1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kutluğ Ataman hakkında bilgiler

  Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  kutluğ ataman hakkında bilgiler, hayatı, kısaca hayatı, biyografi, kimdir, resimleri hakkında bilgiler, haberler, filmleri, oynadığı filmler


  1994'de Karanlık sular adlı uzun metrajlı filmde ilk defa adını duyuran başarılı bir oyuncudur Kutluğ Ataman...

  Sevgili Melek'ler, Kutluğ Ataman hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler buradadır!  [​IMG]

  Kutluğ Ataman (d. 1 Ocak 1961, İstanbul) Türk fotoğraf sanatçısı ve film yönetmeni.
  Ataman'ın eserleri esas olarak, insanların kendilerini ifade yoluyla kimliklerini nasıl yaratıp yeniden yazdıklarını, hakikat ile kurgu arasındaki çizgiyi flulaştırarak inceleyip, toplumdaki marjinal bireylerin yaşamlarını belgelemek üzerine yoğunlaşır.

  Filmleri, belgesel stiliyle ev videosu türünün içtenliğini birleştirmekle tarif edilmektedir.

  Biyografi

  Kutluğ Ataman, 1988’de Amerika'da Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi (UCLA)'de sinema yüksek lisansını tamamladı. Filmleri ve sanat eserleri dünya çapında gösterilmektedir.

  Filmleri

  Kutluğ Ataman’ın ilk filmi, Karanlık Sular (1994), çürümekte olan bir Istanbul’un güzel fonuna kurulmuş bir dram. Ataman’ın yazıp yönettiği bu karanlık cinayet öyküsü bizi eskiyle yeninin karşı karşıya geldiği bir dünyaya götürüp seyirciyi sımsıkı yakalıyor. Eleştirmenler, Ataman’ın bu ustaca tasarlanmış ve zengin bir görselliği barındıran film aracılığıyla günümüz Türk kültüründeki krizi başarıyla özetlemesinden övgüyle bahsettiler. Karanlık Sular Ataman’ın hemen tanınmasını sağladı ve Montreal’den Şangay’a birçok festivale davet edilmesine neden oldu. Filmin birçok ödülü arasında, Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde SİYAD’dan En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerinin yanısıra Uluslararası Ankara Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü de bulunmaktadır.

  Ataman’ın ikinci uzun metraj filmi, Lola+Bilidikid (1998) 49.Uluslararası Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünün açılışını yapmak üzere seçildi. Bu hızlı tempolu öykü, ana karakterleri şehrin Türk toplumuna ait olmak üzere Berlin’de kurulmuş. Ataman’ın filmi toplumun ırksal ve cinsel kimlikle ilgili önyargılarını dürüstçe ele alan, mizah ve şiddetin etkili bir karışımı. Almanya, Türkiye, Amerika ve başka bölgelerdeki başarılı vizyon döneminin yanında, festivallerde de çok ses getirdi. Turin, Oslo ve İstanbul’da ödüller kazandığı gibi New York’un “The New Festival”inde En İyi Film ödülü ve Berlin Film Festivali’nde de Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.

  Üçüncü filmi, İki Genç Kız (2005), Perihan Mağden’in İki Genç Kızın Romanı adlı romanının Ataman tarafından senaryosu yazılmış ve yönetilmiş olan bir adaptasyonudur. Genç yaştaki iki dişi kahraman birbirine zıt karakterleri ve sosyal çevrelerine rağmen, güçlü cinsel göndermelerle dolu yakın bir ilişki kurarlar. Yine fonda İstanbul vardır – Karanlık Sular’dakinden daha çıplak ve çağdaş bir şehir dokusu. Ataman gençlerin arasındaki ilişkinin, hayallerinin ve umutlarının kırılganlığına tempolu ve eğlenceli bir bakış ortaya koymuştur. Film ticari ve eleştirel anlamda başarılı oldu ve Ataman’ın önde gelen Türk sinemacıları arasında üst sıralardaki yerini sağlamlaştırmasını sağladı. İki Genç Kız hem Ankara, hem de Antalya Film Festivalleri’nde En İyi Yönetmen ve En İyi Film, Hindistan’daki Asian Film Festivali’nde de En İyi Film ödülünü kazandı.
  Son filmi, Aya Seyahat (2009), 2009 Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin Resmi Seçki bölümünde gösterildi. Film, ilk defa 2009 yılı başında Linz, Avusturya’da gösterilen Mezopotamya Dramaturjileri adlı görsel çalışmalar serisinin bir parçasıdır. Film, Türkiye’nin doğusunda Erzincan'ın ücra bir köyünde geçer. Dört köylünün aya seyahat etme çabaları, ele geçen siyah-beyaz fotoğraflar kullanılarak ve yöre halkından bir anlatıcı yardımıyla belgelenir.

  1957'de gerçekleşen bu olaylar hakkında birçok farklı alandan saygın Türk aydını görüşlerini bildirir. Sonuçta film, tuhaf bir şekilde, bir tarih belgeseli olmaktan ziyade çağdaş Türk kültürünün derinlemesine bir incelemesine dönüşmektedir. Film 31. Moskova Film Festivali’nde “Perspektifler” bölümüne seçildi.

  Kutluğ Ataman Nisan 2009’da Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde Jüri Başkanlığı yapmıştır.

  Sanat Eserleri

  Ataman sanat dünyasına 1997 yılında 5. Uluslararası İstanbul Bienali'nde sunduğu kutluğ ataman'dan semiha b. unplugged adlı operadivasıSemiha Berksoy ile ilgili uzun metraj belgeseliyle adım attı. Ataman sonra Peruk Takan Kadınlar adlı çalışmasını sunduğu 48. Venedik Bienali'ne davet edildi. Çalışmanın başrolünde dört kadın var - yüzünü saklamak zorunda olan bir devrimci, tanınmış gazeteci ve göğüs kanserinden kurtulan Nevval Sevindi, ismi saklanan koyu Müslüman bir öğrenci ve de aynı zamanda bir aktivist olan transseksüel bir **** işçisi. Kassel, Almanya'daki saygın Documenta 11 sergisinde Ataman Veronica Read'in 4 Mevsimi adlı çalışmasını sundu. Bu çalışma aynı zamanda Tate İngiltere'nin Tate Trienali 2003 Çağdaş İngiliz Sanatı Sergisinin "Days Like These" bölümünde yer aldı. 2004'te Oniki ile Turner Ödülü'nün finalistleri arasına girdi. Aynı yıl, İstanbul'un aynı adlı fakir yerleşim bölgesinde çekilen 40-kanallı enstalasyonu Küba ile saygın Carnegie Ödülü'nü kazandı.[2]

  Diğer önemli solo sergileri arasında şunlar sayılabilir: Avusturya'daki Lentos Sanat Müzesi'nde Mezopotamya Dramaturjileri; Londra'daki Thomas Dane Galerisi'nde fff; Vancouver Sanat Galerisi'nde Cennet ve Küba; Newport Beach Kaliforniya'daki Orange County Sanat Müzesi'nde Cennet; Belçika'daki MuHKA'da Kutluğ Ataman'ın Eserleriyle Kısıtlamaları Kaldırma; Londra'daki Sorting Office'te Artangel komisyonlarının parçası olarak ve Sidney'deki Çağdaş Sanat Müzesi'nde Küba ve Londra'daki Serpentine Galerisi'nde Uzun Akışlar. Grup sergileri arasındaysa, Moskova Bienali; New York MOMA'da Sınırsız ve Bakmanın Onyedi Yolu; Barselona Caixa Forum'da Belgesel Kurgular; Atina, Yunanistan'daki Çağdaş Sanat Milli Müzesi'nde ve Lüksemburg'daki Manifesta 2'de Tanıklıklar: Kurgu ve Gerçek Arasında vardır.

  Eserleri önemli uluslararası koleksiyonlarda yer almaktadır. Bunların arasında, New York MoMA, Viyana Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, İstanbul Modern, Atina Dimitris Daskalopoulos Collection ve Pittsburgh Carnegie Museum bulunmaktadır.

  Güncel ve Gelecek Sergiler

  14 Mart - 12 Temmuz 2009, Avrupa XXL, Istanbul, traversee, lille3000, Lille, Fransa.
  16 Mayıs - 15 Ağustos 2009, Peruk Takan Kadınlar, Little Theatre of Gestures, Museum of Contemporary Art Basel, İsviçre.
  27 Mayıs - 16 Ağustos 2009, 1 + 1 = 1, Yeni Yapıtlar, Yeni Ufuklar, İstanbul Modern, Türkiye.
  5 Ağustos - 15 Kasım 2009, Oniki, The Gotenburg International Biennial, İsveç.
  10 Eylül - 10 Kasım 2009, 1 + 1 = 1, Le Mois de la Photo a Montreal, Kanada.
  1 - 31 Ekim 2009, Su, Grand Palais, Paris, Fransa.
  10 Ekim 2009 - 10 Ocak 2010, Peruk Takan Kadınlar, Little Theatre of Gestures, Malmö Konsthall, İsveç.
  1 - 31 Aralık 2009, Osmanlı Yeniden, Dresden, Almanya.

  Sanat Eserleri ve Filmografi

  2009 Mezopotamya Dramaturjileri / Aya Seyahat (Uzun metraj Film)
  2009 Mezopotamya Dramaturjileri / Aya Seyahat (Enstalasyon)
  2009 Mezopotamya Dramaturjileri / Sütun
  2009 Mezopotamya Dramaturjileri / Kubbe
  2009 Mezopotamya Dramaturjileri / İkinci Dil Olarak İngilizce
  2009 Mezopotamya Dramaturjileri / Çerçeve
  2009 Mezopotamya Dramaturjileri / Mutluluk Arayışı
  2009 Mezopotamya Dramaturjileri / Tuhaf Mekan
  2009 Mezopotamya Dramaturjileri / William Shakespeare'in Tüm Eserleri
  2007 fff
  2007 Türk Lokumu
  2007 Arkadaş Çemberi
  2006 Cennet
  2006 Tanıklık
  2006 Lola + Bilidikid (Yönetmen Kurgusu)
  2005 2 Genç Kız (uzun metraj film)
  2004 Stefan'ın Odası
  2004 Küba
  2004 Oniki
  2003 Canlandırılmış Kelimeler
  2002 Bu Bir Kısırdöngü
  2002 1+1=1
  2002 99 Ad
  2002 Veronica Read'in 4 Mevsimi
  2001 Ruhuma Asla
  1999 Uyuyan Martin
  1999 Peruk Takan Kadınlar
  1998 Lola + Bilidikid (uzun metraj film)
  1997 kutlug ataman's semiha b. unplugged
  1994 Karanlık Sular (uzun metraj film)
   
Kutluğ Ataman hakkında bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ağustos 2012 Öğretmen Atamaları Hakkında Yapılan Açıklamalar

  Ağustos 2012 Öğretmen Atamaları Hakkında Yapılan Açıklamalar

  öğretmen ataması 2012 ağustos Öğretmen atamaları esas 2012 ağustos ayında Sevgili melekler, bildiğiniz gibi yeni mezun öğretmenlerin en büyük sorunu atanamamak. Bu konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer Ağustos ayı içinde yeni atamaların yapılacağı açıklamasında bulunmuş. Öğretmen ataması 2012 ağustos ile ilgili bu açıklamanın detayları şöyle; 2012 öğretmen atama; Şubat...
 2. 2012 Eylül Ayı Öğretmen Atamaları Hakkında Bilgiler

  2012 Eylül Ayı Öğretmen Atamaları Hakkında Bilgiler

  2012 öğretmen atamaları 2012 öğretmen atamaları ne zaman En son verdiğimiz 2012 Ağustos öğretmen atamaları haberinden sonra 2012 Eylül öğretmen atamaları hakkında yeni bir bilgi MEB'ndan geldi sevgili melekler. 2012 öğretmen atamaları ile ilgili olarak MEB'nın yaptığı Eylül 2012 atamaları ile ilgili haber şöyle.... Milli Eğitim Bakanlığı, Eylül'de 40 bin yeni öğretmen ataması...
 3. 2013 att atamaları hakkında bilgi verirmisiniz lütfen

  2013 att atamaları hakkında bilgi verirmisiniz lütfen

  Selamlar arkadaşlar, 2013 acil tıup teknisyeni atamaları hakkında forumunuzdan bilgi paylaşımında bulunursanız çok memnun olurum, şimdiden teşekkürler..
 4. öğretmen atamaları 2013 hakkında bilgi var mı?

  öğretmen atamaları 2013 hakkında bilgi var mı?

  Bahtsız ve atanamayan öğretmenlerden biriyim. Tüm umutlar bu yıla kaldı. Acaba 2013 öğretmen atamaları ile ilgili bilgi var mı? Sizin kulağınız delik olur ..:)
 5. 2013 Öğretmen Atamaları Tarihi Hakkında Son Bilgiler

  2013 Öğretmen Atamaları Tarihi Hakkında Son Bilgiler

  Bu konu; 2013 Öğretmen Atamaları Tarihi Hakkında Son Bilgiler haberiyle ilgili bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, öğretmen olup daha ataması yapılamamış olan meleklerimize ve sayın misafirlerimize, onlarla ilgili en son açıklamaların yer aldığı 2013 öğretmen atamaları tarihli açıklamayı yayınlıyoruz... Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer yaptığı açıklamada şöyle dedi..Temmuz ayında 15...

Sayfayı Paylaş