Kuran da Adı Geçen Tek kadın Kimdir?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Kuran da Adı Geçen Tek kadın Kimdir?
kuranda geçen kadın isimleri, kuranda yer alan kadın isimleri, kurandan kadın isimleri

Biz müslümanların kutsal kitabı olan Kuran-ı Kerim de adı geçen tek kadının kim olduğunu merak edenler için sizlere gereken bilgileri paylaşıyoruz.
kuran.jpg

Kuranı kerimde ismi geçen tek kadın Hz İsa'nın annesi olan HZ. Meryem'dir.

Hz. Meryem Hz. İsa’nın annesidir.Hz.Meryem Davud soyundan İmran adlı erkekle Hunne adlı bir kadının kızı olarak dünyaya gelir.

Kuran-ı Kerim'de Hz. Meryem’e çok önemli bir yer ayrılmıştır. Ona adanan Meryem Suresi’nin yanı sıra, ayrıca Ali Imran, Tahrimy Nisa ve Maide surelerinde Meryem’in doğuşu, İsa’ya gebe kalışı ve kutsallığı anlatmaktadır.

Uzun süre çocukları olmayan İmran ile Hunne çifti, bir çocukları olsun diye Tanrı’ya yakarırlar, doğacak çocuklarını da Kudüs’te Kutsal Tapına'ğa adayacaklarını bildirirler. Hz. Meryem, 15 yaşına geldiğinde Yusuf adlı bir gençle nişanlandırıldı. Ancak evlilik gerçekleşmeden, gebe kalır. Meryem eline erkek eli değmeden gebe kaldığını söyler. Bu sırada İbrani Kralı Herodes, doğan erkek çocuklarının tahtını ele geçirecekleri korkusuyla, hepsinin öldürülmesini emreder. Bu durumdan korkan Yusuf ile Meryem, İsa’yı alarak Mısır’a ya da Türkiye’ye Efes'e kaçarlar.
 
Geri
Üst