Kürtaj nedir ? Kürtaj sonrası adet ne zaman düzene girer ?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Kürtaj nedir ? Kürtaj sonrası adet ne zaman düzene girer ?
Kadınlar kürtaj yaptırmaya karar verdiklerinde sıklıkla stresli olurlar. Stresin anormal seviyeleri menstrüel döngüde etkili olabilir ve kürtaj sonrasında aylık dönemde değişikliklere neden olabilir. Bazı vakalar da, kadınların kürtaj sonrasında menstruasyon döngüsüne sahip olmaları birkaç ay sürecektir . Özünde, adet döngüsü, bir kürtajla etkili bir şekilde sıfırlanır; bu, sonraki döneminizin yaklaşık dört hafta içinde döngünüz düzene girecektir. Bu makale ; kürtaj,kürtaj nedir,kürtaj sonrası kanama,kürtaj sonrası adet düzeni , kürtaj sonrası iyileşme süreci hakkın da bilgiler vermektedir.

kürtaj sonrası adet.jpgBirçok kadın kürtaj sonrası dönem hakkında bilgi ister. Kürtaj sonrasında vücudunuz oldukça hızlı bir şekilde normale dönmeye başlar. Yumurtlama döngüsü 7-10 gün içinde erken gerçekleşmelidir. Benzer şekilde menstrüel siklüsünüz 4-8 hafta içinde başlamalıdır.Tabii ki, kesin zaman, kadından kadına değişebilir.Örneğin, gebelik ilk trimesterde sonlandırıldığında, kürtaj sonrası döneminiz 4-6 hafta içinde geri dönecektir. Bundan daha sonra sona eren gebelik için, dönemlerin düzene girmesi biraz daha uzun sürecektir.

Dönem Düzensizliği


Hamilelik birinci trimesterde sonlandıysa, döneminiz kürtajdan sonraki dört ila on iki hafta içinde geri dönmelidir . İlk periyot normalden daha hafif olabilir ve daha kısa olabilir.Bu ilk dönem normalden çok daha uzun veya ağır olduğunda doktorunuza danışmanız önerilir. Bu dönemde, vücudunuzun birincil önceliği kayıp hamileliğin tüm kalıntılarını atmak olacaktır..adet düzensizliği.jpg
Adet düzeninin oturması biraz zaman alabilir. Düzensizliğin nedeni, vücudunuzun gebelik hormonlarının bir bölümünü birkaç ay boyunca muhafaza etmesidir. Kürtaj dan sonra bile, vücudunuz bu hormonların etkilerini hissetmeye devam edecektir. Yalnızca bu hormonlar vücudunuzdan tamamen boşaldığında, adetiniz gebeliğinizden önce olduğu gibi düzenli olur.

Kürtaj sonraıs neler olur ?

Kürtaj sonrası düzensiz kanamaların olması normaldir. Yukarıda belirttiğimiz gibi dönemin düzene girmesi zaman alabilir.Yalnız ihtiyatlı olmakta fayda vardır. Geciken döneminiz için mutlaka doktorunuzla iletişime geçin. Kürtaj sonrası kramplar, doku parçaları ve lekelenmeler olabilir. Bu durum yakın dan izlenmeli süreklilik arz ederse doktora bildirilmelidir.Hamileliğin başlangıcı, özellikle hormonal aktivitelerde vücudunda birçok değişiklik meydana getirecektir.

Vücudunuz doğum için hazırlanmaya başlarken, gebelik hormonları menstrual hormonları alacaktır. Eğer düşük veya kürtaj meydana gelirse bu hormonlar atılır .Zamanınız gecikebilir, erken gelebilir veya bu süre içinde büyük farklılıklar gösterebilir.Bu dönemde, vücudunuzun birincil önceliği kaybettiğiniz hamileliğin tüm kalıntılarını serbest bırakmaktır. Fetüs dokusu ve diğer artıklar kürtajdan sonra haftalar veya günler içinde uterusdan atılır


Adet Belirtileri

Cerrahi düşükden sonra adet görme belirtileri şunları içerir:

Karın krampları
Alt pelvis ağrısı
sırt ağrısı
baş ağrısı
göğüslerde hassasiyet
baş dönmesi
yorgunluk

adet belirtileri.jpg

Kürtaj sonrası gebe kalma

Kürtaj dan sonra birkaç hafta veya iki ay süreyle dönem(adet) gelmese de, gebelik sona erdikten hemen sonra vücudun yumurtlamaya başlaması mümkündür. Hamilelik şansı, hormonlar hamilelik öncesi koşula ulaştıklarında daha da yüksektir.Bu yüzden hamilelikten hemen sonra kalmak istemiyorsanız kürtaj sonrasında kontraseptif kullanmak önemlidir .Kürtaj sonrası gebelik testi

Kürtaj sonrasında gebelik testi yaptığınızda tedavinizden en az 4 hafta sonra beklemeniz önerilir. Daha erken yapılması HCH (insan koryonik gonadotropin) hormonu hala mevcut olabileceğinden yanlış pozitif sonuç verebilir.


Özetle ;

Cerrahi kürtaj Prosedüründen sonra kanama, düşükten sonraki haftalarda normaldir, ancak bir aydan uzun sürmemelidir. Kanamadan bir ay sonra doktorunuzdan bir değerlendirme almalısınız. Uzun kanama normal olabilir veya tutulmuş doku olduğu anlamına gelebilir. Tutulan dokuların diğer bulguları, gelip geçen karın krampı, pıhtıı veya kötü koku içerir. Endişelenmeyin, tutulan doku size veya rahminize zarar vermez. Bununla birlikte, prosedürün tekrarlanmasına ihtiyaç duymanız mümkündür.Bir gebeliği bitirdikten sonra düzensiz dönemlere sıklıkla rastlanır. Bazen düzenli periyotlar 2-3 ayda geri dönmez. Endişelenmeyin, dönemleriniz normale dönecektir. Süreniz üç ay içinde gelmezse bir değerlendirme için doktorunuza görünün.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Kürtaj gebeliğin tıbbi müdahale ile sonlandırılması dır. Kürtaj bir çok nedenden dolayı yapılabilir. Kürtaj sonrası hastada adet düzensizlikleri olabilir. Bu durum normaldir. Fakat uzun süren düzensizlikler dikkate alınmalıdır. Başarısız gerçekleştirilen kürtaj bir takım komplikasyonlara neden olabilir. Kürtaj sonrası hekim kontrollerinin düzenli yapılması bu noktada önemlidir. Kürtaj sonrası kanamanın uzun sürmesi rahimde doku kaldığına işaret edebilir. Kürtajdan sonra durmayan uzun kanamaya sahipseniz mutlaka hekime görünün.
 
M

mery _mery

Forum Okuru
slm 2 ay önce kürtaj oldum ama hala adetim gelmedi sadece kürtaj olduğumdan beri hep lekelenme var kasık ve bel ağrım var neden olabilir?
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, kürtaj sonrası ara ara lekelenmeler olabilir. Adet dönemi ilk ay gecikebilir. Sürekli lekelenmenin olması bir problem olduğunu gösterebilir. Rahim tamamiyle tahliye edilmemiş olabilir. ( doku kalması) Kürtaj sonrası muayeneden geçmediyseniz mutlaka hekime görünün.
 

Benzer İçerikler

Üst