Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Kur'an'da bulunan kibirle alakalı ayetleri yazabilirmisiniz lütfen

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Kibir berbat birşey, zaten dinimizde yasaklıyor.Benim ricam Kur'an'da bulunan kibirle ilgili ayetleri bu sayfaya yazmanız.

   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Şüphesiz Allah, kibirlenen ve övünen kimseyi sevmez.

  Sonra bunların arkasından Musa ile Harun'u âyetlerimizle Firavun'a ve cemaatine gönderdik. İman etmeyi kibirlerine yediremediler ve günahkâr bir kavim oldular.

  Yeryüzünde kibir ve azametle yürüme! Çünkü sen asla yeri yaramazsın ve boyca da dağlara erişemezsinم

  "Hem insanlara karşı avurdunu şişirme (kibirlenme) ve yeryüzünde çalımla yürüme. Çünkü Allah övünen ve kuruntu edenlerin hiçbirini sevmez.

  Allah: "Ey İblis! O benim kudretimle yarattığıma secde etmene ne engel oldu? Kibirlenmek mi istedin? Yoksa yüksek derecelerde bulunanlardan mı oldun?" dedi.

  Kendilerine gelmiş kesin bir delil olmaksızın, Allah'ın âyetleri hakkında mücadele edenlerin göğüslerinde ancak yetişemeyecekleri bir kibir vardır. Sen hemen Allah'a sığın. Çünkü her şeyi işiten ve gören O'dur.

  "Ben onları senin bağışlaman için her davet ettiğimde, onlar parmaklarını kulaklarına tıkadılar, elbiselerine büründüler, ısrar ettiler, kibirlendikçe kibirlendiler. "
  "Böbürlendin mi, yoksa gerçekten yücelmiş olanlardan mısın?" buyurmak sûretiyle onun secde etmeyişinin sadece büyüklük kuruntusu olduğuna, gerçek yücelikle ilgisi bulunmadığına dikkat çekmiştir.


  "Düşündü taşındı, ölçtü biçti... sonra baktı, sonra kaşlarını çattı, suratını astı, sonunda sırt çevirdi ve kibirlendi, bu eskilerden kalan bir sihirden başka bir şey değildir, dedi."


  "Elbisesini kibirle yerde sürüyen kimseye Allah merhamet nazarıyla bakmaz"buyurmuştur. Yine kibre yenik düşmüş kişilerle ilgili şu iki hadis-i şerîf de benzer muhtevadadır:

  "Vaktiyle kendini beğenmiş bir adam güzel elbisesini giymiş, saçını taramış, çalım satarak yürüyordu. Allah Teâlâ onu yerin dibine geçiriverdi. O şahıs kıyamete kadar debelenerek yerin dibini boylamaya devam edecektir."
   
 3. AYŞEDEN

  AYŞEDEN Hamiş Melek

  Kayıt:
  5 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  1.024
  Beğenilen Mesajlar:
  614
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  istanbul
  Okudum canım sağol
   
Kur'an'da bulunan kibirle alakalı ayetleri yazabilirmisiniz lütfen konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kuranda bulunan yalanla alakalı ayetler nelerdir

  Kuranda bulunan yalanla alakalı ayetler nelerdir

  Selamlar arkadaşlar. Çok önemli bir konuda yardımınızı istiycem.Lütfen Kuranda'ki yalanla ilgili olan ayetleri buradan herkese yazabilirmisiniz?İbret olsun..Kimse yalan söylemesin..
 2. ramazanla ilgili Kur'an'da bulunan ayetler?

  ramazanla ilgili Kur'an'da bulunan ayetler?

  Merhabalar.Ramazan ayına daha çok var ama Kur'an'da bulunan hangi ayetler ramazan ayını işaret ediyor, hangi ayetler ramazan ayıyla ilgili yazarmısınız lütfen.Teşekkürler şimdiden..
 3. Kur'an'da bulunan inançla alakalı ayetler hangileri acaba ?

  Kur'an'da bulunan inançla alakalı ayetler hangileri acaba ?

  Merhabalar arkadaşlarım.Ben Kur 'an-ı Kerim 'i Türkçesinden okuyup anlaşılması gerektiğine inanıyorum ve öncelikle anlamamız gerekir diye düşünüyorum.Acaba inançla ilgili Kur'an'da ki ayetleri buraya yazar mısınız ?
 4. Kur'an'da bulunan hac ile ilgili ayetler

  Kur'an'da bulunan hac ile ilgili ayetler

  Merhaba.Kur'an_ı Kerim 'i sık sık okumaya ve anlamaya çalışıyorum.Şimdi aklıma yakıldı, iş yerindeyim.Kur'an'da bulunan hacla ilgili ayetleri buraya bir yazarsanız çok makbule geçecek..Sağolun..
 5. Kur'an'da bulunan dua ayetleri hangileri?

  Kur'an'da bulunan dua ayetleri hangileri?

  Kur'an-ı Kerim'de bulunan bazı ayetler dua olarak edilebiliyormuş sanırım.Bunlar hangi ayetler bilgilendirirseniz sevinirim.Teşekkürler..

Sayfayı Paylaş