1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  kürtaj nedir?nasıl yapılır?

  Konu, 'Kürtaj' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  probe küretaj nasıl yapılır kurtaş nasıl yapılır probe küretaj nedir nedir kürtaj hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler meleklerim :)

  Kürtaj genel kullanılan adı ile rahim içinden bir doku almak anlamına gelir. Genellikle rahim içindeki gebeliğin özel bir yöntemle sonlandırılması, tahliyesi amacıyla yapılmaktadır. Halk arasında yapılan kürtaj işlemi (tıbbi tahliye) için “kürtaş” , “gebelik sonlandırma” , “küretaj” , "çocuk aldırma" ve “bebek aldırma” tabirleri de kullanılmaktadır. Kürtaj işlemi gebelik sonlandırma dışında da tanı amaçlı biopsi veya tedavi amaçlı bir işlem olarak da uygulanmaktadır. Bu işlem de tıp dilinde D&C (dilatasyon ve küretaj) olarak ifade edilir.
  İstenmeyen gebelik olduğunda yada tıbbi olarak bir kürtaj gerektiğinde (örneğin boş gebelik, anembriyonik gebelik, bozulmuş gebelik, tam olmayan düşük-inkomplet abortus gibi nedenlerle ) müdahale vakit geçirmeden bir jinekoloğun önerisi ile yapılmalıdır. Gebelik haftasının büyümesi işlem risklerinin ve işlem esnasında kullanılacak tıbbi tahliye kanüllerinin ( karmen kanülleri) çaplarının büyümesine ve işlem süresinin de tabii ki doğal olarak uzamasına neden olacaktır.Tüm bunlar kürtaja ait risklerin görülme oranını da arttırır. Özellikle zamanlama olarak gebelik kesesinin son adet tarihinin ilk gününe göre 5 haftada ultrasonografi ile görüleceği dikkate alınırsa 5.-6. haftada müdahalenin yapılması uygundur.

  Çiftler genellikle gebelik haftasını hesaplarken yanlış hesaplamalar yapmaktadır. Bu hesaplamada Dikkat.. Bir gebelik haftası hesaplanırken gebeliğin muhtemel oluşma anı yani cinsel ilişkinin olduğu gün gebelik haftası hesaplamasında dikkate kesinlikle alınmaz!!! Gebelik haftası hesaplaması nda en son görülen adetin ilk gününden itibaren bu güne kadar geçen süre hesaplanarak doğru gebelik haftası belirlenir. Örneğin 10 eylül son adet tarihinin ilk günü ise 25 ekim’de bu gebelik 6 haftalıktır.Gebelik haftasının tam hesabı için geliştirdiğimiz
  beklenen doğum haftanız isimli otomatik hesaplayıcı da kullanılabilinir. Kürtajın tüm riskleri gebelik haftası büyüdükçe doğal olarak artar ve kürtaj işlemi sonrası hastanın kendini toparlama ve iyileşme süresi de uzar.
  Yasal sınırlarda kürtaj işlemi için uygun haftada tespit edilen istenmeyen gebeliklerde kürtaş işlemi lokal anestezi ( bölgesel uyuşturma, bölgesel anestezi) yada genel anestezi (koldan yapılan bir iğne ile uyutularak) altında uygulanabilir. Genel anestezi ile işlemin tümüyle ağrısız seyretmesi açısından çağdaş ve etkili bir yöntemdir. İlk kez kürtaj işlemi yaptıran kadınlar ve sezeryan ile doğum yapmış kadınlarda genel anestezi ile kürtaj işlemini yaptırmalarını tavsiye ederiz. Normal doğum yapmış ve daha önceden birden fazla kürtaj deneyimi olanlar kadınlar ise lokal anestezi ile de küretaj yaptırabilirler.
  Kürtaj işlemi hangi amaçlarla yapılır ? Küretajın çeşitleri nelerdir?

  1. Gebelik Boşaltımı İşlemi (gebelik sonlandırılması, tıbbi tahliye, istenmeyen gebelik sonlandırması)

  Doğurganlık çağındaki kadınlarda en çok uygulanan kürtaj şeklidir. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacı ile yapılır ve tıbbi tahliye olarak da ismlendirilir. Ülkemizde kanunen18 yaşından büyük kadınlarda 10 haftaya kadar kendi rızası ile yapılır, resmi olarak evli ise eşinin onayı alınır. Dünyanın pek çok ülkesinde ve de bizde gebelik sonlandırılması (kürtaj işlemi) halen "vakum tekniği" ile yani enjektör içersine negatif basınçla çekme şeklinde uygulanmaktadır. Bu vakum tekniği ile kürtaş işleminin safhaları sitemizin diğer sayfalarında detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. (Sayfanın altında ve yanında ilgili bağlantılar verilmektedir)


  2. Probe Küretaj (PC)

  Kanama bozukluklarında , düzensiz fazla kanamalarda ve özellikle menopoz sonrası kanamalarda teşhis bazen de tedavi amaçlı yapılan işlemdir. Özel aletler (küret) ile rahim içi dokusu kürete edilir yani kazınır. Amaç rahim içindeki kanamaya sebep olan dokunun ve kalınlaşmış endometriyum un tamamını almaktır. Şiddetli ve uzun süreli kanamalarda hem altta yatan sebebi tespit edebilmek hem de aşırı kanamayı durdurmak amacıyla uygulanabilir.

  Bu işlem sayesinde patolojiye gönderilen küretaj dokusu ile; endometrial hiperplazi, rahim kanseri, rahimde yaşa bağlı zayıflama (atrofi) teşhisi konabilir.


  3. Fraksiyone küretaj (FC)

  Uygulanış amacı probe kürtaj ile hemen hemen aynıdır. Ancak burada rahimin içini döşeyen zar tabakasından ve rahim ağzının içini döşeyen kanaldan da ayrı ayrı örnekler alınır ve patolojik incelemeye gönderilir. Özellikle rahim kanseri ve rahim ağzı kanserinin ayrımında önemli bir teşhis aracıdır. Rahim içi kanaldan parça alınmasına “endoservikal küretaj” ismi de hekimler tarafından verilmektedir.

  4. Revizyone küretaj (Rest küretaj,RC)


  Kendiliğinden olan bir düşükten sonra içeride kalan fetusa yada placentaya (eş) ait parçaları temizlemek için yapılan kurtaj a verilen isimdir. Düşüğün tam olduğu yani içeride parça kalmadığı düşünülse bile revizyone küretaj yapılabilir. Tekniği normal gebelik sonlandırmadaki teknik ile de aynı olmasına rağmen bazen içeride kalan plasenta parçaları rahim içine yapışmış olabileceği için ,rahim içini tam temizleyebilmek için metal küret aletlerinin de kullanılması gerekebilmektedir.

  Ayrıca doğumdan sonra içeride plasenta (çocuğun eşi plasenta olarak ismlendirlmektedir) parçaları kaldığından şüpheleniliyorsa ( buna "rest plasenta" da denmektedir), özel küretler ile kalan parçalar alınır. Bu işlem de revizyone kürtaj olarak değerlendirilir. Diğer adı bomm küretajdır ( bum kurtaj).


  5. Endometrial Dating (günleme işlemi)

  İnfertilite (kısırlık) teşhisinde yumurtlamanın yani ovulasyonun olup olmadığını anlayabilmek için adet adetin 21. gününde rahim içersinden bir örnek alınır.

  Yumurtlamadan sonra salgılanan progestron hormonunun etkisi ile endometrium sekresyon (salgılama) fazına girer. Endometrial dating' de amaç endometriyum durumunun adet siklusu ile uyumlu olup olmadığı anlamaktır. Bu amaçla rahim içinden özel bir küret ile tek ve küçük bir küçük örnek alınır. Günümüzde bazı merkezlerde bu endometriyal dating işlemi için plastik özel kanüller (pipelle kanülü) kullanılmakta ve bu işeleme “pipelle biopsi” ismi de verilmektedir.

  Yumurtlama varlığını ve aynı zamanda kalitesini test etmek amacıyla yakın bir tarihe kadar oldukça yaygın uygulanan bu yöntem (endometrial dating) yani rahim iç tabakasının günlemesi invaziv bir yöntem olduğu için artık günümüzde yavaş yavaş geçerliliğini yitirmektedir ve giderek daha az sayıda jinekolog bu işlemi talep etmektedir.

  Kürtaj olmak güvenli mi? Güvenli kürtaj Nedir?

  Evet, kürtaj işlemi eğer yeterince deneyimli ve tecrübeli bir uzman , jinekolog tarafından gerekli tüm özen gösterilirse olabilecek en az risk ile güvenli bir şekilde tabii ki yapılabilmektedir. Fakat maalesef bir çok kadın "ucuz kürtaj" olabilme amacı ile gerekli olması gereken steriliteye , tekniğe uyulmayan ve kürtaj işlemini kimin dahi yaptığını bilmedikleri kliniklerde - merkezlerde riskler alarak kürtaj olabilmektedirler. Kürtaj işlemi uzman ve deneyimli hekimler tarafından tabii ki minimum risk ve güvenle uygulanabilmektedir. Güvenli kürtaj olmak istiyorsanız, bu konuda deneyimli ve kimliğini bildiğiniz hekimleri seçmeniz gerekmektedir..


  Jinekolog Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu
   
kürtaj nedir?nasıl yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kürtaj nasıl yapılır ne kadar sürer merak ettiğiniz herşey burda!!!

  kürtaj nasıl yapılır ne kadar sürer merak ettiğiniz herşey burda!!!

  kürtaj ne kadar sürer kürtaj nasıl olur nasıl yapılır kaç saat sürer kaç dakika Kürtaj nasıl yapılır ? Kürtaj kesinlikle, bir doğum kontrol yöntemi değildir. İstenmeyen hamileliklere son verilmesi amacı ile yapılır. Ülkemizde 10 haftalık gebeliğe kadar hamile kadının rızası ile yapılmaktadır. Hamile kadın reşit ise ve bekar ise kendi onayı yeterli olmaktadır, evli ise eşinin de onayı...
 2. Kürtaj nasıl yapılır ve tekniği nedir?

  Kürtaj nasıl yapılır ve tekniği nedir?

  kürtaj nasıl yapılır kalçadan iğne nasıl yapılır kürtaj video kalçadan iğne video Kürtaj nasıl yapılır ve tekniği nedir? Kürtaj işlemi öncesinde tam jinekolojik muayene ve transvaginal ultrasonografi ile değerlendirme yapılmalıdır. Günümüzde genellikle vakum aspirasyon yöntemi ile küretaj yapılmaktadır.Bu kullanılan vakum sistemi Karmen kanülü olarak isimlendirilmektedir. Bu sistemin...
 3. Parfüm Nasıl Yapılır Parfüm Neden Yapılır.....

  Parfüm Nasıl Yapılır Parfüm Neden Yapılır.....

  Parfüm Neden Yapılır Parfüm Nasıl Yapılır Parfümler hem kadınlar hem erkeklerin vazgeçemediği ürünlerden sadece biri...Hele ki sıcak yaz aylarında olsun ter kokusunu gizlemek için birebir :D:D Ayrıca davetlerde buluşmalarımızda da vazgemeyiz parfümden...İşte bakalım kullandığımız bu şahane ürünler nasıl ve neden yapılıyor...İşte en beğenilen bayan parfümleri de bunlarmış...
 4. Kürtaj Ne Zaman Yapılır ?

  Kürtaj Ne Zaman Yapılır ?

  kürtaj nedir,kürtaj nasıl yapılır,kürtaj ağrılı bir işlemmi,kürtaj gebeliğin kaçıncı haftasında yapılır,kürtaj hakkında bilgiler İstenmeyen gebeliklerin tahliyesi için en uygun zaman 5-6 haftadır. Zaman zaman hastalar bu hesaplamada yanlışlıklar yaparak bazen de genç kızlar sosyal nedenlerden dolayı hekime geç ulaşırlar ve yasal gebelik tahliyesi zamanını geçirirler. Kürtajın tüm riskleri...
 5. Kürtaj ve Kürtaj Riskleri Nelerdir?

  Kürtaj ve Kürtaj Riskleri Nelerdir?

  kürtaj nedir,kürtaj nasıl yapılır,kürtajın riskleri,kürtajın komplikasyonları,kürtaj sonrası kontrol,kürtaj hakkına bilgiler Kürtaj bebeğin belli bir haftada alınması ve hamilelik sürecinin sonlandırılması ile alakalı bir durumdur. Ancak kürtaj günümüzde oldukça sık yaptırılmakta ve bunun zararlarının bilindiği halde insanlar kürtaj yaptırmaktan vazgeçmemektedirler. Kürtajın zararları...

Sayfayı Paylaş