1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Kurucaşile Tarihi

  Konu, 'Karadeniz Bölgesi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  kurucaşile tarihi kurucaşile tekne imalatı tekne yapımı karadeniz imalatçıları fiyatları 3OOO yıllık bir tarihi olan ilçenin ilkçağda Fenikeliler başta olmak üzere Miletoslu ve Megaralı gemiciler tarafından kurulan Kromna adında bir site olduğu çeşitli kaynaklarda belirtilmektedir. Roma, Bizans ve Ceneviz hakimiyetinden sonra yörede görülen ilk Türk komutanı Kutalmış oğlu Süleyman Bey’in komutasındaki Kara Tigin’dir. Yıldırım Beyazıt 1395’te bu bölgeyi Candaroğulları’ndan alarak Osmanlı hakimiyetine katmıştır.

  İlk devreleri bilinmemekle birlikte ilkçağda Kromna'da para basıldığı bilinmektedir. Kromna kenti Sandal ve Zeytin burunları olmak üzere iki doğal liman arasındaki yarımada da kurulmuştur.

  Kurucaşile Batı Karadeniz sahilinde Bartın iline 62 km. uzaklıkta 1546 km2 alana kurulmuş 8596 nüfuslu kuzeyi Karadeniz güneyi Bartın ili, doğusu Cide ve batısı Amasra ilçeleri ile çevrili deniz ve ormanların içiçe olduğu küçük ve şirin bir ilçedir.

  01.09.1957 tarihinde ilçe olan Kurucaşile de 4 mahalle ve 28 köy bulunmakta, yüzölçümünün %40’ı ormanlarla kaplı olan ilçede köylerin büyük çoğunluğu orman köyü statüsü taşımaktadır. İlçemizin merkezi her mevsim yağışlı ılıman Karadeniz iklimi altındadır. Bununla beraber iç kesime gittikçe iklim biraz sertleşir.

  İlçe merkezinde küçük ölçekli esnaf faaliyetleri, görülmektedir. Orman varlığına dayalı olarak ahşap tekne ve ahşap doğrama atölyeleri ilçe merkezi, Kapısuyu ve Hisar köyünde yaklaşık 25—30 civarında ahşap tekne imalatıyla iştigal eden işyeri bulunmaktadır. 194O'lardan sonra hammaddenin azalması gemi yapım tekniğinin değişmesine özellikle çektiri tipi ahşap gemi yapımcılığının azalmasına neden olmuştur. Bugün küçük sandallardan tutunda en büyük ahşap yatlara kadar tekne imalatı yapılmaktadır. Son senelerde Tekkeönü koyunda 24 m. uzunluğunda 6,5 m. genişliliğindeki Golden Hind (Altın Geyik) adlı dünyaca ünlü yat imal edilmiştir.

  Çok az sayıda da olsa orman işçiliği ile geçimini sağlayan vatandaşlarımızda bulunmaktadır. Bunun yanında ormanlık ve sahil kenti olmasından dolayı av hayvanları yönünden oldukça zengin olan ilçemizde profesyonel balıkçılıkla geçinen halkta mevcuttur.

  İlçemiz önemli bir turizm potansiyeline sahip olmakla beraber mevsimin kısa büyük yerleşim birimlerine uzak ve yollarının bozuk olmasından dolayı gelişememiştir. Turistik tesis olarak ilçe Belediyesine ait 36 yataklı turistik, otel ve Kapısuyu'nda mülkiyeti koy tüzel kişiliğine ait 18 yataklı pansiyon ve lokanta bulunmaktadır.

   
Kurucaşile Tarihi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tarih

  Tarih

  Rüyada görülen tarihlere çok dikkat etmek gerekir. Bu belirli bir zamanı işaret eder. Ayrıca tarihi oluşturan tüm sayılar ayrı ayrı da yorumlanır.
 2. Çaykara Tarihi

  Çaykara Tarihi

  Çaykara, Karadeniz Bölgesinin doğu bölümü, Trabzon ilinin güneydoğusunda, 40,33- 40,55 kuzey enlemleri ile 40,15-40,30 doğu boylamları arasında yer alır. İlçenin doğusunda Rize ilinin İkizdere ilçesi, güneyinde Bayburt ili, batıda Sürmene ilçesi, kuzeyde Dernekpazar ilçesi kuzey doğusunda Of ilçesi ile çevrilmiştir. İlçenin yüzölçümü Orman Bölge Şefliğinin verilerine göre 63.700...
 3. Edirne Tarihi

  Edirne Tarihi

  Edirne tarihi bir kent olup tarih boyunca da önem ve değerini korumuştur. Edirne’nin ilkçağlarda Orta Asya’dan göç edip buraya yerleşen Traklar tarafından kurulduğu bilinmektedir. Sonradan Büyük İskender buraları Makedonya İmparatorluğu’nun uçsuz bucaksız sınırları içine katmıştır. Daha sonra Romalılar’ın hakim olduğu bu topraklar 395 yılında Roma İmparatorluğu’nun ikiye ayrılmasıyla Doğu...
 4. Somali Tarihi

  Somali Tarihi

  somali tarihi somali resimleri somaliden bir aile somalinin tarihi yemekleri Gerçekten Somali adını duyduğumuzda olaysız hemen hemen bir günü bile geçmeyen ülke geliyor.Gün olmasınki olay çıkmayan bu ülkenin aslında çok güzel yerleri var ama olaylar ne yazıkki ülkenin adınıda kirletebiliyor işte şimdi sizlere Somali nin tarihi yapısını paylaşmak istiyorum Ülke, önceleri Baharat Ülkesi...
 5. tarih dersi

  tarih dersi

  bu seneydi tarih dersini çok severim hocanın sınıfdakı en iyi ögrencısıde benim.ders bitimine 10dk kala dersi bitirmişti hoca sınıfdakılerle muhabbet ediyordu bnde cantamı maanın ustune koymuştum göz ucuyla tlf baktım msj yasdım hocada görmuş.birden demesmi bazıları anlamıyor ama ben tlfla ugrastıklarını göruyorum die. ne cok utanmıştım en sevdigim hocaya rresil olmuştum :( :( yinede en yuksek...

Sayfayı Paylaş