1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.317
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Kulak tıkanıklığı nedenleri ve tedavisi?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kulak tıkanıklığı rahatsız edici ve duymayı önleyici sağlık sorunlarındandır. Östaki borusu adı verilen kısımdan dolayı daha çok görülür. Östaki tüpü orta kulağı boğaz arasındaki bağ olduğundan çeşitli sebeplerden dolayı tıkanıklığı görülebilir. Kulakta dolgunluk hissi ile kendisini belli eder. Ağrıya neden olmadığı gibi kişi hışırtılı sesler duymaya başlar, sesler daha boğuk ve anlaşılmaz halde olmaktadır.
  Östaki borusunun tıkanması kulak tıkanıklığına neden olur. Soğuk algınlığı, grip gibi çeşitli rahatsızlıklardan üst solunum yolu zarar görür. Enfeksiyonlar artarak kulak kısmına zarar verebilecek noktaya gelebilir. Çocuklarda kulak tıkanıklığı daha yaygın olarak görülür, daha dar ve ufak östaki tüplerine sahip olması tıkanıklığı beraberinde getirir.

  Kulak tıkanıklığının tedavisi
  Tedavi uygulaması kulak tıkanıklığına neden olan etkenlere bağlı olarak daha çok gerçekleşebilir. Bunlar evde uygulayacağınız yöntemler sayesinde açılmalar ve düzelmeler gözlemlenmiştir. Altında yatan önemli hastalık olması durumunda doktor tavsiyesi üzerinde hareket edilmelidir.

  Su tüketimini arttırın
  Günlük olarak su tüketimi miktarı arttırılması gerekmektedir. Bol miktarda tüketilecek su, sebze suyu, tavuk çorbası gibi sıvı maddeler yardımcınız olacaktır. Östaki borusunda mukus birikmesi tıkanıklığa neden olabileceğinden, su tüketimi arttırılmalıdır.

  Buhar soluma yöntemi
  Buhar hafiften sıcak ve nemli olasından mukusu inceleterek östaki borusunun açılmasını sağlar. Tıkanıklığı rahatlattığı gibi kulaklarınız daha net duymaya başlar. Duş aldığınızda dahi buharın etkisinden daha net duyarsınız.  < Konu Resmi..>


  Yerçekiminden faydalanın
  Yerçekiminin etkisi doğrultusunda östaki borusunda sıkışan sıvının çıkartılmasına yardımcı olur. Tıkanık olan kulağınızın üzerine yatmanız, kulak içindeki sıvının akması sağlanarak östaki borusunun boşalmasını sağlar.

  Doktor yöntemi
  Kulak, burun tıkanıklarında doktorlar tarafından damlatmalı ilaçlar öneriliyor. Östaki borusunda biriken sıvının akması ve kulağın tekrardan açılması için doktora başvurabilirsiniz. Doktor gözetiminde tedavi görmeniz ağrıların hafifleyerek ortadan kalkmasını sağlar.Kulak Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?
  Uyarı: Eğer kulağınız en ufak bir enfeksiyon belirtisi gösteriyorsa, burada belirtilen yöntemleri denememelisiniz. Kulak tıkanıklığını kendi kendinize açmanız için önerilen çözümler kulak kiri kaynaklı tıkanmalar içindir.
  Kulak enfeksiyonu tedavisi ancak doktorun önerdiği antibiyotik ve ağrı kesiciler ile yapılabilir. Buradaki önerileri uygulamakla enfeksiyon tıkanıklığını gideremezsiniz.
  Aşağıdaki belirtiler kulakta enfeksiyon olduğunun göstergesi olabilir ve bu durumda hemen bir doktora başvurmanız önerilir:
  Kulakta birkaç saatten fazla sürmekte olan şiddetli ve geçmeyen ağrı
  Kusma ve ishal
  Ateş
  Kulaktan sarı veya yeşil akıntı gelmesi
  Şimdi gelelim kulak kiri gibi daha basit diyebileceğimiz nedenlerle kulak tıkanmışsa, ne gibi çözüm yolları karşımıza çıkıyor:
  Herhangi bir eczaneden kulak kiri yumuşatıcı damla alarak kullanabilirsiniz.
  Damla haricinde kulağı tıkayan kiri yumuşatarak dışarı atmak için tıkalı kulağa bir damla oksijenli su (hidrojen peroksit) damlatabilirsiniz.
  Kulağınıza birkaç damla bebek yağı damlatarak kulak kirini yumuşatmayı deneyebilirsiniz.
  Oksijenli su elinizin altında yoksa birkaç damla zeytinyağını ısıttıktan sonra (vücut ısısı kadar) kulağınıza damlatabilirsiniz. Zeytinyağı kiri yumuşatır ve ardından kulak çöpüyle kiri kolayca temizleyebilirsiniz.
  Birkaç damla gliserin tıkalı kulağı açmaya yardımcı başka bir seçenektir.
  Eğer uçak yolculuğu sırasında kulağınız tıkanmışsa, kulaklardaki basıncı dengelemek için bol bol esneyebilir ya da sakız çiğneyebilirsiniz.
  Kulağınız sinüzit nedeniyle tıkanmışsa her şeyden önce sümkürürken fazla zorlamamaya dikkat etmelisiniz. Burnunuzu temizlerken ağzınızın açık olması gerekir.
  10-15 dakikalık sıcak bir duş kulak tıkanıklığını gidermeye yardımcı olabilir. Buhar kulak kirini yumuşatabilir.
  Art arda yutkunmak kulaktaki basıncı azaltmaya yönelik basit reçetelerden biridir.
  Ciddi tıkanmalarda alerji ilaçlarının kullanımı tıkanıklığı açmakta işe yarayabilir.
  Yine kulak tıkanıklığına iyi gelen ancak biraz ustalık gerektiren başka bir yöntem daha vardır. Parmaklarınızla burun deliklerinizi kapatın. Ağzınızdan nefes aldıktan sonra hem ağzınız hem burun delikleriniz kapalı şekilde havayı burnunuzdan vermeye çalışın. Bu yöntem kulak tıkanıklığını açmakta etkilidir ama orta şiddette bir ağrıya neden olabilir. Özellikle uçak yolculuğu nedeniyle tıkanan kulaklarda birkaç kez tekrar ettiğinizde son derece etkili bir yöntemdir.
  Bir şekilde kulak kirini yumuşatmayı başardıktan sonra kulağınızı kesinlikle sivri objelerle karıştırıp temizlemeye çalışmayın. Kulak zarına zarar verebilirsiniz.
   
Kulak tıkanıklığı nedenleri ve tedavisi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kulak Kiri Nedenleri ve Tedavisi

  Kulak Kiri Nedenleri ve Tedavisi

  kulak, kulak kiri, kulak kiri hakkında, kulak kiri tedavisi, kulak kirinin nedenleri,sağlık bilgileri,sağlığımız için bilgiler,hastalıklar ve tedavileri. Hoş bir görünüşü olmasa da kulak kirinin yararlı bir işlevi vardır; kulağı enfeksiyonlardan korur. Ancak biriktiği zaman sorun yaratıp tıbbi yardım gerekir. Kulak kiri, kulak kanalının, dışta bulunan üçte birlik bölümünde yer alan...
 2. Kulak kaşıntısının nedenleri ve tedavisi

  Kulak kaşıntısının nedenleri ve tedavisi

  Kaşınma bölgesinde kızarıklık, şişkinlik, ağrı, pullanma ve yara izi ortaya çıkabilir. Kaşıma, belirtileri geçici olarak hafifletse de uzun vadede daha fazla kaşıntıya ve enfeksiyona yol açabilir. Çoğu kaşıntı durumlarında bölgeyi kaşımaktan kaçınıp iyileşmesi için sabır göstermek gerekir. Kaşıntı bir kulak enfeksiyonunun belirtisi olabilir. Dış kulak yolu iltihabı bu enfeksiyonların en...
 3. Kulak mantarı nedenleri ve tedavisi

  Kulak mantarı nedenleri ve tedavisi

  Dış kulak yolu iltihaplarından birine verilen isimdir. Kulağın mantar enfeksiyonu da denir. Bazen mantarlar tarafından oluşturulsa da, özellikle ağrılı vak'alarda doğada sık rastlanan bir bakteri tarafından oluşturulur. Su kulağınıza girdiğinde beraberinde mantar ve bakterileri de getirebilir. Çoğunlukla su geri gelir, kulak kurur ve bakteri ile mantarlar problem oluşturmazlar. Fakat su...
 4. Kol damarında tıkanıklık nedenleri ve tedavisi

  Kol damarında tıkanıklık nedenleri ve tedavisi

  Kol atar damarlarında tıkanıklık çok sık karşılaşılan bir hastalık olmamakla beraber, daha çok sigara içen ve 60 yaş üzerindeki kişilerde kola giden atar damarları tutar. Kol damarları kalp ile parmaklar arasında her hangi bir seviyede tıkanabilir. Genellikle yavaş ilerler. En sık tıkanan atardamar subklavyan (subclavian) atardamardır. Subklavian atardamarı aortadan ayrılıp kola giden damar...
 5. Orta kulak iltihabı nedenleri ve tedavisi

  Orta kulak iltihabı nedenleri ve tedavisi

  Orta kulak iltihabı, kulak zarının arkasındaki hava dolu boşluğunda bir iltihaptır. Orta kulağa enfekte olduğunda, bu alan sıvı ile dolup kulak zarına karşı baskı yapar. Bu sıvı birikimi ağrılı olabilir. Orta kulak ,kulak ltihabı,orta kulak iltihabı nedir,orta kulak iltihabı nedenleri,orta kulak iltihabı belirtileri,orta kulak iltihabı tedavisi hakkında tüm ayrıntılar makalemizin devamın da....

Sayfayı Paylaş