1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Kusarak zayıflamanın zararları

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  kusarak zayıflama,kusarak formda kalma,kusarak nasıl kilo verilir,kusarak zayıflama zararlımıdır,kusarak zayıflama hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Kusmanın faydaları ve zararları hakkında da şu hatırlatmaları yapmamızda fayda var..

  Fayda ve Zararları:
  Kusmak mideyi temizler ve kuvvetlendirir, baştaki a-ğırhğı giderir, gözün görme duyusunu kuvvetlendirir, böbrek ve mesane yaralarına, cüzzam, siroz, felç ve titreme gibi müzmin hastalıklara ve sanlık hastalığına karşı faydalıdır.


  Çok kusmak ise mideye zararlı olup mideyi artıklann yerleşmesi için müsait hâle getirir, dişlere, göze, kulağa zararlıdır, çoğu kez baş ağnsı yapar, boğazında şişliği, göğsünde zaafı, nefes darlığı olanlar ile kusmakta güçlük çekenlerin bundan sakınmalan lâzımdır.
  Mizaç kuruluğu, iç organlann zayıflığı veya kusan kimsenin zayıf olması hallerinde de kusmak zararlıdır. Kumanın en iyi zamanı ilk bahar ve yaz mevsimidir. Sonbahar ve kış mevsimi iyi değildir.

  Kusma sırasında gözler kapatılmalı, kann kuşakla sanlmahdır. Kusma işi bittikten sonra el-yüz soğuk su ile yıkanmalı, hemen sonrada çamsakızı suyu ile elma şurubu içilmelidir. Gülsuyu da gayet faydalıdır. Kısma; aşağıdaki organlardan yukanya doğru çeker ve ağız yoluyla dışan boşaltır. İshal ise, yu-kandaki organlardan aşağıya doğru çeker ve makat yoluyla dışan boşaltır.
  • Bazan kusma ile ishal aynı anda devam eder. Nitekim Tabiinden Tavus (r.a.) şöyle demiştir: “Bir kimse çokça şarap içmişti, müteakiben hemen kusmaya başladı. Onu bir minderde yatarken gördüm, bilmiyorum ağzından mı çok kusuyordu, yoksa arkasından mı çok ve süratli çıkıyordu.
  Kusma İçin Faydalı veya Zararlı Olan Bazı Maddeler:
  • Tuz kusmayı tahrik eder,
  * İlaç almadan önce sakız çiğnenirse, kusmayı önler. nane kusmayı önler,
  ‘ Nergis yemek, insanı kusturur,
  * Turunç; safra, ishal ve kusmayı keser, çarpıntıyı da önler.
  * Şam fıstığının kırmızısının kabuğunun kaynatılmış suyu kusmayı önler ve ishali keser. limon şurubu kusmayı önler ve mide bulantısını keser.
  • Meyan kökü kusmaya yardım eder, balgama ve öksürüğe karşı faydalıdır.
  * Çivit kusmayı tahrik eder.
  * Ekşi nar ile naneli nar şerbeti yapılıp içilirse, kusmayı önler, mideyi kuvvetlendirir, safrayı keser.
  * Çivit yaprağının özsuyu çıkartılıp bir miktar içildiği zaman, şiddetli şekilde kusturur.
  * Ayva çeşitlerinin hepsi de susuzluğurve kusmayı teskin eder.
  * Şeker kamışı kusmaya yardım eder, idran çoğaltır, cinsi münasebet istek ve arzusunu da tahrik eder.
  * Nergis çiçeği, pişirilip suyu içildiği veya haşlanarak yenildiği zaman kusmayı tahrik eder, midenin dibindeki rutubeti de çeker.


   
Kusarak zayıflamanın zararları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aşırı zayıflamanın zararları

  Aşırı zayıflamanın zararları

  Aşırı zayıflamanın zararları BEYİN Karbonhidrat diyeti beynin fonksiyonlarını düzenleyen özellikle hafıza kapasitesini artıran serotonin maddesini etkiler. Hafıza kaybı ve çeşitli beyin bozuklukları başlar. Zeka kaybı başlar ve beynini hızlı ve doğru karar verme fonksiyonu bozulur. KALP Kısa sürede kilo vermek kalp hastalıklarına yol açar. Tansiyon yükselir ve kalp hastalıkları başlar....
 2. Sezeryanın bebeğe zararları

  Sezeryanın bebeğe zararları

  Selam kızlar doğumum yakında ve ben hala sezeryan mı nomal doğum mu yapacağıma karar vermiş değilim. Sizce hangisini yapmalıyım. Sezeryanın bebeğe zararları olduğundan bahsedilmekte bana bilgi verin lütfen.
 3. Rujun zararları

  Rujun zararları

  ruj diş çürütür ruj zararları Kadınların makaj çanrtasında olmazsao lmazlarından biridir ruj. Pembe ve tonları, kırmızı ve tonları açık koyu renkler vs vs... tonu ve rengi ne olursa olsun her kadının mutlaka bir kaç tane ruju vardır. Güzellik konusundao ldukça faydalı olan rujların bir de zararı varmış Melek'ler. Duyumlara göre ruj diş çürütüyormuş. Peki bu ne kadar doğru işte onu bu...
 4. Sigara ve Zararları

  Sigara ve Zararları

  1. Sigara tüketiminden en çok zarar görenler anneler ve karnındaki bebeklerdir. Sigara tiryakisi annelerin dünyaya getirdiği 100 çocuktan 65'i özürlü doğmakta olduğunu biliyormusunuz? 2. Gelişmiş ülkelerde sigara tüketimi azalmaktadır geri kalmış ülkelerde ise bu oran sürekli artmaktadır. 3. Türkiye dünyada sigara için malesef 7. pazardır. 4. Dünyada ikinci ve...
 5. Bonzainin Korkunç Zararları!

  Bonzainin Korkunç Zararları!

  bonzainin zararları, bonzai tehlikesi, bonzai nedir Sevgili melekler, son zamanlarda ülkemizde ve tüm dünyada hızla yayılan bonzai adlı uyuşturucu gencecik canları almaya devam ederken, bizlerin de gözlerimizi açık tutmamız ve bu konuyla ilgili bilgi sahibi olup, özellikle çocuklarımız için gerekli tedbirleri almamız gerekiyor. Aşağıdaki makalede bonzainin zararları hakkında bilgiler...

Sayfayı Paylaş