Kurdele nakışıyla evinize renk katın Salon takımı havlu modelleri yaprak yapılışı

MEÇHUL

MEÇHUL

Daimi Üye
Üye
Kurdele nakışıyla evinize renk katın Salon takımı havlu modelleri yaprak yapılışı
Kurdele nakışıyla evinize renk katın
Boşzamanlarınızı en verimli şekilde değerlendirmenizi sağlayacak kurdeleişlemeyi, evinizin dört bir yanında kullanabilirsiniz. Karmaşık gibidurmasına rağmen, rahat uygulanan bu teknikle görülmeye değertasarımlara da imza atabilirsiniz.
hob0002a.jpg


Son yıllarda çok popüler olan kurdele işleme tekniğini, evinizin herköşesinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Havludan terliğe, telefondefterinden masa örtüsüne kadar pek çok eşyanızı renk renk kurdelelerlesüsleyip, evinize farklı bir tarz katabilirsiniz. Hattakurdelelerinizle yaptığınız çalışmaları uygun kumaş ve aksesuvarlabirleştirerek gözalıcı tasarımlar da oluşturabilirsiniz. Zorgörünmesine rağmen şablonlar doğru takip edildiğinde nakışlarrahatlıkla uygulanabiliyor.

İşlem basamakları

1. Fransız düğümü tekniği: Çiçeğinizin tohumlarını yapmak için 4 mmgenişliğinde koyu lila kurdeleden 50 cm kesin. İğneye takıp, kurdeledüğümü atarak kurdeleyi kumaşın altından üstüne geçirin. İğneyi kumaşadik bir şekilde getirip kurdeleyi iğnenin üzerinden bir kez dolayıp,iğneyi kurdeleyi çıktığınız kumaşın başlangıç noktasında geri batırıpyavaşça çekin. Böylece Fransız düğümü yapmış olacaksınız.
hob0002b.jpg
.Sap işi tekniği: Yeşil 4 mm kurdeleyi kumaşın üzerine çıkartıp, saatyönünde bükün. Diğer taraftan da nakış iğnesine taktığınız muline ilegözükmeyecek şekilde tutturun.
hob0002c.jpg

3. Çapraz iğne tekniği: 4 mm açık lila kurdeleyi 30 cm kesin. Kurdeleyiiğneye takın ve kurdele düğümü atın. Kurdeleyi kumaşın altından üstünegeçirin ve yarım cm karşısından kumaşa geçirip, yavaşça çekin. Aynıhareketi karşıdan karşıya geçirip kurdeleyi şekilde görüldüğü gibiçaprazlayın.
hob0002d.jpg

4. Lazy Dasiy tekniği: 4 mm genişliğindeki lila kurdeleyi 30 cmuzunlukta kesip iğneye takın. Düğüm atıp kumaşın üzerine çıkın.Çıktığınız aynı noktanın yanına batıp 1 cm ilerisinden kurdeleyiortalayın, kurdelenin ilerisinden batıp yaprağı tamamlayın


.Düz iğne tekniği: 4 mm genişliğindeki koyu lila kurdeleyi 30 cmuzunluğunda kesip iğneye takın. Düğüm atıp kumaşın üstüne çıkın. Yarımcm kadar ilerisine batıp yaprağı tamamlayın.

6. Japon iğnesi tekniği: Kurdeleyi alttan üste geçirip 1 cm ileriyeuzatıp kurdelenin ortasından batarak alttan çekin. 4 mm genişliğindeyeşil kurdele kullanın.

7. Pedli düz iğne tekniği: 4 mm genişliğinde koyu lila kurdeleyi düziğne tekniği şemasında gördüğünüz şekilde yapın. İkinci defa üzerindengeçerek işlemi tekrarlayın.

8. Dekoratif örümcek gül tekniği: İki kat muline iğneye geçirip beşadet çubuk atın. Bu çubukların ortasına bir tane kolonial düğüm atın.Daha sonra 4 mm sarı kurdeleyi iğneye geçirin ve kumaşın altındankolonial düğümün hemen yanından üste çıkın. Çubukların birini alttabırakıp, diğerini üste alın saat yönünde dönüp çubukların sonuna kadarhareketi devam ettirin. Böylece dekoratif örümcek gülünüz ortaya çıkmışolacak.

9. Kolonial düğüm tekniği: İğneyi kurdelenin altından arkaya doğrudolayın ve kurdelenin üzerini kaplayarak iğnenin uç kısmının altındanbaşlayarak 8 şeklini oluşturun. Böylece kolonial düğüm işleminitamamlamış olacaksınız.


10.Dekoratif Lazy Dasiy tekniği: Lazy Daisy tekniğinde yaptıklarınızıaynen tekrar edin, yaprağın tam ortasına da düz iğne tekniği çalışın.

* Malzemeler: Dekoratif kutu, desen transfer edilmiş kumaş, deseneuygun renkte ve genişlikte ipek kurdeleler, kurdele genişliğine uygun 2adet şönil iğne, muline iki boy koton iplik, ucu küt keskin makas
 
Üst