Küresel ısınmanın nedenleri nelerdir?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Küresel ısınmanın nedenleri nelerdir?
Küresel ısınma, birkaç sera gazı insan tarafından atmosfere salındığından, dünyanın ortalama sıcaklığındaki artıştır. Küresel ısınma , dünyanın birçok yerini etkiliyor. Küresel ısınmadan dolayı, buzullar eriyor ve deniz seviyesinin yükselmesine neden oluyor.Bu değişiklikleri açıklayan tek sebep insan etkisi ve artan sera gazı emisyonudur.


küresel ısınma.jpg
Küresel ısınma, karbondioksit (CO2 ) ve diğer hava kirleticileri ile sera gazı atmosferde toplandığında ve yerküre yüzeyinden sıçradığında güneş ışığı ve güneş radyasyonunu emdiğinde ortaya çıkar. Normalde, bu radyasyon uzaya sıçramalıydı. Ancak atmosfere yüzyıllarca sürebilen bu kirleticiler, ısıyı yakalıyor ve gezegenin daha da ısınmasına neden oluyor. Sera etkisi olarak bilinen şey de budur.


Bilim insanları, dünyanın yükselen sıcaklığının daha uzun ve sıcaklara, daha sık kuraklıklara, daha yoğun yağışlara ve daha güçlü kasırgalara yol açtığını kabul etmektedir.İnsanlığın sera gazı salınımı ile küresel ısınmaya neden olduğunu kabul etmek 20 yıldan fazla zaman aldı. Son 30 yıldaki fosil yakıtların yakılmasından kaynaklanan CO2 emisyonundaki şiddetli artış (karbon dioksit) atmosferdeki sıcaklığın değişiminin ana nedeni olarak belirlenmiştir. Fosil yakıtlar kömür, petrol veya gaz tarafından sağlanmaktadır. Kısa veya orta vadede fosil yakıtların yerini alabilecek alternatif kaynaklar bulmak imkansız olacaktır. Bir diğer konu, fosil yakıtların yenilenemez özelliği: Bu kaynakları üretmek doğayının milyonlarca yıl aldı.CO 2 , insan faaliyetleri tarafından en çok üretilen sera gazıdır ve insan yapımı küresel ısınmanın% 64 ünden sorumludur . Atmosferdeki konsantrasyonu şu an sanayileşme başladığından beri % 40 daha yüksektir.

Yapay (Antropojenik) Sebepler

İnsanın neden olduğu küresel ısınmaya neden olan nedenler, gezegenden çıkan kızılötesi radyasyonu yakalayan veya emen gazlar olan sera gazlarındaki artıştan kaynaklanmaktadır.

Fosil Yakıtların Yakılması

Karbondioksit küresel ısınmanın en önemli nedeni ve çoğu karbon dioksit emisyonu fosil yakıtların yakılmasından kaynaklanıyor . Her fosil yakıt yanarken atmosferdeki karbondioksit seviyeleri artar. Taşıt, elektrik ya da endüstriyel kirlilik küresel ısınmaya ana katkıda bulunmaktadır. Her gün milyarlarca araç çeşitli gazları atmosfere salmaktadır. Bu, toprağın ısınmasına ve ortalama sıcaklığın yükselmesine neden olur.Öte yandan endüstriler çeşitli gazları suya ve havaya salarlar. Karbondioksit, metan ve azot oksit ana sera gazlarıdır . Farklı gazların farklı ısı tutma özellikleri vardır. Bazıları karbondioksitten daha fazla sıcaklık yakalamaktadır. Metan, atmosfere sızma sıcaklığında karbondioksitten çok daha etkilidir.

Bitkiler iklimin düzenlenmesinde önemli bir rol oynar, çünkü havadan karbondioksit emerler ve oksijen verirler.( İklim değişikliği , dünyanın hassas ekosistemlerini olumsuz şekilde etkileyebilir.) Ormanlar küresel ısınmayı korumada önemli bir aracıdır. Fakat insanlar tarım , şehir ve altyapı geliştirme için dünyanın dört bir yanındaki bitki örtüsünü katlederler. Bu durum küresel ısınmaya katgıda bulunur. Ormanları koruma ve ağaçlandırma küresel ısınmaya karşı mücadelede önemli eylemlerdir. ( Ormansızlaşma, herhangi bir kalkınma faaliyetinde bulunmak için ağaçların ve bitkilerin kesilmesidir ) Yeni kalkınma projeleri, evler ve fabrikalar için arsa gereksinimi, ahşap ihtiyacı ve ayrıca toprak erozyonu, ormansızlaşmaya neden olan ve küresel ısınmaya neden olan başlıca faktörlerdir.


Küresel ısınmanın bir başka nedeni aşırı nüfus dağılımıdır . Karbondioksit küresel ısınmaya katkıda bulunduğu için, popülasyonun artması sorunu daha da kötüleştiriyor.. Uzun bir bilimsel araştırma dizisi ve uluslararası çalışmalar,% 90 ın üzerinde kesinlik ile, genel sıcaklıktaki bu artışın insanlar tarafından üretilen sera gazlarından kaynaklandığını gösteriyor. Ormansızlaşma ve fosil yakıtların yakılması gibi faaliyetler bu emisyonların ana kaynağıdır. Bu bulgular, tüm önemli sanayileşmiş ülkelerin ulusal bilim akademileri tarafından tanınmaktadır
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Küresel ısınma, Dünya'nın atmosferik sıcaklığının yükselişidir. Küresel ısınma, varlığının yol açtığı zararlı değişimler nedeniyle ele alınması gereken önemli bir konudur. Genel olarak, endüstriyel faaliyetler, günlük alışkanlıklar ve otomobil bağımlılığı ile küresel ısınmaya büyük ölçüde katkıda bulunan insanların alışkanlıklarıdır. Küresel ısınma insanları, yaban hayatı ve bitkileri çok farklı şekillerde etkiler. Uyum sağlayamayan bitkiler ve hayvan türleri, küresel ısınmanın etkilerine karşı yenik düşebilir ve soyu tükenebilir.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Küresel iklim değişikliği, günümüzün çevre konularından biri Karbon dioksit iklimin en büyük düşmanıdır. Petrol, kömür ve diğer fosil yakıtlar enerji için yakıldığında ortaya çıkıyor ,evlerimiz, arabalarımız ve akıllı telefonlarımızı güçlendirmek için kullandığımız enerji. Daha azını kullanarak, iklim değişikliğine olan katkımızı azaltabilir, aynı zamanda para tasarrufu yapabiliriz. Küresel Isınma dramatik olarak acil ve ciddi bir sorundur. Hükümetlerin bu soruna bir çözüm bulmasını beklemek zorunda değiliz: her birey, küçük, günlük işlerden başlayarak daha sorumlu bir yaşam biçimini benimsemek için önemli bir adım atabilir.
 

Benzer İçerikler

*GüMüŞ*
Cevaplar
0
Görüntüleme
594
*GüMüŞ*
*GüMüŞ*
*GüMüŞ*
Cevaplar
1
Görüntüleme
2K
tuqqce
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
M
fırtına
Cevaplar
0
Görüntüleme
717
fırtına
fırtına
Üst