Kurban kesmeden önce okunacak dua

  • Konbuyu başlatan THESECRET
  • Başlangıç tarihi
THESECRET

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
Kurban kesmeden önce okunacak dua
kurban keserken hangi dualar okunur,kurban keserken okunacak dualar hangileri,kurban keserken ne söylenir,kurban keserken okunacak dua,kurban keserken okunması gereke dua,kurban keserken okunan dua ve anlamı,kurban keserken okunacak dua hakkında bilgiler

1234.jpgKurban keserken okunacak dualar.Kurban keserken ne okunur Özel kurban duası Kurban ibadetini yerine getirirken ne okumak gerekir Kurban kesmek nasıl olur Kurbanda vekalet nasıl olur Kurban keserken okunacak dualar hangileridir.Kurban nasıl kesilir ve neler okunur sayfamızda yer almaktadır.
Kurban bayramına birkaç gün kaldı ve herkesi bir telaşe sardı Kurbanlık kesilecek hayvanın cinsinden tutun da hangi duaların okunacağına kadar merak ediliyor.Kurban bayramı bu yıl 4 Ekim 2014 tarihine denk geliyor.Kurban nasıl kesilirKurban bayramında özel ibadetler var mıdır.

Kurban bayramında kurbanı nasıl kesmeliyiz, Kurbanı keserken okunacak dualar nelerdir?

Kurban kesilmeden önce aşağıdaki dua okunur, daha sonra Kurban kesilirken kıbleye çevrilir. Kurbana eziyet etmeden sol yanı üzerine yatırılır “Allâhümme innî vechetü vechiye lillezîfatara’s-semâvâti ve’l-erda hanîfen ve ma ene mine’l-müşrikîn“duası okunur. Daha sonra “Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allahü ekber Allahü ekber ve lillâhi’l hamd“ diye 3 kere tekbir getirilir. Tekbir bitince; 3 Defa Bismillahi Allahü ekber diyerek bıçağı çeker ve kurbanı keser kurban kesilince kurban kesen Allah rızası için iki rekat namaz kılar. Namazdan sonra Allahümme inne salati ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillahi rabbi’l-âlemîne lâ şerike leh diye dua eder.

Kurban Kesmeden önce okunacak dua nedir?

İnni veccehtü vechiye lilleziy fedarassemavati vel arda milleti ibrahiyme haniyfen vema ene minel müşrikiyn.İnne salatî ve nüsükiy ve mahyaya ve mematiy lillahi rabbil alemiyn.La şeriyke lehû ve bi zalike ümirtü ene minel müslimiyn.Allahümme minke veleke bismillahi Allahü ekber.

MANASI:

Şüphesiz ki ben milleti İbrahim üzere Allah'ı bir tanıyıcı olarak,yüzümü o gökleri ve yeri yaratan Allah'a çevirdim.Ben şirk koşanlardan değilim.Şüphesiz benim namazım da,ibadetlerim(kurbanım) da,hayatım da,ölümüm de hiçbir ortağı bulunmayan alemlerin Rabbi Allah'ındır.Ben böylece emrolundum.Ben müslüman olanlardanım.Allah'ım bu kurban Senden ve Senin için kurban ediyorum .Allah'ın adı ile kesiyorum.Allah Teala büyüklerin en büyüğüdür.
 
Üst