Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Kur'an'da Adı Geçen Peygamberler

  Konu, 'Peygamberler, Evliyalar ve Sahabeler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  bu konu Kur'an da adı geçen peygamberlerin isimlerine yer vermektedir.
  Kutsal kitabımız Kur'an da geçen peygamberlerin isimleri ve dereceleri hakkında merak ettiğiniz dini bilgileri sizler için paylaşıyoruz.

  [​IMG]

  İlk peygamber Hz. Âdem'den son peygamber Hz. Muhammed'e kadar pek çok peygamber gelip geçmiştir. Gönderilen peygamberlerin sayısı konu*sunda Kuran'da herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Bir hadiste peygam*berlerin sayısının 124.000 olduğu, bunlardan 315'ini resullerin teşkil ettiği haber verilmektedir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, V, 266). Fakat bir âyette "Andolsun, senden önce de peygamberler gönderdik. Onlardan sana kıssala*rını anlattığımız kimseler de var. Sana kıssalarını bildirmediğimiz kimseler de var..." (el-Mü'min 40/78) buyurulması göz önünde bulundurulursa peygam*berlerin sayısı ile ilgili bir rakam belirlemeksizin "Hz. Âdem'den Hz. Mu*hammed'e kadar gönderilmiş olan peygamberlerin hepsine inandım, hep*sinin hak ve gerçek olduklarını kabul ettim" demek daha uygundur.
  Kur'an'da adı geçen peygamberler şunlardır: Âdem, İdrîs, Nûh, Hûd, Sâ*lih, Lût, İbrâhim, İsmâil, İshâk, Ya‘kub, Yûsuf, Şuayb, Hârûn, Mûsâ, Dâvûd, Süleymân, Eyyûb, Zülkifl, Yûnus, İlyâs, Elyesa‘, Zekeriyyâ, Yahyâ, Îsâ, Muhammed.
  Bunlardan başka Kur'an'da üç isim daha zikredilmiştir. Fakat onların peygamber mi, velî mi oldukları konusunda fikir ayrılığı vardır. Bunlar Üze*yir, Lokmân ve Zülkarneyn'dir.
  e) Peygamberlik Dereceleri
  İslâm inancına göre bütün peygamberler, peygamber olmak açısından eşittirler. Allah, her müslümana aralarında herhangi bir ayırım yapmadan bütün peygamberlere inanmayı farz kılmıştır. Hal böyle olmakla birlikte, onların peygamberliklerini tasdik ettikten sonra aralarında derece farklılığı*nın bulunabileceği de kabul edilir. Bu konuda Kur'an'da şöyle buyrulur: "İşte bu peygamberlerden bir kısmını diğerlerinden üstün kıldık. Allah onlardan bir kısmı ile konuşmuş, bazılarını da derecelerle yükseltmiştir..." (el-Bakara 2/253). Âyetteki "Allah'ın derecelerle yükselttiği kişi"den kasıt, peygamberi*miz Hz. Muhammed'dir. Onun diğer peygamberler arasında üstün ve eşsiz bir yeri vardır. Çünkü;

  1. Hz. Peygamber yaratılmışların en üstünü ve en hayırlısı, Allah'ın en sevgili kuludur. Bir âyette "Siz, insanların iyiliği için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz..." (Âl-i İmrân 3/110) buyurulmuştur. Bir ümmetin en hayırlı ümmet olması, o ümmetin uyduğu peygamberinin de en üstün varlık olmasını gerektirir.
  2. Onun peygamberliği bütün insanlığı kapsamına alır. Halbuki öteki peygamberler belli topluluklar için gönderilmişlerdir. Bir âyette şöyle buyu*rulur: "Biz seni bütün insanlara ancak müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönder*dik..." (Sebe’ 34/28).
  3. Önceki peygamberlerin peygamberliği belli bir zaman dilimini içine alırken, onun peygamberliği kıyamete kadar sürecektir. O, son peygamber*dir; ondan başka peygamber gelmeyecektir.
  4. O son peygamber olunca, onun getirdiği dinin de en son ve en mü*kemmel din olması tabiidir. İslâmiyet önceki dinlerin hükümlerini kaldırmıştır. Kıyamete kadar en son ve en mükemmel din olarak devam edecektir. Bir âyette şöyle buyrulur: "Bugün size dininizi kemale erdirdim, üzerinizdeki ni*metimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm'ı beğendim..." (el-Mâide 5/3).

  Hz. Peygamber'den sonra derece itibariyle Hz. Nûh, İbrâhim, Mûsâ ve Îsâ'nın içinde yer aldığı ülü'l-azm peygamberler, daha sonra resuller, daha sonra da diğer nebiler gelir.

  Ülü'l-azm peygamberler, aldıkları ağır görev ve yüklendikleri sorumluluk karşısında herhangi bir yılgınlık göstermeden dini insanlara tebliğ görevini yerine getiren, bütün zorluklara göğüs germede azim ve sebat gösteren pey*gamberler demektir. Ülü'l-azm peygamberlerin isminin geçtiği bir âyette şöyle buyurulur: "O, dini ayakta tutun, onda ayrılığa düşmeyin diye dinden Nûh'a tavsiye ettiğini, sana vahyeylediğimizi, İbrâhim'e, Mûsâ'ya ve Îsâ'ya tavsiye ettiğimizi Allah size de din kıldı..." (eş-Şûrâ 42/13; ayrıca bk. el-Ahzâb 33/7).
   
Kur'an'da Adı Geçen Peygamberler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kuran'da Adı Geçen Kutsal Beldeler

  Kuran'da Adı Geçen Kutsal Beldeler

  kuranda melek isimleri ayetlerde geçen isimler kuranda geçen yer isimleri melek gecen yerler Kuran ayetlerinde dünyada ve ahirette bulunan pek çok mekanın adı geçer. Bunların bir kısmı toplumların iman etmesine vesile olan mübarek peygamberlerimizin yaşadığı veya hayatlarının bir bölümünü geçirdikleri yerler, bir kısmı Allah'ın müminlere vadettiği cennetteki mekanlar, bir kısmı da cehennemde...
 2. Kur'an'da hangi şifalı bitkilerin adları geçiyor ?

  Kur'an'da hangi şifalı bitkilerin adları geçiyor ?

  Merhaba arkadaşlar, biliyoruz ki Kur'an'da her konuda bilgi var.Mesela şifalı bitkiler. Zeytini çok iyi biliyorum peki ya diğer bitkiler neler ?
 3. Kur'an'da hangi meyvelerin adları geçiyor ?

  Kur'an'da hangi meyvelerin adları geçiyor ?

  Selamlar . Kur'an her derde deva bundan eminiz. Ve içinde bazı meyvelerden de bahsediliyor, mesela hurma. Bundan başka hangi meyvelerin adı geçiyor Kur'an'da ?
 4. Peygamber Efendimizin Adının Geçtiği Ayetler

  Peygamber Efendimizin Adının Geçtiği Ayetler

  peygamberimizin adının geçtiği ayetler peygamber efendimizin adının geçtiği ayetler Sevgili melekler, kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'de Peygamber Efendimizin adı tam 4 ayette geçer. İşte o ayetler, sure ve ayet numaralarıyla aşağıda belirtilmiştir... '' Muhammed yalnızca bir elçidir '' 3 Al-i İmran 144 '' Muhammed yalnızca bir elçi ve Peygamberlerin sonuncusudur.''33 Ahzab 40 ''...
 5. Kuran da Adı Geçen Tek kadın Kimdir?

  Kuran da Adı Geçen Tek kadın Kimdir?

  kuranda geçen kadın isimleri, kuranda yer alan kadın isimleri, kurandan kadın isimleri Biz müslümanların kutsal kitabı olan Kuran-ı Kerim de adı geçen tek kadının kim olduğunu merak edenler için sizlere gereken bilgileri paylaşıyoruz. Kuranı kerimde ismi geçen tek kadın Hz İsa'nın annesi olan HZ. Meryem'dir. Hz. Meryem Hz. İsa’nın annesidir.Hz.Meryem Davud soyundan İmran adlı erkekle...

Sayfayı Paylaş