gebe
 1. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.973
  Beğenilen Mesajlar:
  1.316
  Ödül Puanları:
  113

  Küresel Isınma Mimar Sinanın Eserini Ortaya Çıkardı

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

  küresel ısınma, mimar sinan, eserleri, baraj hakkında bilgiler burada
  Alibeyköy Barajı'nın kuraklık sebebiyle sularının çekilmesi, Mimar Sinan'ın en önemli eserlerinden biri olan “Mağlova Kemeri”nin tamamen ortaya çıkmasını sağladı.


  [​IMG]

  Küresel Isınma Mimar Sinanın Eserini Ortaya Çıkardı

  [​IMG]
  Küresel ısınma nedeniyle doğa, felaketleri ve kuraklığı ile acımasız yüzünü gösterdi, gösteriyor.
  Tüm Dünya'yı top yekün yok oluşu sürükleyen, Küresel Isınmanın sorumlusu kapitalizm bu durumdan dâhi kâr elde etmenin planlarını yapmaya başladı. Doğa özelleştirilmeye çalışılıyor.

  Ankara'da ki sı sıkıntısının ardından göllerin ve akarsuların özelleştirilmesi tartışmaları başlatıldı. Azami kâr hırsı güden kapitalistler tüm dünyayı nakte çevirmeyi düşünüyor. Herhalde sonraki adım Oksijenin özelleştirilmesi olacak?!

  Ancak bu yıl ki kuraklık bir tarihsel değeri de ortaya çıkardı.
  Diğer iller de olduğu gibi, İstanbul da kuraklık yaşıyor. Barajlardaki su miktarı %27'lere indi. Alibey deresinde ise su neredeyse tamamen tükenmiş durumda. Derenin kuruması Kanuni Sultan Süleyman'ın talimatıyla M. Sinan'a 1554-1562 yılları arasında yaptırılan Mağlova Kemerini ortaya çıkardı. Kemer, 1563 yılında sel felaketi nedeniyle zarar görmüş, 1564 yılında ise onarılmış.

  Sanat Tarihi Prof. Semavi Eyice "Dini mimaride Süleymaniye ve Selimiye Camileri neyse, sivil mimaride de Mağlova kemerleri o derece önemli bir eserdir. Benim nazarımda onu baraj gölü içinde bırakmak Sanat Tarihi açısından yapılmış en büyük cinayettir." dedi. Eyice, Alibey barajının yapılış aşamasında kendisinin anıtlar kurulunda görevli olduğunu, baraj yapılmasına itiraz eden tek kişinin kendisi olduğunu söyledi.
  Sular çekildikten sonra bölgeyi giden Arkelog Görkem Kızılkayak suların çekilmesinin tek faydasının eserin tamamını görebilmek olduğunu, tarihi yapıda herhangi bir hasar olmadığını söyledi.
  Kemer 2 katlı olup 36 metre yüksekliğinde, 258 metre uzunluğundadır. Alt katta 8 büyük göz üst katta 8 küçük göz bulunmaktadır.   
Küresel Isınma Mimar Sinanın Eserini Ortaya Çıkardı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Küresel ısınma

  Küresel ısınma

  Küresel ısınmanın etkileri daha önce hiç olmadığı kadar hissediliyor. Bilimadamlarının uyarıları da tehdidin ciddiyetini açıkça ortaya koyuyor. NASA: FELAKETLERE YOL AÇACAK KRİTİK EŞİĞE YAKLAŞILDI Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın Kolombiya Üniversitesi’yle yaptığı bir çalışma, dünyanın kritik eşiğe zannedilenden daha da yakın olduğunu gösteriyor. Bilimadamları, 10 yıl boyunca...
 2. Küresel ısınmanın fotoğrafları

  Küresel ısınmanın fotoğrafları

  Küresel ısınmanın fotoğrafları Dünya küresel ısınmanın tehlikesiyle karşı karşıya. İklim değişiklikleri hissedilir derecede artıyor. Antartika'nın güney kesiminde bulunan buzullar sıcaklığın değişkenliğiyle çeşitli şekillere büründü. Buzullar, kışın ülkemizde donan şelaleri andırıyor. İşte buzulllar ülkesi Antartika'da çekilen sıcaklık değişiminin fotoğrafları:...
 3. 'küresel ısınma' turnesi yapacak

  'küresel ısınma' turnesi yapacak

  BİR SÜRE ÖNCE 'KİM GALİP ÇIKAR' ADLI ALBÜMÜNÜ PİYASAYA ÇIKARAN ZEYNEP CASALİNİ, 'TÜRKİYE ÇAPINDA KÜRESEL ISINMAYLA İLGİLİ BİR TURNE YAPMAK İSTİYORUM' DEDİ. Çok yakında dünyada köklü değişimler yaşanacağına dikkat çeken Zeynep Canislini, 'Dünya bu kadar pisliğe dayanamaz! Bireysel çözümler de artık fayda etmiyor' diye konuştu. 2 saat önce. kaynak:haberler.com
 4. Hülya avşar küresel ısınmaya savaş açıp ciplerini satışa çıkardı.

  Hülya avşar küresel ısınmaya savaş açıp ciplerini satışa çıkardı.

  Hülya Avşar, Nişantaşı’nda şoförünün kullandığı küçük otomobiliyle dolaşırken kenara çekip Mega Magazin programına açıklamalar yaptı. “Cipler küresel ısınmaya yol açıyor. Ciplerimi satılışa çıkardım. Artık böyle küçük arabalara bineceğim. Herkesi ciplerinden inip küçük arabaya binmeye davet ediyorum. Hava atacağız, diye kürsel ısınmayı tetiklemesinler” diyen sanatçı, kendini çevreye adadı....
 5. küresel ısınma nedir

  küresel ısınma nedir

  Televizyonlardan dürekli duyuyoruz ama biri bana küresel ısınma tam olarak nedir açıklayabilirmi acaba ?

Sayfayı Paylaş