1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  Kutu cola içecekleri direk kutudan içmeyin

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  Sevgili Melekler size bahsedeceğim konu önemli bir paylaşım. Lütfen dikkatli olalım. Çocuklarımızı ve tanıdıklarımızıda uyaralım.

  Bir arkadaşımdan gelen paylaşımda Kutuda satılan sulu içeceklerin dış kısmında İnsan hayatını kaybettirecek kadar önemli bir mikrop bulunduğu yazıyordu. Araştırma yaptım ve bahsi geçen konunun haklılığını gördüm.

  Bu Kutuların üstüne Fare urini (idrarı) bulaşıp kuruyor ki, bu zehirli maddeler içermektedir, bu da Leptosiproz'u ortaya çıkaran Leptospiras içerir. (enfeksiyon hastalığı)

  Bu kutular depolarda muhafaza ediliyor ama biliyorsunuz depolarda da fare bulunur. Ayrıca depodan sonra temizlenmeden Pazar'a sürülür.

  Kutular satın alındıktan sonra buzdolabına konulmadan önce bulaşık deterjanı ile özenle temizlenmeli.

  İspanya'da İNMETRO tarafından yapılan bir araştırma sonucunda, kutular tuvaletlerden daha da fazla kirlidir!!!

  İşte bu LEPTOSPİROZ Enfeksiyonu ile ilgili ilgili Bilgiler....  LEPTOSPİROZ
  Leptospiroz, esas olarak vahşi ve evcil hayvanların hastalığı olup; bu hayvanların idrarı ile doğrudan veya dolaylı temas sonucunda insanlara bulaşan Leptospira cinsi bakterilerin neden olduğu akut seyirli bir enfeksiyondur. Grip benzeri klinik tablo ile seyredebileceği gibi, olguların %5-10 kadarında sarılık, kanama, vaskülit ve böbrek yetmezliği ile karakterize Weil hastalığı şeklinde seyreder. Weil hastalığı; günümüze değin "şeker kamışı hastalığı, pirinç tarlası hastalığı, bataklık ateşi, domuz çobanı menenjiti, Japon sonbahar ateşi, fare ateşi ve yedi gün ateşi" gibi isimlerle anılmış olup, ölümcül seyir gösterebilir.
  Lestospiroz; çöller ve kutuplar dışında dünyanın hemen her tarafında yaygın olarak bulunur. Tropik ve subtropik bölgeler ile az gelişmiş ülkelerde daha sıktır.
  Leptospiraların en önemli rezervuarı fareler olup, ayrıca kedi, köpek, keçi, sığır, domuz, kuşlar, sürüngenler, çiftlik hayvanları, koyun, geyik ve tavşanlarda da enfeksiyon oluştururlar. Ev ve tarla farelerinin yarısının leptospira taşıdığı ve dolayısıyla bulaşta önemli rolleri olduğu saptanmıştır. Bakteriler, enfekte hayvanların böbreklerinde yıllarca kalabilir ve insanlara bulaş genellikle bu hayvanların idrarı ile dolaylı temas sonucu olur. Şiddetli yağmurlar sonucu oluşan sel suları da leptospiralar için uygun ortamlardır ve salgınlar gözlenebilir. İnsandan insana bulaşma nadirdir.
  Bulaşma, kontamine göl, havuz, kanal suları, bataklık, pirinç tarlaları ve su birikintileri ile temas sonucu, deri bütünlüğünün bozulduğu yara ve kesiklerden, ağız, burun ve gözlerden etkenin alınması ile olur. Veterinerler, askerler, çiftçiler, mezbaha, maden ve kanalizasyon işçileri, pirinç ve şeker kamışı tarlalarında çalışanlar ve kontamine sularda yüzenler risk altındadır.
  Hastalığın kuluçka süresi 2-12 gündür. Deri ve mukozalardan giren leptospiralar, kan dolaşımına karışıp, beyinomurilik sıvısı ve göz sıvısı dahil tüm vücuda yayılırlar. Hastalıktaki temel patoloji, böbrekler ve karaciğerde fonksiyon bozukluğudur. Hastalığın erken döneminde yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, karın ağrısı, kas ağrıları, titreme, gözlerde kızarıklık ve ciltte döküntüler görülür. Sarılık, cilt ve mükoz membranlarda (akciğer dahil) kanama, kusma, ishal, hemolitik anemi ve menenjit gibi komplikasyonlara neden olabilir.
  Hamilelik döneminde düşük, erken doğum, ölü doğum veya nadiren bebekte leptospiroz gelişimi ile sonuçlanır. Etkenin kanda bulunduğu (septisemik) dönemde emziren annelerin sütlerinde de lepto-spiralar bulunur.

  Korunma:
  Leptospiroz, önlenmesi zor bir zoonotik enfeksiyondur. Çünkü; leptospiralar çok sayıda hayvan türünde, hatta aşılı köpeklerin bile idrarlarında bulunabilmekte ve insanlara geçebilmektedir.
  Hastalıktan korunmak için;
  *Özellikle hastalığın sık görüldüğü bölgelerde yaşayanlara su ve besin hijyeni konularında ve yağışlardan sonra olası tehlikelere karşı eğitim verilmeli,
  * Kanal, gölet, akarsu ve bataklıklar gibi kontamine olma ihtimali bulunan yerlerde yüzmekten ve sularda oynamaktan kaçınılmalı,
  * Kanalizasyon ve mezbaha işçilerine çizme, eldiven gibi koruyucu kıyafetler giydirilmeli,
  *Önemli bir vektör olan farelerle mücadele edilmelidir.
  *Veteriner tıbbında ve hayvan yetiştiriciliğinde leptospiroz aşısı yaygın olarak kullanılmaktadır.
  * Bakterinin çok sayıda serovarının varlığı, insanların aşı ile korunmalarını hemen hemen imkansız hale getirir.

   
 2. pnrözer81

  pnrözer81 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  29
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  düşününce sılmeden ıctıgım kutu ıceceklerı .öfff ya :(((((((
   
Kutu cola içecekleri direk kutudan içmeyin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kutu

  kutu

  : Kutu Rüyada kutu görmek yolculuğa çıkacağınıza yorumlanır. İçi para dolu kutu görmek de güzel bir maaşla emekli olacağınıza yorumlanır. Rüyada kutu görmek yolculuğa çıkacağınıza yorumlanır. İçi para dolu kutu görmek de güzel bir maaşla emekli olacağınıza yorumlanır. İçi dolu bir kutu, hoşluklarla karşılaşacağınızın işaretidir. İçi parayla dolu bir kutu, güzel bir maaşla erkenden emekli...
 2. Direk

  Direk

  Din ve önderle tabir edilir. Gökten inen direk adil yöneticiye, Direkle birini dövmek ona zarar vermeye, direkle dövülmek bir sıkıntıya düşmeye, Direğe yaslanmak yaşlı bir kadınla evlenmeye, Direk güvenilir insana, çocuğa, mala, babaya, eşe yahut ortağa,, Direğin eğilmesi yahut devrilmesi emre itaat etmemeye, kendi bildiğini okumaya, Direğin kuyuya atılması, gömülmesi yahut göğe yükselmesi, o...
 3. Coca-Cola İçecek Tacikistan’da

  Coca-Cola İçecek Tacikistan’da

  COCA-Coca İçecek A.Ş, şirketin yüzde 100 bağlı ortaklığı olan CCI International Holland B.V’nin Tacikistan’da yüzde 90 hissesine sahip olacağı, 1 milyon dolar başlangıç sermayesi bulunan bir satış ve dağıtım şirketi kurma kararı aldı. Yatırımın başkent Duşanbe’de yapılması planlanıyor. HÜRRİYET EKONOMİ
 4. Kutu Cola Kapaklarından bakın neler oluyor

  Kutu Cola Kapaklarından bakın neler oluyor

  kola kapaklarından neler yapılır kutu kola kapağı şişe kapaklarından neler yapılır kutusundan kutulardan Zararları tartışıla dursun arkadaşlarım, şimdi sizlere yaratıcı kişiler tarafından kutu kola kapağı ile biz kadınlar için ne de güzel aksesuar yapıldığını göstereceğiz. Sakın benden istemeyin bende yapmayı bilmiyorum. Bilen varsa öğretsin :D:D
 5. içecekler

  içecekler

  merhabalar içeceklerde kahvelerde bardakların kenarında veya başka içeceklerde bardaklarda şekiller oluyor o şekillerin nasıl yapıldıgını bilenler lütfen yazabilirler mi şimdiden teşekkürler.....

Sayfayı Paylaş