1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kürtajda ülkemizdeki yasal boyut nedir?

  Konu, 'Kürtaj' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  türkiyede kürtaj yasası kürtaj yasal mı yasası yasalmı türkiye de Türkiye'de kürtajın legal boyutu nedir? ve hangi koşullarda yasal ve yasal değildir ? merak edilenler sizler için güzel meleklerim :)


  Gebelik tahliyesi amacıyla yapılan kürtajlarda (legal küretaj) yasal sınır ülkemiz için "son adet tarihinden itibaren 10 hafta" ile sınırlıdır. Son adet tarihi, son adetin ilk (başlangıç) günüdür. Gebelik bu gebelik haftasının daha üstünde ise anne ve babanın rızası olsa bile resmi kurumlarda yapılamaz.

  Ancak gebeliğin devam etmesi anne için hayati bir tehlike oluşturuyorsa, örneğin annede şiddetli bir kalp, böbrek, karaciğer hastalığı, astım veya hipertansiyon gibi bir durum varsa veya gebelik için zararlı olabilecek ilaçlar kullanmak zorunda ise "anne hayatı düşünülerek" gebelik haftasına bakılmaksızın gebelik sonlandırılabilir. Bunun için resmi bir hastaneden "sağlık kurulu raporu" en az iki doktor imzasıyla çıkartılmalıdır.

  Yine rahim içindeki bebekte yaşamla bağdaşmayan veya doğduktan sonra yaşamını büyük ölçüde etkileyecek bir problem olduğu ultrason veya tarama testleriyle tesbit edilirse "bebek hayatı düşünülerek" gebelik tahliye edilebilir.

  Her iki durumda da yapılan işlem tedavi edici yani "Terapotik küretaj" olarak anılır.
   
Kürtajda ülkemizdeki yasal boyut nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kürtajın neden olacağı riskler

  kürtajın neden olacağı riskler

  Yasal sınırlar içinde (10. gebelik haftasına kadar uygulanan kürtaj) oluşması muhtemel riskler büyük oranda işlemi uygulayan Kadın-Doğum uzmanının tecrübesine bağlıdır. Lokal anesteziyle yapılan uygulamalarda işlem esnasında en sık rastlanan sorunlar lokal anestezik maddeye aşırı duyarlılık ve vazovagal senkoptur (uterusun sabitlenmesi amacıyla takılan alet nedeniyle bayılma oluşması)....
 2. Arkadaşlar Kürtajın Dini Boyutu nedir

  Arkadaşlar Kürtajın Dini Boyutu nedir

  Merhaba arkadaşlar son zamanların popüler konusu olan kürtajın dini hükmü nedir bana bu konuda yani Kürtajın Dini Boyutu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.
 3. yasal mal rejimi ne demek oluyor ?

  yasal mal rejimi ne demek oluyor ?

  Melekler, boşanmada yasal mal rejimi nedir, nasıl gerçekleşir ? Sanırım mal paylaşımıyla ilgili ..
 4. Yasal Yönleriyle Kürtaj ve Kürtaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Yasal Yönleriyle Kürtaj ve Kürtaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  kürtaj nedir,kürtajın riskleri,kaç haftalıkken kürtaj yapılır,kürtajın zararları,kürtaj yasası,kürtaj hakkında bilgiler Son yasal gelişmelerin kürtaj üzerde birkısım değişiklikler ve düzenlemeler getirmiş olmakla birlikte kürtajın yapılması yasaklanmamış belli kiriterler getirtilmiştir. Kürtaj veya istege bağlı rahim tahliyesi rahim içindeki bir gebeliğin özel yöntemlerle rahme zarar...
 5. Kürtaj ve Kürtaj Riskleri Nelerdir?

  Kürtaj ve Kürtaj Riskleri Nelerdir?

  kürtaj nedir,kürtaj nasıl yapılır,kürtajın riskleri,kürtajın komplikasyonları,kürtaj sonrası kontrol,kürtaj hakkına bilgiler Kürtaj bebeğin belli bir haftada alınması ve hamilelik sürecinin sonlandırılması ile alakalı bir durumdur. Ancak kürtaj günümüzde oldukça sık yaptırılmakta ve bunun zararlarının bilindiği halde insanlar kürtaj yaptırmaktan vazgeçmemektedirler. Kürtajın zararları...

Sayfayı Paylaş