1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Kuzey Kutbu Yer Değiştiriyor

  Konu, 'Doğa bilimleri' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  [​IMG] Kaybolanların, seyahat edenlerin, doğada yalnız kalanların, yolunu yönünü yitirenlerin en önemli arkadaşı olan pusulalara veda mı ediyoruz? Aurora'nın yeri nasıl değişiyor?

  Bütün pusulalar kuzey manyetik kutbunu gösterir - ancak artık sadık dostumuz pusulanın yerine , kullanışlı GPS'i tercih etme zamanı geldi.

  Neden mi?

  [​IMG]

  Kuzey manyetik kutbu, gezegenimizin ekseninin geçtiği sabit coğrafi kutbun aksine, yılda 40 km gibi büyük bir hızla Sibirya'ya doğru ilerliyor.

  Dünya'nın dış çekirdeğini oluşturan sıvı haldeki demirin içindeki hareketlerin meydana getirdiği bu olay sonucunda kuzey manyetik kutbu, keşfedildiği 1831 yılından bu yana bin 100 kilometreden fazla yer değiştirdi.

  [​IMG]

  Oregon Devlet Üniversitesi'nden paleomanyetizma uzmanı Joseph Stoner'ın Kuzey Buz Denizi yatağında yaptığı manyetik mineral çözümlemeleri, günümüzde gözlemlenen kutup hareketi hızlarının, 15. yy'dan bu yana en yüksek düzeyine ulaştığını gösteriyor.

  [​IMG]

  Hareketin en dikkate değer etkisi, kutbun renkli halesi aurora borealisin, bundan böyle Alaska'dan çok Rusya üzerinde görülecek olmasıyla gerçekleşecek. "Yüz yıl önce bu yer değişimi, deniz seferleri için önemli bir problem olabilirdi" diyor Stoner, "ancak günümüzde küçük bir sorun olmaktan öteye gitmiyor".

  Joel K. Bourne Jr.
  Nat. Geographic

   
Kuzey Kutbu Yer Değiştiriyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kuzey kutbu ve ufolar

  kuzey kutbu ve ufolar

  16. yüzyıldan kalma Piri Reis’in ünlü haritasında, kutupların buzlarla kaplı olması gereken bölgelerini niye göstermediği bugüne kadar açıklanamayan bir olgudur. Amerikan Hava Kuvvetleri tarafından 1960 yılında yürütülen topografik bir çalışma sırasında, Piri Reis haritasının araştırılan kısmının yani Queen-Maud bölgesinin ve Palmer yardımadasının sahil şeridinin tam bir uygunlukla haritaya...
 2. taciz beyni değiştiriyor

  taciz beyni değiştiriyor

  tacize uğrayan kadınlar video tacize uğrayan kadın psikolojisi Taciz, beyinde değişikliğe neden oluyor Kanadalı araştırmacılar, çocukluk döneminde yaşanan tacizin, mağdurların erişikinlik döneminde intihar eğilimini tetikleyen genetik değişimlere neden olduğunu belirledi... Kanada’nın Mc Gill Üniverisitesi’nden Micheal Meaney başkanlığındaki yapılan araştırma, çocukluğunda tacize uğramış...
 3. Google 1 Martta Neyi Değiştiriyor?

  Google 1 Martta Neyi Değiştiriyor?

  Google 1 Martta Neyi Değiştiriyor? Kızlar Google 1 Martta bir yenilik yapacakmış acaba Google 1 Martta Neyi Değiştiriyor?
 4. Facebookta grup ismini nasıl değiştiriyoruz

  Facebookta grup ismini nasıl değiştiriyoruz

  Facebookta bir grup kurmuştum ama şimdi grubun adını değiştirmek istiyorum.Nasıl yapacağım bilgi verirmisiniz ?
 5. KAÇAK GELİNLER KANAL DEĞİŞTİRİYOR !

  KAÇAK GELİNLER KANAL DEĞİŞTİRİYOR !

  kaçak gelinler kanal mı değiştirdi,kaçak gelinler hangi kanala geçti,kaçak gelinler hangi kanalda oynayacak,kaçak gelinler dizisi kanal transferi,kaçak gelinler dizisi hakkında haberler, Kaçak Gelinler'i Acun transfer etti Güneş'in haberine göre tv8'in patronu Acun Ilıcalı, yerli dizi atağına başladı. Drama bölümü kuran ve artık kanalında yerli dizi yayınlayacak olan Ilıcalı, ilk olarak...

Sayfayı Paylaş