1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Kuş Biti Nedir?

  Konu, 'Kuş Bakımı' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  kuş biti muhabbet kuşunda bit muhabbet kuşu biti kuşu bit bitlenmesi Isıran bit dış parazitler grubuna girer. Uçamayan bu böcekler kuşların tüylerinde yaşarlar, tüylerle ve ölü deriyle beslenirler. Bu tür kan emmediği için kam emenler kadar zarar vermez. Isıran bitlerin birkaç türü vardır ve her bir tür farklı kuşları konak olarak seçer. Bütün bitlerin yaşam tarzları aynı olduğundan bu paragrafta kısa bir özetle geçiyoruz.

  3 mm den biraz uzun olan boylarına rağmen bunları çıplak gözle görebiliriz. Genellikle koyu renklidirler, 6 bacaklı, uzun ve ince bir yapıları vardır. Biraz ürkektirler ve bu yüzden ışıkla karşılaştıklarında kuşun tüylerinin arasına sürünürler. Sağdaki resimde 4 defa büyütülmüş bir fotoğrafla nasıl göründüklerini anlayabilirsiniz.

  Bit kuşun tüylerinin arasına kalıcı olarak yerleştikten sonra başarabildiğince ürer. Yumurtalarını kuş tüylerinin kıvrımlarına bırakırlar. 1-2 hafta içinde yumurtalar çatlar ve larvalar dışarı çıkar, 5 hafta geçtikten sonra larvalar erişkin hale geçer.
  Büyütmek için resme tıklayınız...
  Bit salgınını nasıl fark edersiniz?

  Yoğun bir bit salgını; çok sayıda bitin tüyleri yemesinden dolayı dağınık ve zayıf tüy yapısından anlaşılabilir. Etkilenen kuşlar kaşınmaktan dolayı acı çeker ve uykusuzluk sorunu ortaya çıkar. Işıktan çekinmelerinden mütevellit yetişkin bitler tüylerin altına çabuk saklanacağından fark etmek zordur.
  Yumurtalar ve larvalar daha kolay fark edilebilir. Uçuş tüylerinin üstünde(özellikle kanatlarda) kahverengi lekeler görülebilir. Bireysel tüylerinin orta kısımlarından aşındığını göreceksiniz.

  Tedavi

  Eğer bir bit bulaşmasından şüpheleniyorsak öncelikle veterinere başvurmak çok önemlidir. Bitler genellikle kontak haşere ilaçlarıyla(zehir) yok edilir. Pire tozu genellikle kullanılan yöntemdir. Bu şey buna rağmen kuş bakımından tehlikesiz değildir. Bitler kanat tüylerinin altında yaşamayı tercih ettiğinden dolayı kuş, tüylerinin altına kadar tamamen pudralanacaktır. Exner Petguard ile kuşu spreyleme yalnızca Avrupada mümkündür. Bu ürünün kuşa daha az zarar verdiği ispatlanmıştır. Bu tedavi toksin bileşenli laktik asit içerir. Bunlar kuşa zarar vermeden, bitin solunum yollarına yapışarak onları öldürürler. Dünyanın diğer ülkelerinde pet shoplarda benzer tedavi ürünleri mümkün olabilir.

  Şu belirtilmelidir ki Exner Petguard da dahil hiçbir anti-parazit ürün kuşların gözüne ya da mukozasına temas etmemelidir!!!

  Hangi kuş türleri daha çok etkilenir?


  Bitler muhabbet kuşlarını ve papağanları nadiren etkiler. Asıl bulaşma güvercinlerdedir. Ancak dış ortamda tuttuğumuz kuşlarımız da diğer kafes dışı kuşlardan(güvercin, bıldırcın) bit kapabilir. Bulaşma bir başladımı bir kuştan diğerine yayılır.


  muhabbetkusu.org
   
 2. seerose

  seerose Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  21 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.855
  Beğenilen Mesajlar:
  60
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  yurt disi
  Benim muhabbet kusum sanki tuy degistirdigi icin kasiniyor,her ihtimale karsi onu ilacladim,kafesini vs iyice dezenfekte ettim.Yine de kusuma zarar vermek istemedigim icin bu ilaclama islemini cok uygulamadim.
   
 3. Vijdan

  Vijdan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  22 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.027
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Canım tüy dökerken bir yandanda yeni tüyler çıkar,endişelenme.Evet çok kaşınıyor yeni tüyler çıkarken..Evde kafeste bakılan kuşlarda bitlenme olacağını sanmıyorum..
   
 4. Dişeps

  Dişeps Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  702
  Beğenilen Mesajlar:
  7
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul
  bende her hafta bikez koltuk altlarını spreyliyorıum kuşumun
   
 5. bilmyr

  bilmyr Forum Okuru

  biz kuşu alalı 1 hafta oldu 1 buçuk 2 aylık kuş sürekli kaşınıyor kabarıyor biz konuştuğumuz zaman nedense onunla kabarıyor yada kaşınıyor acaba bitlerndi mi ? eğer bitlendiyse ne yapabilirim bitlerinin ölmesi geçmesi için
   
 6. ipek ulus

  ipek ulus Forum Okuru

  benim kuşum da sürekli kabarıyor ve kaşınıyor. ben de en kısa zamanda veterinere götürmeyi düşünüyorum bence sen de öyle yap canım...
   
Kuş Biti Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aşk Bitince Neler Oluyor

  Aşk Bitince Neler Oluyor

  Ayaklarımızı yerden keser, başımızı döndürür, kalbimizde fırtınalar estirir ve bir gün geldiği gibi gider aşk. İşte o gün, ilişkiler büyüteç altına alınır: 'Aşkın gözü kördür' derler peki ya sonrasında neler oluyor? SIK SIK bekarlIk GÜNLERİNİZİ HATIRLAMAYA BAŞLARSANIZ: Kız arkadaşlarınızla sabahı sabah ettiğiniz geceler, özgürlüğün tadını çıkardığınız başına buyruk günler... Onunla birlikte...
 2. Neden bittin???

  Neden bittin???

  neden bittin yaa.seni çok öslüyoruummm:küstüm:
 3. Biti Kanlanmak Deyiminin Anlamı nedir

  Biti Kanlanmak Deyiminin Anlamı nedir

  Kızlar hiç duydunuz mu Biti Kanlanmak Deyimini ben geçenlerde duydum ve bunun anlamını çözemedim sizce Biti Kanlanmak Deyiminin Anlamı ne olabilir biliyorsanız yazın lütfen.
 4. muhabbet kuşlarım neden çiftleşmiyor ?

  muhabbet kuşlarım neden çiftleşmiyor ?

  Bir dişi bir erkek muhabbet kuşlarım var. Uzun zamandır birlikteler ama çiftleşmiyorlar.Acaba hastalıklarımı var ben anlayamadım.Ne yapmalıyım?
 5. Muhabbet Kuşlarının Bitleri Nasıl Temizlenir?

  Muhabbet Kuşlarının Bitleri Nasıl Temizlenir?

  muhabbet kuşu biti, muhabbet kuşu bitleri nasıl temizlenir, kuş biti nasıl temizlenir, muhabbet kuşu bitlerine çözüm Muhabbet kuşların da oluşan bitlerin temizliği hakkın da bilgi edinmek isteyenler için işinize yarayacak bilgileri sizler için bu yazımız da paylaşıyoruz. Kuş türlerinin de diğer evcil hayvanlar gibi bir çok hastalığa yakalanma olasılığı vardır. Bunların en başında bit, pire...

Sayfayı Paylaş