Kurban Kimlere Borçtur ?

  • Konbuyu başlatan ASİMELEK
  • Başlangıç tarihi
ASİMELEK

ASİMELEK

Daimi Üye
Üye
Kurban Kimlere Borçtur ?
kurban kesmek kurban kurban bayramı kurban kimlere borçtur hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar
Kurban Bayramı Yaklaşıyor melekler Gücü yeten Kurbanını kesecek. Kurban Bayramının Anlam Ve önemini geçtiğimiz Yazılarımızda sizlerle paylaşıştık. Peki Kurban Kimlere Borçtur Bunu hepimiz biliyormuyuz? işte Sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz melekler.

Kurban Kimlere Borçtur?

kurban-71.jpg


Kurban, mukim olan ve sadaka-i fıtır nisabına malik olan her kadın ve erkek müslümana vaciptir.
Bu tariften şu anlaşılıyor: Müslüman olmayan, seferde bulunan müslümana ve fakir olana kurban vacip değildir.

Hz. Ebû Bekir ile Hz. Ömer seferde bulunduklarında kurban kesmemişlerdir. Şayet seferde olan kimse kurban kesmek isterse, kurban kendisine vacip olduğu için değil, nafile olarak kesebilir, kesmediği takdirde sorumlu olmaz.

İmam Azam Ebû Hanife ile Ebû Yusuf'a göre kurbanın vacip olmasında akıl ve erginlik çağına gelmiş olma şart değildir. Yani zengin olan çocuğun ve delinin mallarından babaları veya vasileri kurban keserler. Bu kurbanlardan sadece kendileri yiyebilir, başkaları yiyemez.

İmam Muhammed ile İmam Züfer'e göre kurbanın vacip olması için akı1 ve erginlik çağına gelmiş olma şarttır. Bu itibarla zengin olan çocuklarla deli olanların mallarından kurban kesilmez. (13) Fetvâ da bu görüşe göredir, yani zengin de olsalar çocuklarla delilerin kurban kesmesi gerekmez. (14)
 

Benzer İçerikler

ASİMELEK
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
ASİMELEK
ASİMELEK
İ
Cevaplar
0
Görüntüleme
696
İslami Yazar
İ
Üst