meydana geldiyse sakız çiğnemek, şeker emmek ya da sık sık esnemek kulaktaki basıncı dengelemenizi sağlayabilir.
  15-20 dakikalık sıcak duşlar ve buhar solumak kulağın açılmasına yardımcı olabilir.
  Burnunuzu kapattıktan sonra birkaç kez yanaklarınızı şişirin ve ardından birkaç kez yutkunun.
  Kulak kiri nedeniyle tıkanmış bir kulakta, doktor tarafından yapılan temizliğe rağmen tıkanıklık devam ediyorsa işitme testi yaptırılmalıdır.
   
Kulak tıkanıklığı neden olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Orta Kulak neden olur

  Orta Kulak neden olur

  Orta Kulak İltihabı yutkunurken kulak ağrısı orta kulak iltihabı bitkisel tedavi orta iltihabı bitkisel tedavisi iltihabına çözüm ağrısına çözüm Orta Kulak Kulak yolunun derininde kulak zarı bulunur. Kulak zarı, ses dalgaları geldiğinde titreşen ince bir zardır. Orta kulak, kulak zarının arkasında bulunan ve hava ile dolu bir boşluktur. Kulak zarı titreştiği zaman orta kulak boşluğundaki...
 2. Sabahları Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

  Sabahları Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

  sabahları burun tıkanıklığı sabahları burun tıkanıklığı sebepleri sabahları burun tıkanıklığı nedenleri Sabahları kalktığınızda burnunuz tıkanıyor, nefes almakta zorluk çekiyorsanız bu makalemizde bu rahatsızlığın nedenleri ile ilgili bazı bilgiler vermek istiyoruz sizlere.. :) Burun Tıkanıklığı pek çok nedenle ortaya çıkabilen, bazıları için hafif şikayetler oluştururken kimileri bu...
 3. Kulak tıkanıklığı nasıl açılır ?

  Kulak tıkanıklığı nasıl açılır ?

  kulak tıkanıklığına ne iyi gelir,kulak tıkanması niye olur,kulak tıkanmasına ne iyi gelir,kulak tıkanmasını ne geçirir,kulak tıkanması nasıl geçer Bazen alerji, nezle, yüzmek veya hava basıncı değişikliklerden dolayı kulaklarınız tıkanır. Birçok zaman kulak tıkanıklığı kendiliğinden geçer ama bazen kalıcı olur ve buda her şeyden çok bizi kişilerin yaşam kalitesine olumsuz etki yapar. Kulak...
 4. Şah damarı tıkanıklığı neden olur?

  Şah damarı tıkanıklığı neden olur?

  şah damarı tıkanıklığı nedir,şah damarı tıkanıklığı belirtileri,şah damarı tıkanıklığı belirtileri,şah damarı tıkanıklığı tedavisi hakkında bilgiler Karotis hastalığı beyni besleyen karotis damarının daralması yada tıkanmasıdır. Karotis hastalığı felç yada beyin fonksiyonlarının kaybı ile karakterize bir durum olan inme nin en önemli nedenidir. Karotis hastalığı en sık ateroskleroz yani...
 5. Kulakta kaşıntı neden olur ?

  Kulakta kaşıntı neden olur ?

  Küçük olsalar da, kulaklarınızda sinir uçları çok sayıda bulunur; sinirlendiğinde kulağınızda kaşıntı olabilir durumdan rahatsızlık duyabilirsiniz..Kulak kaşıntısının çeşitli nedenleri vardır ve uygun tedaviyi aramak için kaynağın belirlenmesi önemlidir. Bu makale ; kulak,kulak kaşıntısı,kulak kaşıntısı nedenleri,kulak kaşıntısı neden olur,kulak kaşıntısı nasıl geçer hakkın da bilgiler...

Sayfayı Paylaş