Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Kürtaj Günah Mı herkes cevap versin

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Kürtaj Günah Mı Merhaba arkadaşlar haberlerde son günlerde başbakanın ağzından çıkan kürtaj cinayettir sözü ile kadınların slogan atıp yolları kestiği kürtaj hakkında bişeyi merak ettim. Kürtaj günah mı?
   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kürtaj Günah mıdır
  Kürtaj Yaptırmak Günah mı

  Iskat-ı cenîn, döllenme gerçekleştikten sonra rahimde oluşan ceninin dış etki ve müdahale ile düşürülmesi; yani çocuk düşürme demektir. Bu da iki şekilde olabilir. Birincisi anne ve babanın rızasıyla gerçekleşen kürtaj; ikincisi ise, darp, korkutma ve benzeri fiillerle çocuğun düşmesine sebep olmak şeklindeki, cenîne karşı işlenen cinâyetlerdir. Hamile kadının karnındaki çocuğun düşmesine neden olan müessir fiilde, gurre denilen bir tazmînat ödenmesi gerekir.

  Cenînin dış etki ve müdahalelerle düşürülmesi, yani kürtaj, çok eski dönemlerden beri dinin, ahlâk ve hukukun tasvip etmediği bir davranıştır. Yahudilik ve Hristiyanlıkta olduğu gibi İslâm dininde de kürtaj caiz görülmemiştir. İnsanın yaşama hakkı, erkek spermi ile kadının yumurtasının birleşip döllenmenin başladığı andan itibaren Allah tarafından verilmiş temel bir haktır. Artık bu safhadan itibaren anne-baba da dahil hiç kimsenin bu hakka müdahale etme hakkı yoktur.

  İslâm âlimleri, ruh üflendikten sonra çocuk düşürmenin veya aldırmanın haram olduğunda ittifak etmişlerdir. Ancak, bazı fakihler 120 günden veya 40 günden önce çocuğa ruh üfürülmediği için kürtajın caiz olduğunu ileri sürmüşlerdir. Ancak günümüzde tıb sahasındaki ulaşılan bilgiler göstermektedir ki, cenin döllenmeden itibaren bir canlılık ve bütünlük kazanmakta, safha safha oluşum ve gelişimini tamamlayıp ilk birkaç haftadan itibaren organları teşekkül etmektedir. Hatta kalp atışlarının hissedildiği belirtilmektedir. Bu nedenle, ceninin canlılığının, mahiyetini hiçbir zaman kavrayamayacağımız ruhun üflenmesiyle aynı şey olduğunu ileri sürerek kürtajın bu döneme kadar caiz olduğunu söylemek mümkün değildir. Nitekim İslâm hukukçularının çoğunluğu da bu görüştedir.

  Ancak annenin hayatını kurtarmak gibi tıbbî ve kesin bir zarûret ortaya çıkması halinde, anne karnındaki ceninin tıbbî bir müdâhale ile alınması caizdir. Fakat bu konuda uzmanlığına güvenilen bir tabibin karar vermesi gerekir.
   
  karamelize ve CeMoŞ bunu beğendi.
 3. CeMoŞ

  CeMoŞ Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  7 Ocak 2011
  Mesajlar:
  1.842
  Beğenilen Mesajlar:
  1.099
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  hımmmm
  bence kesinlikleee günahhhhh yani cann vermiş allah onaa siz nasıl o hakkı ondan alırsınızz
  biridee sizi böylee öldürsee iyimii ne olursa olsun günahh
  eğer itemiyosan çocukk önlemini alacaksınnn yok olduysadaaa çekecekksin doğuracaksın bakacaksınnn başka yolun yokkkk

  o feminisst kadınlardaaa haltt etmişlerrr zaten ne ar kaldı ne namuss kimin eli kimin cebinde belli değill heryanda genç kızlarr bebek aldırıyoo günah içinde sürükleniyolar
   
 4. esma sude

  esma sude Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  8 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  2
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  3
  evet canım bence günah doğmamış dahi olsa bir hayata son vermek cinayettir ve günahtır
  rabbim onu verdiyse şükür etmeliyiz istemiyorsak önlem alabiliriz
   
  CeMoŞ bunu beğendi.
 5. CeMoŞ

  CeMoŞ Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  7 Ocak 2011
  Mesajlar:
  1.842
  Beğenilen Mesajlar:
  1.099
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  hımmmm
  kimisi bulamazzz kokusunu arar kimisi bulurr aldıırırrr çöpe atarr yazık valla o kürtajın nasıl yapıldığınıı bi görselerr parça parça ediyolar :S

   
 6. ebe melek

  ebe melek Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ekim 2009
  Mesajlar:
  168
  Beğenilen Mesajlar:
  18
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  alamanya;köln
  bence o cani biz vermiyoruz ve almakda hakkimiz diyil. allah vermisse insana o cani korumak duser
   
  CeMoŞ bunu beğendi.
 7. _qoNcuK_

  _qoNcuK_ Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ekim 2010
  Mesajlar:
  30
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  8
  bencede kesinlikle qünah ALLAHın werdiqi canı almak biz düşmez..
   
  CeMoŞ bunu beğendi.
 8. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  ''Bedenim bana ait'' sloganıyla sokaklarda yürüyen cahillere üzülüyorum. Kendi canımız bile bize Allah'tan emanetken toprak altında çürüyecek olan fani bir bedeni nasıl sahipleniriz ?
   
  CeMoŞ bunu beğendi.
Kürtaj Günah Mı herkes cevap versin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Düşünmeden Cevap Ver

  Düşünmeden Cevap Ver

  Aşağıdaki test, 4 basit sorundan ibaret. Düşünmeden hemen cevap vermek gerekiyor Soru 1: Bir koşuya katılıyorsun, İkinci adamı solluyorsun. Hangi sıralamada yer alırsın? Cevap: Birinci sıraya çıkarım dediysen tamamen yanıldın !...
 2. lütfen cevap verin

  lütfen cevap verin

  arkadaşlar ben 27 sinde adet oldum ancak,her zamankinden çok farklı olarak.Bu kez adet belirtilerini hiç yaşamadım 26sı gece biraz kanama geldi diğerlerine göre daha farklı renkte..ilk gün biraz kanama geldi ama diğer günlerde yok denecek kadar az..bi ara hiç kanama gelmedi daha sonra biraz daha geldi..İlk gün geldiği renkte..Kahverenginin daha açık tonunda..Bitti diye düşünürken 1 damla kadar...
 3. Kürtaj haram mı

  Kürtaj haram mı

  Kürtaj harammıdır ? bununla ilgili bir paylaşımızın varmı. Kürtaj yaptırmak caiz midir islama göre açıklarkanız sevinirim.
 4. Acil cevap verin Regl Döneminde Gebe Kalınır mı

  Acil cevap verin Regl Döneminde Gebe Kalınır mı

  Regl Döneminde Gebe Kalınır mı lütfen çok acil cevap verin bu benim için çok önemli sizlere olayın detaylarını anlatamıyorum anlatmakta istemiyorum ama sadece bana bir abla olarak şunu söyleyin Regl Döneminde Gebe Kalınır mı ?
 5. Ferhat Göçer Cevap Verdi!

  Ferhat Göçer Cevap Verdi!

  Bu konu; Ferhat Göçer Cevap Verdi haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, bir reklam filminde Memleketim şarkısını değişik bir tarzda yorumlayan Ferhat Göçer'e ünlüler dünyasından hayli tepki gelmişti. Göçer bu eleştirilere bir konuştu, pir konuştu. İşte haberin ayrıntıları... Ferhat Göçer geçtiğimiz günlerde reklam filmi için Ayten Alpman'ın "Memleketim"...

Sayfayı Paylaş