Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Kuran-Kerimde niçin Allah Ben yerine Biz diyor

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Kuran-Kerimde niçin Allah Ben yerine Biz diyor? Dini konuda bilgi sahibi olan arkadaşlar cevabı bekliyorum.

   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kur'anı Kerim Allah biz demesinin nedeni Kur’an, baştan sona Allah’ın birliğini ders verirken, böyle bir soru ile meşgul olmak, niçin Allah “Ben” demiyor da, “Biz” diyor diye düşünmek gerçekten çok acayiptir.

  Müslümanın her bir delil ile Kur’an’a karşı imanını ve itikadını kuvvetlendirmesi gerekirken, cevabı son derece basit olan sorularla Kur’an hakkında şüpheye düşmesi gerçekten anlaşılamayacak ve izah edilemeyecek bir durumdur.

  Belki de bu basit soru bile, birçok kişinin aklını ve kalbini yaralamış, onu Kur’an hakkında tereddüde düşürmüştür. Bizler, akılları ve kalpleri şüphelerle ve vesveselerle yaralanmış olanlara bir merhem olabilmesi için bu eseri hazırladık.
  Şimdi sorumuzun cevabına gelelim, niçin Allah “ben” demiyor da “biz” diyor. Dilerseniz cevabı maddeler halinde öğrenelim:

  1- “Biz” tabiri meliklerin ve sultanların tabiridir. Onlar sözlerine ya da mektuplarına başlarken “Biz ki…” diyerek başlarlar.

  Zira bu ifadede haşmet ve büyüklük vardır. Allah’ta ezel ve ebedin sultanı ve padişahıdır. Elbette haşmet ve büyüklük ifade eden “Biz” tabirini “Ben” tabirine tercih etmesi azametinin şanındandır.

  2- Allah, Kur’an’ın indirilmesi gibi, meleklerinde içinde bulunduğu ve onların vasıta olduğu işlerde “Biz” der ki, bununla, zatı ile birlikte o icraatta vasıta olan meleğe de işaret edilmiş olur.

  Mesela “Kur’an’ı biz indirdik” dediğinde “Biz” ifadesinin açılımıyla ayet şöyle anlaşılır: “Kur’an’ı ben, meleklerim vasıtasıyla habibime indirdim”

  Ya da “Biz gökten bir su indiriyoruz” denildiğinde, yağmur damlalarını indirmekle görevli olan meleğe de dikkat çekilmekte, melek de bu ifadeye dâhil olmaktadır.

  Ancak bu meleklerin tesirde hiç bir müdahaleleri yoktur. Çünkü tesiri hakiki ancak Allah’tır.

  3- Genelde yaratılışın anlatıldığı ayetlerde Allah “Ben” der. Mesela “Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım” ayetinde olduğu gibi.

  Ancak yaratılışın anlatıldığı bazı ayetlerde de “Biz” tabiri geçer. Bununla kastedilen ise o anda meleklerin o yaratılışa şahit olduğu ve orada bulunduğudur. Bu ifadeyle Allah kendi sözüne melekleri şahit yapmaktadır.

  Mesela “Biz yeri, göğü ve içindekilerini yarattık” denildiğinde, Allah’ın bu yaratmağı tek başına yaptığı ve bunları yaratırken meleklerin hazır ve şahit olduğu anlaşılır.

  4- Allah bu ifadeyle bizlere de ders vermekte ve şöyle demektedir: “ ‘Ben’ yerine ‘Biz’ deyin, benlik yapmayın, kendinizi beğenmeyin, kibirden uzak durun, tevazu ile yükselin ve benlikten kurtulmakla insan-ı kâmil olun”
   
Kuran-Kerimde niçin Allah Ben yerine Biz diyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kuranı kerim

  Kuranı kerim

  Atatürk kuranı kerimi kaldırmak gerçekten istedimi
 2. kuranı kerim

  kuranı kerim

  bn kuranı kerimi ögrenmek çok isdiyorum ama nereden baslıycağımıda bilmiyorum bana bu konuda yardım ederseniz sevinirim
 3. Allah biz yarattık diyor Birden çok ilah mı vardır?

  Allah biz yarattık diyor Birden çok ilah mı vardır?

  Araf suresinin 11. âyetinde, Allah, biz yarattık diyor. Birden çok ilah mı vardır? CEVAP Bu âyet-i kerimenin meali şöyledir: (Sizi yarattık, sonra şekil verdik, sonra meleklere, “Âdem’e secde edin” dedik; İblis’ten başka hepsi secde etti, o secde edenlerden olmadı.) [Araf 11] Buradaki ve diğer âyetlerdeki, yarattık, şekil verdik gibi ifadeler için, başka yaratıcılar da var sanmak yanlıştır....
 4. Allah birdir niçin kuranda Biz deniyor ?

  Allah birdir niçin kuranda Biz deniyor ?

  Cenab-ı Hak, tek yaratıcı kendisi olduğunu ve başka yaratıcı, başka ortak bulunmadığını bildirirken, yaratıcının çok olduğu nasıl söylenebilir? Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki: (Yaratıcı, bilici ancak Rabbindir.) [Hicr 86] Kur’an-ı kerimde geçen Ahsen-ül hâlıkin ne demektir? Sözlüğe bakılırsa, (Yaratıcıların en güzeli) demek olduğu, bir çok yaratıcı bulunduğu zannedilir. Piyasadaki...
 5. Biz Sadece Kur'an'a Bakarız Diyenlere Sahabeden Cevap

  Biz Sadece Kur'an'a Bakarız Diyenlere Sahabeden Cevap

  Biz Sadece “KU’RAN”a Bakarız Diyen Hadis İnkarcılarına Reddiye! İmam-ı Beyheki Delail kitabında şöyle rivayet eder: “Eshab-ı kiramdan İmran bin Husayn (Radıyallahü anh), şefaatle ilgili bazı hadisler nakleder. Oradakilerden biri der ki: - Siz hadisler bildiriyorsunuz, fakat biz bunlarla ilgili Kur’anda bir şey bulamıyoruz. İmran bin Husayn hazretleri buyurur ki: - Sen Kur’anı okudun mu?...

Sayfayı Paylaş