Kurbanlık Hayvanın Hangi Ayağı Serbest Kalmalı ?

T

TİTAN

Forum Okuru
Kurbanlık Hayvanın Hangi Ayağı Serbest Kalmalı ?


Kurban Keserken Bağlanmayan Ayak Hangisidir


Kurbanın Hangi Ayağı Bağlanmaz

Sevgili melekler, bildiğiniz gibi Kurban Bayramı yaklaşıyor ve bu bayramda yerine getirilecek kuırban kesme vazifesi ile ilgili sizlere bilgiler vermeye devam ediyoruz. Bir önce ki konumuzda kurban keserken nasıl dua edileceği hususunda paylaşımda bulşunmuştuk. Bu sayfamızda ise Kurbanın Hangi Ayağı Bağlanmaz çeşitli bilgilerle karşınızdayız...

Kurbanlık hayvanı usûlüne uygun olarak rahatça ve fazla eziyet vermeden kesebilmek için, önce keskin ve büyük bir bıçak hazırlanır. Hayvanın göremiyeceği bir yere konur. Sonra kurbanlık hayvan, kesileceği yere eziyet verilmeden götürülür. Hayvanın yüzü ve ayakları kıbleye gelecek şekilde sol tarafı üzerine yatırılır. Sağ arka ayağı serbest bırakılarak, diğer üçü bağlanır.

Üç kere bayram tekbiri okunur. Sonra (Bismillahi Allahü ekber) diyerek, deveden başka hayvanın boğazının herhangi bir yerinden kesilir. (Bismillahi) derken, (h)yi belli etmek gerekir. Belli edince, Allahü teâlânın ismi olduğunu düşünmek lazım olmaz. (h)yi açıkça belli etmezse, Allahü teâlânın ismini söylediğini düşünmek gerekir. Bunu da düşünmezse, hayvan leş olur, yenmez.
 

Benzer İçerikler

THESECRET
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
THESECRET
THESECRET
İ
Cevaplar
0
Görüntüleme
966
İslami Yazar
İ
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
760
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst