Kurutma Makinesi Nasıl Temizlenir?

Uzman SühaN

Administrator
Kurutma Makinesi Nasıl Temizlenir?
Her ev aletinin temizliğe ihtiyacı vardır. Çamaşır kurutma makinesinin de belirli aralıklarla temizlenmesi gereklidir. Peki temizliği nasıl yapılır? Detaylar yazımızda..


Çamaşır kurutma makinesinin düzenli aralıklarla temizlenmesi makinenin kullanım ömrünü uzatır ve sık karşılaşılan sorunların azalmasını sağlar. Kurutma makinesini temizlerken nelere dikkat edilmelidir?Kurutma Makinesi Nasıl Temizlenir.jpg

Öncelikle her kurutmadan sonra kıyafetlerinizin tüylerini toplayan kısmı açıp temizleyin. Her kullanımda biriken pamukçukları görünce inanamayacaksınız.Su tahliyesini boruya vermediyseniz su tankı her kullanımda olmasa bile iki kullanımda dolacaktır. Su tankında suyu bekletmeyin. Çünkü tankın içi yosun tutabilir. Sonrasında temizlemesi daha zor olur.En önemli kısım ise yoğuşturucu kısmıdır. Yoğuşturucu haznesini 30 kullanımda bir temizlemelisiniz. Temizliğini daha önce yapmadıysanız endişe etmeyin. Çok basit. Hazneyi çıkarın ve basınçlı bir suyun altına tutun. İçinde kalan pamukçuklar yavaş yavaş dökülecek ve tertemiz bir hazne ortaya çıkacak.Lif Filtresi / Yükleme Kapağı İç Yüzeyi


Kurutma işlemi boyunca çamaşırdan ayrılıp havaya karışan tüy ve lifler lif filtresi tarafından toplanır. Lifler genellikle giyinme ve yıkama sırasında oluşur. Her kurutma işleminden sonra lif filtresini ve yükleme kapağının iç yüzeylerini mutlaka temizleyin. Filtre yuvasını elektrikli süpürgeyle temizleyebilirsiniz.


Lif filtresini temizlemek için:


Yükleme kapağını açın.

Lif filtresini yukarıya doğru çekerek çıkarın ve filtreyi açın.

Tüyleri, lifleri ve pamuk topaklarını elle ya da yumuşak bir bezle temizleyin.
Lif filtresini kapayın ve yerine yerleştirin.

Makineyi belli bir süre kullandıktan sonra filtre gözeneklerinde tıkanıklığa neden olacak bir tabaka oluşabilir.

Filtre yüzeyinde oluşan bu tabakayı ılık suyla yıkayarak temizleyin. Yerine takmadan önce filtreyi iyice kurutun. Yükleme kapağının tüm iç yüzeylerini ve contasını temizleyin.


Sensörlerin Temizlenmesi


Makinenin içinde, çamaşırın kuru olup olmadığını algılayan nem sönsörleri bulunmaktadır. Sensörleri temizlemek için:


Makinenin yükleme kapağını açın.
Kurutma işleminden dolayı makine hala sıcaksa soğumasını bekleyin.
Sensörün metal yüzeylerini sirkeyle ıslatılmış yumuşak bir bezle silin ve kurulayın.
Sensörün metal yüzeylerini yılda 4 kez temizleyin. Sensörün metal yüzeylerini temizlerken
metal aletler kullanmayın. Yangın ve patlama tehlikesi nedeniyle, sensörleri temizlerken çözelti maddesi, temizleme maddesi veya benzeri maddeler kullanmayın!
 
Üst