Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  kuru ciltler için öneriler

  Konu, 'Cilt Bakımı' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  kuru ciltler ne yapmalı kuru ciltler için ne yapılmalı icin yapilmali cilt için yapılmalı icin yapmali Cildin kuru olmasının çeşitli nedenleri olabilir. Kural ola*rak akla ilk gelen hidrolipid sisteminde bir rahatsızlığın varlığı*dır. Birçok cilt hastalığında kuru cildin önemli bir taşıyıcı oldu*ğu biliniyor. Ayrıca yaşlılarda da yoğun olarak cilt kuruluğu gö*rülmektedir. Tüm bunların dışında birtakım hastalıklar da cil*din kurumasına ve cilt kaşıntılarına yol açabilir.
  Öneriler
  Cilt yüzeyinde biriken kiri ve ter kalıntılarını arındırmak için düzenli olarak cilt temizliği yapmak önem taşıyor. Özellikle ku*ru ciltlerde gerginleştiren ve sıcak duş ve banyolardan kaçın*mak gerekiyor. Çünkü sıcak, cildin en önemli yapıtaşlarmdan hidrolipid sistemini yok edebiliyor. Dolayısıyla kuru ciltlerde sadece hassas, sabun içermeyen temizlik ürünleri kullanmak gerekiyor.
  UV ışınları cildi daha da fazla kurutacağından kuru ciltlerin güneş banyolarından kesinlikle kaçınmaları gerekiyor.
  Cildi kurutan bakım ürünleri dışında çarşaflarda, çamaşır*larda ve giysilerde kalan deterjan artıkları da cildin tahriş olma*sına neden olabilir. Bu yüzden çamaşırları mutlaka çok iyi du*rulamak gerekiyor.
  Kuru ciltler, çevresel ve alkalik etkenlere diğer cilt tiplerin*den daha hassas yaklaşır. Kuru cildin en belirgin özellikleri ara*sında parlamaması, çabuk kırışması, yağ ve nem açısından za*yıf olması sayılabilir. Soğuk, sıcak, rüzgar ve kuru hava dışında sık yapılan sıcak duşlar da ortalamanın üzerinde nem kaybet*mesine neden olacağından cilt üst katmanının hassaslaşması-na neden olur. Cildin koruyucu filminin zarar görmesi de cilt kepeklenmesine yol açar. Yoğun kuruluk cildin ortalama yüzde 30′lardaki su depolarını yüzde 10 oranında azaltır. Bu da cildin koruyucu mekanizmasının fonksiyonların bozar.
  Kuru ciltler ne yapmalı ?
  Elma sirkesi, cildin durumunu önemli ölçüde düzeltiyor, özellikle melisa ya da papatyadan elde edilen ve cildin yağ üre*timini destekleyen bitkisel ekstrelerdir.

  Elma sirkesi kuru cildi tahriş etmeden temizler ve ferahlatır. İçerdiği E vitamini sayesinde, vitamin içeriklerinin yanı sıra cil*din su ihtiyacını dengeleyerek pürüzsüz görünüme kavuşması*na yardımcı oluyor. Elma sirkesi aynı zamanda cildin benzeri pH değerlerine sahip olması dolayısıyla da koruyucu filmi yeni*leme özelliğine sahiptir. Böylelikle cildin susuzluğunu ortadan kaldırıyor. İşte bu yüzden kırışıklıkları da önlüyor. Kuru cildin çabuk tahriş olmasını ve kaşınmasını azaltan içerik maddesi ise pektindir. ► 2 çay kaşığı elma sirkesini bir bardak suyun içinde bir miktar kavun ya da avokado suyuyla karıştırın. Cildin koruyucu filminin güçlenmesi için banyo ya da masaj sırasında vücudunuza uygu*layın.
  Bir sünger ya da banyo bezi yardımıyla tüm vücudunuzu suyla inceltilmiş elma sirkesiyle yıkayın.
  ► Kuru ciltlerin günde bir kereden ve 10 dakikadan fazla duş ya da banyo yapması önerilmemektedir. Ayrıca suyun çok sıcak olması da cildin daha fazla kurumasına yol açabilir.
  ► Banyo ya da duş sonrasında vücudunuzu ovalayarak kurula*mak yerine yumuşak bir havlu yardımıyla küçük baskılar uygula*yarak kurulayın. Böylelikle oluşabilecek tahrişleri önlemiş olur*sunuz.
  » Kesinlikle sabun kullanmayın. Onun yerine sabun içermeyen ürünleri tercih etmelisiniz. Önemli bir konu da banyo sonrasın*da vücudunuzu her zaman kremlemeniz, bazen günde birkaç kez…
  ► Koşma gibi düzenli vücut hareketleri kuru ciltler için idealdir. Böylece cildin kan dolaşımı hızlandırılmış olur.
  ► Giysilerinizde kaşıntı yapabilecek dokulardan uzak durun.
  ► Yeni aldığınız kıyafeti giymeden önce kumaştaki kimyasal tahrişleri önlemek için mutlaka yıkayın.
  ► Evde yoğun içerikli temizleme maddeleri kullanmayın. Eğer kullanmak zorundaysanız o zaman mutlaka eldiven takın.
  ► Cildinizi içeriden de nemlendirmek için bol bol sıvı tüketin. Günde en az iki litre sıvı alın. Cildinizi rahatlatmak için huzur ve uyku ilk sırada yer alıyor.


   
kuru ciltler için öneriler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kuru Ciltler için cilt bakım önerileri

  Kuru Ciltler için cilt bakım önerileri

  kuru ciltler için cilt bakımı kuru ciltler için bakım önerileri Kuru cilt oldukça ince ve hassastır. Cilt olması gerekenden daha kuru ise cildi yağlı maddelerle temizlemek gerekir. Bol miktarda sebze ve meyve de tüketil*melidir. Öneriler: a) Yedişer tutam nane, gül ve civanperçemi bir kaba ko*nulur. Üzerine beş bardak su ilave edilerek kaynatılır. Bir gece dinlenmeye bırakıldıktan sonra bir...
 2. Kuru ciltler için pratik bakım önerileri

  Kuru ciltler için pratik bakım önerileri

  Kuru ciltler özenli bir bakım ister. Çünkü yağ oranı düşük olduğu için erken kırışır. İşte kurumayı önlemek için öneriler… Cilt hücrelerinin içten su ile beslenebilmeleri için gün boyu en az 2,5 litre su için. Günde en az bir kez duş alın. Ancak cildinizin çok fazla su ile temas etmemesi gerekir. Sabun kullanmadan sadece su ve bir lifle yıkanmaya özen göstermelisiniz. Duş yaparken...
 3. Kuru ciltler için reçete

  Kuru ciltler için reçete

  Sıcak bir iklimde, hastalıklarda veya kötü bir diet sonucunda cilt kötü etkiler alabilir. Kuruyan deri kırışır, yağını kaybeder ve günlük bakım ister. Sabahları kullanılan nemlendirici kremler gün içinde etkilerini yitirirler ve sonuçta kuruma oluşumunun daha etkinleşmesine neden olurlar. Bitkisel yağlardan yapılmış özel bir karışım seçildiğinde, besleyici olmanın yanısıra, düzenleyici ve...
 4. Kuru ciltlere karşı çözüm önerileri

  Kuru ciltlere karşı çözüm önerileri

  kuru ve hassas ciltler için ne yapılmalı Kuru ciltler yaşlanmaya daha da meyilli olur Melek'lerim. "Ne yazık ki benim de cildim kuru" diyor ve size dermotologların kuru ciltler için çözüm olacak önerilerini sunuyorum:) Dermatologlar, dışarıdaki hava serin, nem oranı düşükse ve içerdeki hava ise sıcak ve kuruysa, çatlayan cildiniz ve dudaklarınız için bir reçete öneriyor. Irıs...
 5. Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

  Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

  cilt bakımı, kuru ciltler için bakım, kuru cilt için öneriler, kuru cilt icin maskeler, kuru cildin bakımı Her cilt tipinin ayrı bir bakıma ihtiyacı vardır...Eğer kuru bir cilde sahipseniz yapmanız gerekenler bayanlar... 18 -29 YAŞ ARASI Temizleme Her sabah: Yüzünüzü yatıştırıcı ve nemlendirici bir losyonla temizleyin. Alkollü losyonlardan kaçının. Her akşam: Yüzünüzü ve...

Sayfayı Paylaş