Kuşburnunun cilde faydaları nelermiş buyrun öğrenelim

M

Misafir

Forum Okuru
Kuşburnunun cilde faydaları nelermiş buyrun öğrenelim
kuşburnu cilde faydaları kuşburnu çayının faydaları nelerdir buyrun bu yazımızda öğrenelim arkadaşlar. Soğuk kış günlerinde benimde seve seve içtiğimiz, özelliklede soğuk algınlığına iyi gelen kuşburnu çayının faydaları saymakla bitmiyor Melek'lerim. Az önce öğrendiğim kadarıyla, kuşburnunun cilde faydaları oldukça çokmuş arkadaşlarım. Cilt nemlendirici ürünler arasında yer alan bu konuda faydalı olarak bilinen kuşburnu, içerdiği E vitamini sayesinde, cillde faydalı olan bitkisel yöntemler arasında başı çekiyor Melek'lerim. "Genç ve güzel görünmek ister misiniz" diye sormayacağım çünkü bu sorunun cevabından şüphesiz ki eminim:D Hangi kadın her daim genç ve güzel görünmek istemezki, eee gençliğin ve güzelliğin sembolü cildimiz olunca, haliyle cilt bakım uygulamalarımızda özenli oluyor:D Uzun lafın kısası Melek'lerim, kuşburnu cilde faydaları nelermiş, buyrun aşağıdaki makalemizde öğrenelim:A


cilt4-35e.jpg
Kuşburnu yüzyıllardır hasat edilen ve her mevsim yetişebilen bir meyvedir. Kuşburnunun çiçekleri tıbbi ilaç olarak kullanılır, yemişleri ise bitkisel çaylar başta olmak üzere C vitamini içeriği nedeniyle tercih edilirdir. Kuşburnundan marmelat ve reçel de yapılır.

Sağlık yönünden etkili bir yiyecek olmasının yanı sıra kuşburnu aşçılar tarafından da eşi benzeri olmayan bir besin maddesi olarak tanımlanır. Tatlı bir tadı ile kurutulmuş, taze ve dondurulmuş olarak kullanılabilir. Bazı türleri tatlandırıcılara eklenir veya çayı yapılır.

Genel olarak kuşburnu çiçekleri ilk don olayı yaşanana kadar dalında bırakılır. Bu sayede daha yumuşak ve kırmızı olmaları sağlanır.

Her türlü şurubu yapılabilen kuşburnu içecekler ve yiyeceklerde bol miktarda kullanılır.

Yıllardır sağlığa iyi geldiği gerekçesiyle tüketilen kurşburnunun pek çok faydası bulunur.Kuşburnu, idrar yolları enfeksiyonunu önler, böbreklere iyi gelir, baş ağrısını geçirir, antioksidan madde olarak işlev görür, iyi bir antidepresandır.

Ayrıca C vitamini yönünden de oldukça zengindir.

Narin doğası ve kendine özgü toplanma biçimi sebebiyle kuşburnunun buzdolabında saklanması gereklidir. Diğer sebze yağlarına oranla daha faydalı olan kuşburnu yağı, özellikle yaşlanmaya karşı güçlü etkisiyle bilinir.

Kuşburnu A vitamini açısından zengin oluşuyla cildin elastikiyetini korumasını sağlar ve antiaging özellik gösterir. Kolajen seviyesini de artırır.

Kuşburnu yağında bol miktarda E vitamini ve yağ asitleri bulunur. İyi bir nemlendirici olan bu yağ, direkt olarak cilde uygulanabilir ya da krem,losyon vb. nemlendirici ürünlerin içeririne katılabilir.

Kuşburnu yağı hem kolay erişilebilir hem de etkili bir doğal yağdır.
 

Benzer İçerikler

T
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
TİTAN
T
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
4K
*MeleK*
*MeleK*
T
Cevaplar
0
Görüntüleme
738
T
CaRiZmA
Cevaplar
0
Görüntüleme
757
CaRiZmA
CaRiZmA
T
Cevaplar
0
Görüntüleme
12K
T
Üst