Kültür Bakanlığı Uluslararası Kitap Fuarlarında

BöğüRTLen

BöğüRTLen

Yeni Üye
Üye
Kültür Bakanlığı Uluslararası Kitap Fuarlarında
Kültür ve Turizm Bakanlığı 15. Pekin Uluslararası Kitap Fuarı ile 21. Moskova Uluslararası Kitap Fuarına Katılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 15. Pekin Uluslararası Kitap Fuarı ile 21. Moskova Uluslararası Kitap Fuarına katılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Pekin Uluslararası Kitap Fuarı 2008 Pekin Yaz Olimpiyat Oyunları nedeniyle bu yıla özgü olarak Tianjin kentinde 1-4 Eylül 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bakanlık bu fuara Türkiye'nin kültürel, edebi ve sanat zenginliğini tanıtan yaklaşık bin eserin yer alacağı 60 metrekarelik bir standla katılacak. Fuarda "2008 Frankfurt Uluslararası Kitap Fuarı'nda Konuk Ülke Türkiye" başta olmak üzere "Türk Kültür, Sanat ve Edebiyatının Dışa Açılımı (TEDA) Projesi" ve "2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti" ile ilgili görüşmeler ve tanıtım çalışmaları yürütülecek. Fuarda sergilenecek kitaplar araştırmacıların hizmetine sunulmak amacıyla "Her Ülkeye Türkiye Kitaplığı Projesi" kapsamında Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliği aracılığıyla Çin'de bulunan üniversitelerin Türkoloji bölümlerine ve halk kütüphanelerine bağışlanacak.

-YAZARLAR VE SANATÇILAR MOKOVA'DA-
Kültür ve Turizm Bakanlığı 2008 yılının "Türkiye Kültür Yılı" olarak ilan edildiği Rusya Federasyonu'nda 3-8 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 21. Moskova Uluslararası Kitap Fuarı'na da bin eserin yer alacağı 100 metrekarelik bir standla katılacak. Fuarda yine Çin'de olduğu gibi "2008 Frankfurt Uluslararası Kitap Fuarı'nda Konuk Ülke Türkiye" başta olmak üzere "Türk Kültür, Sanat ve Edebiyatının Dışa Açılımı Projesi" ve "2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti" ile ilgili görüşmeler ve tanıtım çalışmaları yürütülecek.
Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı işbirliği ile Moskova Uluslararası Kitap Fuarı ve Rusya Federasyonu'nda Türkiye Kültür Yılı etkinlikleri kapsamında Doğan Hızla Ataol Behramoğlu ve Alev Alatlı Ayfer Tunç 2-5 Eylül tarihleri arasında Moskova'da bulunacak ve edebiyat etkinliklerine katılacak. Fuarda sergilenen kitaplar Rusya'da bulunan üniversitelerin Türkoloji bölümlerine ve halk kütüphanelerine bağışlanacak. (ANKA)
 
Üst