Etiketler:
 1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  Kurban kesilirken çocuklar görmeli mi?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Kurban kesimine çocukların şahit olması ne kadar doğru? Pek çok anne babanın aklındaki bu soruya bakın uzmanlar nasıl cevap veriyor?

  Bazı anne-babalar, dine ait bir emrin nasıl yerine getirildiğini çocuklarının da görmesini ister. Bir kısım ebeveyn de erken yaşta kurban kesimine şahit olan çocukların ruh sağlığının zedeleneceğini düşünür.

  Bu düşünceye sahip olanların akıllarındaki ikinci soru "Çocuklar kaç yaşından sonra kurban kesimini görebilir?" şeklindedir.

  Bir çocuğun, bir canlının ölüm anına ve hatta kesilerek kurban edilmesi anına şahit olabilmesi için belirli duygusal ve zihinsel gelişim süreçlerinin tamamlanmış olması gerekir. Buna göre, ancak 12 yaşından büyük çocukların kurban kesim anına şahit olabileceğini görmekteyiz.


  Bu yaştan küçük çocukların kurbanın kesimini bizzat görmesi ruh sağlığı açısından doğru değildir. Burada dikkat edilecek husus şudur: 12 yaşından küçük çocuklar, kesilmiş olan hayvanı "et olarak görmelidir". Kesilmiş kurbanın etleri ayıklanırken, pişirilmek üzere ayrıştırılırken 12 yaşından küçük çocukların görmesinde bir mahsur yoktur.
  Ancak bunda da çok dikkat edilmesi gereken bir mesele var: Kesilmiş olan kurbanın baş kısmı, henüz derisi yüzülmemiş ayakları gibi, kurbanı et olarak değil de, bir canlı olarak ya da hâlâ bir hayvan olarak algılatabilecek uzuvlarını kurban kesildikten sonra dahi 12 yaşından küçük çocukların görmemesi, incelememesi, izlememesi gerekir.

  Çocuğun, kesilmiş bir hayvanın başına, gözlerine veya ayaklarına bakıp, o hayvana karşı duygusal yakınlık kurmasına izin verilmemelidir. Eğer bu yaştaki bir çocuk kurbana karşı duygusal yakınlık kurar ise o hayvanı kesenlere karşı kızgınlık, isyan, öfke ve nefret oluşabilir.   
Kurban kesilirken çocuklar görmeli mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nesike Kurbani Kesilir Mi? çocuğun Sünnet Yaşi Kaçtir?

  Nesike Kurbani Kesilir Mi? çocuğun Sünnet Yaşi Kaçtir?

  İslamiyet gelmezden önceki cehalet devri insanlarına kız çocukları dünyaya geldiği haber verilince üzülür, karamsarlığa düşerlerdi. Oğlan çocuğu haberi verilince ise, sevinip kurban keserlerdi. Kestikleri kurbanın kanını da yavrunun yüzüne, başına sürerler, bu adeti devam ettirirlerdi. İslâmiyet gelince, Resûl-i Ekrem Hazretleri, bu adetlere çekidüzen verdi. Kötülerini kaldırdı,...
 2. Araba İçin Kurban Kesilir mi?

  Araba İçin Kurban Kesilir mi?

  şükür kurbanı nedir araba için kurban kesmek adak kurbanının hükmü Her türlü bela, kötü nefs ve şerden sakınmak için özellikle yeni alınan araba, ev ve buna benzer şeyler için kurban kesilir. Peki araba için kurban kesilir mi? Araba için kurban kesmek uygunmudur? Sorularınızın yanıtlarını sizler için paylaşıyoruz. Aslında kesilen her hayvan Allah adına kesilmekte ve kesilirken...
 3. Şoklama İle Kurban Kesilir mi?

  Şoklama İle Kurban Kesilir mi?

  kurban kesmenin şartları kurban nasıl kesilir şoklama ile kurban kesme Şoklama ile kurban kesilir mi sorusuna yanıt olarak sizlerek merak edilen bilgileri sunuyoruz. Şoklama ile hayvan kesilebilir. Yalnız bir hususa dikkat etmek gerekir; şoklama veya bayıltma kesim anında hayvanın mukavemetini zayıflatıyor fakat hayatına tesir etmiyorsa; yani hayvan ölmeyip yaşıyorsa, ancak kesildiğinde kanı...
 4. Dinimizde Kurban Nasıl Kesilir?

  Dinimizde Kurban Nasıl Kesilir?

  kurban nasıl kesilir, kurban kesmenin hükmü, kurban kesmenin önemi Biz müslümanların iki dini bayramından biri olan kurban bayramın da kesilecek kurbanlık hayvanın nasıl kesilmesi gerektiğine dair bilgileri sizler için paylaşıyoruz. Kurbanlar dînimizin tayin ettiği hayvan boğazlama şekline ve usûlüne uygun olarak kesilirler. Şer'î boğazlama şekline tezkiye adı verilmektedir. Tezkiye...
 5. Kredi kartı ile kurban kesilir mi

  Kredi kartı ile kurban kesilir mi

  Arkadaşlarım durumum bu aralar yok ben kredi kartı ile Kurban Bayramında kurban kesmek istiyorum. Taksitlendirsem olur mu ? Yada tek çekim mi yapayım bu konuda bilgili olanlar yazabilir mi lütfen. Bu vesile ilede herkesin Kurban Bayramını tebrik ediyorum.

Sayfayı Paylaş