Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Küsuf Namazı Nedir ? Neden Kılınır ?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  küsuf nedir küsuf namazı küsuf namazı nedir küsuf namazı nasıl kılınır ile ilgili bilgiler burada melekler. Her müslümanın borcu olan günlük 5 vakit namaz dışında kılınan namazlar vardır melekler :) Bunlardan biri de küsuf namazı adını alır. Küsuf namazı , ünlü ve sahih hadis rivayetçilerinden Buhari 'nin rivayetine göre , güneş tutulması sırasında kılınan bir namazdır. Bu makalemizde küsuf namazı nasıl kılınır, neden kılınır sorularının cevaplarını yayınlıyoruz..

  [​IMG]


  “Hadis kaynaklarında, aralarında bazı rivayet farklılıkları bulunmakla birlikte güneş tutulduğu zaman Hz. Peygamber’in küsûf namazı kıldırdığını ifade eden çok sayıda hadis mevcuttur.

  Bu hadislerde Resûl-i Ekrem’in bu namaz sırasında kıraati uzun tuttuğu, namazı tamamlayınca güneş ışığının tekrar ortaya çıkmasından sonra cemaate hitap ederek, “Ay ve güneş Allah’ın varlığını ve kudretini gösteren alâmetlerdendir. Bunlar hiç kimsenin ölümünden veya yaşamasından doğmasından dolayı tutulmaz. Ay veya güneş tutulmasını gördüğünüz zaman açılıncaya kadar namaz kılın, dua edin” dediği, bazı rivayetlerde ise Allah Resulü’nün bu iki hadiseye şahit olunduğunda tekbir getirilmesi, sadaka verilmesi ve köle azat edilmesini istediği ifade edilir.” (Kamil Yaşaroğlu, “Küsuf”, Diyanet İslam Ansiklopedisi, c: 26, s: 577)

  Bu namazın güneşe tapmakla herhangi bir ilgisi yoktur. Eğer öyle olsaydı her gün doğan güneşe her gün tapmak icap ederdi! “Küsûf namazına kıyas edilerek sel, deprem, fırtına vb. tabii âfetlerin meydana geldiği zamanlarda bu namaza benzer bir namaz kılmanın müstehap olduğunu ifade edenler de vardır. Nitekim İbn Abbas’ın deprem sırasında bu şekilde bir namaz kıldığı nakledilir. Ancak aralarında İmam Mâlik ve İmam Şafiî’nin de bulunduğu çoğunluk bu görüşe katılmaz.

  Konuyla ilgili rivayetlerden anlaşıldığı kadarıyla güneş ve ay tutulması sırasında namaz, dua ve Allah’ı anma ile meşgul olmak, sırf Hz. Peygamber’in sünnetine uymayı göstermesinin yanı sıra çok seyrek olarak gerçekleşen bu tür olayların insanlar üzerinde meydana getireceği korku ve endişeyi Allah’a sığınmak suretiyle gidermek, bu vesileyle gerçek yaratıcıyı hatırlamak ve O’na şükran duygularını ifade etmek, O’ndan hayırlar talep etmek gibi hikmetler de içermektedir.” (Yaşaroğlu, “Küsuf”, a.g.e., c: 26, s: 577.)

  Küsûf Namazı sünnettir ve iki rek'attır. Her iki rek'atinde de; diğer namazlarda olduğu gibi, bir rükû, iki secde vardır. Küsûf Namaz'ını kılan kimse; dilediği sûreyi okuyabilir .
   
Küsuf Namazı Nedir ? Neden Kılınır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Seferi namazı nedir nasıl kılınır ?

  Seferi namazı nedir nasıl kılınır ?

  seferi namaz seferi namazı nasıl kılınır ne demek nasıl olunur Seferi namazı ile alakalı sizlere gereken bilgileri verelim meleklerim belki gün gelir lazım olur. Seferi veya Misafir olmak demek, yolcu olmak demektir. 3 günlük yere gitmek niyeti ile yola çıkan kimse, konakladığı bir yerden üç günlük yola gitmeye niyet ederek ayrılırsa, gideceği yolun iki tarafındaki evlerin hizasından...
 2. Teheccüd Namazı Nedir?Nasıl ve Zaman Kılınır?

  Teheccüd Namazı Nedir?Nasıl ve Zaman Kılınır?

  teheccüd namazı nedir nasıl ne zaman kılınır kılınışı ile ilgili bilgiler burada melekler Günlük kılmamız gereken vakit namazlarından başka,ramazan ayı gecelerinde kıldığımız teravih namazları,yapacağımız bir işin hayrı için kıldığımız istihare namazlarından başka bir de teheccüd namazı vardır melekler :) Bakın melekler Kur'an-ı Kerim'de ne buyuruluyor; ''Gecenin bir kısmında kalk ve sana...
 3. küsuf namazı nedir

  küsuf namazı nedir

  küsuf diye bir namaz var arkadaşlarım bu namaz hangi hallerde kılınıyor, kelime anlamı ne demektir. Kaç rekattır farkı vs nedir teşekkürler.
 4. Kuşluk namazı nedir nasıl kılınır

  Kuşluk namazı nedir nasıl kılınır

  Kuşluk namazı nedir nasıl kılınır kuşluk namazı vakti ne zaman Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizi ziyaret eden siz sevgili misafirler, bu sayfamızda kuşluk namazı nasıl kılınır, ne zaman kılınır ve kaç rekattır gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Çünkü biz bu sayfamızda kuşluk namazı hakknıdam erak edieln tüm soruları konu alıyoruz. Kuşluk (Duha) namazı Sual: Kuşluk namazının...
 5. Tövbe Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

  Tövbe Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

  tövbe namazı nedir tövbe namazı nasıl kılınır tövbe namazı kaç rekattır Herhangi bir olaydan ötürü işlenen günahın ardından büyük bir pişmanlık duyan kişi öncelikle tövbe, istiğfar etmelidir. Yüce Allah'ın merhametine sığınıp günahlarının affı için dua edip, tövbesini içtenlikle Rab'dan dilemelidir. Allah kerimdir... Bağışlayıcı ve merhametlidir... Önemli olan kulunun işlediği günahından...

Sayfayı Paylaş