1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Kuranı kerimde her şey yazıyormu?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Sual: İnternette gördüm. Abdullah ibni Mübarek, bir hikâye anlatıyor.(Bu olay, Kur’anda her şeyin bulunduğuna delildir) diyor. Doğru mudur?

  CEVAP
  Bir kere o hikâye uydurmadır. Doğru olsa bile, ona dayanarak İbni Mübarek hazretleri, öyle bir şey, kesinlikle söylemez. Çünkü o hadis, fıkıh ve tasavvuf âlimidir. Kur’anda her şey bulunsaydı hadis, fıkıh ve tasavvuf kitaplarını yazmazdı. İmam-ı Şa’rânî hazretleri buyuruyor ki:
  (Bize yalnız Kur’andan söyle!) diyen birine, Eshab-ı kiramdan İmran bin Husayn hazretleri, (Ey ahmak! Kur’an-ı kerimde her şeyi bulmak mümkün değildir. Mesela namazların kaç rekât olduğunu bulabilir misin?) buyurdu. Hazret-i Ömer’e, (Farzların seferde kaç rekât kılınacağını Kur’anda bulamadık dediklerinde, (Allahü teâlâ, bize Muhammed aleyhisselamı gönderdi. Kur’an-ı kerimde bulamadığımızı, Resulullah efendimizden gördüğümüz gibi yapıyoruz. O, seferde dört rekât farzları iki rekât kılardı. Biz de öyle yaparız) buyurdu. (Mizan-ül-kübra)

  İşte Eshab-ı kiramın yolu budur. İbni Mübarek hazretleri, bu yola aykırı bir şey söylemez. Kur’an-ı kerimde bulamayacağımız meselelerden birkaçı şöyledir:
  1- Günde kaç vakit namaz farzdır? Hadis-i şeriflere inanmayanlar, Resulullah’ın tatbikatını kabul etmeyenler, bunun için namaz vakitlerinin 3 veya 6 vakit olduğunu söylüyorlar.  < Konu Resmi..>  2- Namazların rekât sayılarını da Kur’anda bulamayız. Mesela ikindinin dört, akşamın üç rekât olduğunu nasıl bulurduk?

  3- Namazın nasıl kılınacağını Kur’anda bulamayız.

  4- Namazın farzlarını ve namazı bozan şeyleri bulamayız.

  5- Ayaklara mest giyilip giyilmeyeceğini bulamayız.

  6- Cenaze ve bayram namazlarının nasıl kılınacağını bulamayız.

  7- Orucun farzlarının hepsini bulamayız.

  8- Haccın farzlarını bulamayız.

  9- Zekât nisabı ve hangi maldan ne oranda verileceğini bulamayız.

  10- Orucu bozan şeylerin hepsini bulamayız.

  11- Orucu bozup kefaret gerektiren şeyleri bulamayız.

  12- Oruç kefaretini ve miktarını bulamayız.

  13- Hukuk bilgilerinin çoğunu bulamayız.

  14- Hangi hayvanlar yenir, hangileri yenmez, hepsini bulamayız. Yılan, köpek, fil yenir mi yenmez mi bulamayız.

  15- Haramların hepsini bulamayız. Mesela dövme yaptırmak haram mıdır değil midir? Kur’anda bulamayız. Sahih-i Müslim’de bildiriliyor ki:
  Eshab-ı kiramdan İbni Mesud hazretleri, (Dövme yapan ve yaptırana lânet olsun) hadis-i şerifini söyleyince, yaşlı bir kadın, (Ben Kur’anı okudum, ama böyle bir lânet yok) dedi. İbni Mesud hazretleri, (Dikkatli okusaydın mutlaka görürdün) buyurarak, Haşr sûresinin(Resulullah’ın size verdiklerini alın, yasakladıklarından sakının!)mealindeki yedinci âyet-i kerimesini okudu. (Müslim)

  Şu hâlde Kur’anı anlamak için, onun açıklaması olan hadis-i şeriflere ihtiyaç vardır. Hadis-i şerifleri de anlamak için âlimlere ihtiyaç vardır. Herkes Kur’anı anlayabilseydi, o zaman peygambere ne lüzum kalırdı? Eğer herkes Kur’an-ı kerimi anlayabilseydi, 72 sapık fırka meydana çıkmazdı. Zamanla değişen, âdetlerdir. Din zamanla değişmez.

  Âlimler de, âyetleri açıklayıp Kur’an-ı kerimden hüküm çıkarabilselerdi, Allahü teâlâ Peygamberine, sadece (Sana vahiy olunanları tebliğ et!) derdi. Ayrıca açıklamasını emretmezdi. Resulullah, Kur’an-ı kerimde, kısa ve kapalı olarak bildirilenleri açıklamasaydı, Kur’an-ı kerim kapalı kalırdı. Sünneti de, müctehid âlimler açıklamıştır.

  Demek ki, dinimizi doğru öğrenebilmek için herkes, Kur’an-ı kerimden ve hadis-i şeriflerden anlamaya çalışmamalı, kendi mezhebinin hükmüne uymalıdır.


   
Kuranı kerimde her şey yazıyormu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kuran-ı kerim

  Kuran-ı kerim

  Kuran-ı kerim Mushaf-I Şerifi görmek ilim ve hikmete, mirasa, emanete, hüküm ve kuvvete, helal rızka; aydınlık ve dosdoğru istikamete, dünya ve ahirete ait bütün meselelerin bağlı bulunduğu kanun ve prensiplere; Mushaf bazen bağ ve bahçeye, bostana, iç açıcı yerlere,, Kendisine Kurandan bir şey verildiğini yahut elinde Kuran-ı Kerimden bir ayet olduğunu gören kimse, bu ayeti aklında tuturak,...
 2. Kuranı kerim

  Kuranı kerim

  Atatürk kuranı kerimi kaldırmak gerçekten istedimi
 3. kuranı kerim

  kuranı kerim

  bn kuranı kerimi ögrenmek çok isdiyorum ama nereden baslıycağımıda bilmiyorum bana bu konuda yardım ederseniz sevinirim
 4. Kuranı kerimde mezhep varmıdır?

  Kuranı kerimde mezhep varmıdır?

  Bismillâhirrâhmânirrahîm Her hayrın ve şerrin yegane yaratıcısı kendisinden başka İlah olmayan Allahu Tealadır. O’nun eşi ve benzeri ve dengi yoktur. Herkese kuvvet ve hayat veren O’dur. Cenab-ı Hakk’ın insana emanet olarak verdiği cüzi irade ile kul iyilikten veya şerden birisini seçmesinin akabinde Allahu Teala o işi yaratır ve o sebeple kul her yaptığından sorumlu olur… NOT: Bazı...
 5. Kuranda velilik ve kerametler yazıyormu?

  Kuranda velilik ve kerametler yazıyormu?

  Velilik ve kerametin Kur’an ve Hadis-i şeriflerdeki yerlerini belirlemeden önce; “Mu’cize, Evliya ve Keramet” ne demektir? Bunlarla ilgili kısa bir bilgi verdikden sonra inşaallah, ilgili soruların cevaplarına geçilecektir. Mu’cize, peygamberlerin, peygamberliğini isbat için -Allah’ın izniyle- meydana getirdiği olağanüstü hallerdir. Mucize ve keramet arasındaki fark, mu’cize peygamberlik...

Sayfayı Paylaş