Kürtaj oldum bir dahaki adetim ne zaman?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Kürtaj oldum bir dahaki adetim ne zaman?
kürtaj sonrası kanama,kürtaj sonrası adet,kürtaj sonrası ne zaman adet olurnur,kürtajdan sonra ilk adet kanaması hakkında bilgilerkü.jpgUygulanan yasalara göre istenmemiş olan gebelik kadınların isteği durumda 10.haftaya kadar bitirilebilir. Eğer ki gebe kadın evli ise o zaman eşinin onayı olmak zorundadır. Evli değil ve de 18 yaşından büyük ise o zaman kendisinin onayı yeterlidir. 18 yaşından küçük ise anne babanın onaylaması gerekmektedir.
Anne ve bebeği için gebelik sakıncalı ise yani bebek sakatsa, ya da annenin gebe olmaması için gereken hastalık sebepleri varsa sadece o zaman 10 haftadan sonra ki gebelikler bitebilir. Tabii bu da doktor tarafından onaylanıp heyet kararı verilmesi ile sonuçlanabilir.
Kürtajın uygulamasında, vajina ve rahim ağzının kürtaj sırasında mikroba maruz kalmasın diye dezenfekte edici sıvılarla temizlenmektedir. Rahim ağzının sabit olabilmesi için spekulum takılır. Buji denen alet ile rahim genişletilmektedir. Karman kanül isimlendirilen plastik bir malzeme ile rahmin içinden uygulanan negatif basınç ile rahim içi boşaltılmaktadır. Kürtaj sonrasından 1 saate yakın bir zamanda evinize dönebilirsiniz.
Kürtaj olduktan sonra adet görmeniz 4-6 hafta sonrasında görülmektedir. Kürtajın yapıldığı günkü tarih adet kanamanızın ilk günü olarak sayılmaktadır ve de bir dahaki kanamanız yani ilk adetinin o tarihte gelmesi beklenmektedir. Bazen bu süre 40-50 gün sonraya kadar gerçekleşebilir. Dikkat etmelisiniz, adet kanamanızın kürtajın yapıldıktan sonra 40 gün içinde gelmez ise o zaman mutlaka jinekoloğunuza başvurmalısınız.
Adet gecikmesini nedeni olarak, gebelik devam ediyor olması ya da rahim içinde olan Asherman Sendromu adıyla rahim içinde yapışıklıkla olmasından dolayı sorunlar olabilir. Tabii ender görülen durumlardır. Sorunlar bunlardan kaynaklanmıyor ise ilaç tedavisi ile adet görülebilmektedir.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
4K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst