Kusma hastalığı

M

Misafir

Forum Okuru
Kusma hastalığı
kusma hastalığı, bulimia nevroza, nedir, sonuçları, tedavisi hakkında tüm bilgiler burada arkadaşlar


Son dönemlerde, tv de sıkça duyduğumuz zayıflama yöntemi olarak tercih edilen ve ne yazık ki ölümlere neden olan kusma hastalığı yani Bulimia nevroza hastalığı hakkında detaylı bilgiler aktarıyoruz bu makalemizde sizlere Melek'ler.

gebelikde-bulanti-ve-kusmak1-5822.jpg
Uzmanlar, yeme dürtüsüne engel olamayıp çok fazla yemek yiyen ve sonrasında aldığı kilolardan kurtulmak için yediklerini kusanların bulimia nevroza hastası olduğunu ve bu hastalığın hayati tehlikelere kadar varabileceğini belirtiyor…

Rejim yaparak zayıflamak için önce sağlığı düşünmek gerekiyor. Bunun için sağlıklı beslenerek, gerekli vitamin ve mineralleri almak en doğru yaklaşım.

Dönem dönem gelen aşırı yemek yeme, kilo alma ve bir yandan da kilo almayı durdurma çabaları ile devam eden bir bozukluktur. Bu hastalar sürekli aşırı yiyen, ileri derecede şişman olan ve şişman kalan insanlarda farklıdır.

Hasta aşırı yeme nöbeti başlayınca bütün çabalarına, korkularına, üzüntüsüne rağmen yeme tutkusunu durduramaz. Kilo almayı önlemek için hasta yediklerini kusar, iştah kesici, idrar söktürücü ilaçlar kullanır. Bu kişiler çoğu zaman fazla kilolu da olmayabilir. Ancak yine de kilo aldığından sürekli şikâyet eder. Beden ağırlığı, güzellik, çirkinlik konularıyla aşırı derecede meşgul olabilir.

Aşırı yeme tutkusu

Bu kişiler yaşamın önemli bir bölümünü yemek ve yememek arasında bocalayarak geçirir. Yeme tutkusu öyle ağır basar ki, bir yandan gizlice yer, gider çıkarır, yine yerler.

Kimi hastalar için yenilen yiyeceğin önemi yoktur, önemli olan tıkınmak türünden tarif edilebilen bir yeme davranışıdır. Kimi hastalarda yemek yeme tutkusu o denli aşırı olabilir ki bulundukları yerde yiyecek, içecek bulamayacaklarından korkabilirler.

Anoreksia Nevroza’nın bulimik türünde de zaman zaman aşırı yeme ve kilo alma nöbetleri olabilir. Fakat temel rahatsızlık yemeği kısma ve kesme doğrultusundadır. Bulimia Nervozada da kusmalar, zayıflamak için çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Fakat temel patoloji daha çok yemeyi durdurmama şeklindedir.

Kadınlarda daha çok

Bulimia Nervoza bütün toplumlarda yüzde 1 oranında görülür. Genç kızlarda ve kadınlarda erkeklere oranla 10 kat sık görülür.

Bulimikler yeme sorunları nedeniyle utanç duyarlar ve kendilerini suçlarlar. Hastaların duygu durumunda çökkünlük, kişiler arası ilişkilerdeki çatışmalar, beden ağırlığı ve yiyecekle ilgili duygular bir yeme atağının ortaya çıkmasını kolaylaştırır.

Yeme atağı kişinin duygu durumundaki üzüntülü hali geçici olarak azaltabilir, fakat ardından kişide kendini aşağılayacak derecede bir özeleştiri ve çökkün bir duygu durum ortaya çıkar.

[h=1][/h]
 
Üst