1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Kuzey Kutbu Yer Değiştiriyor

  Konu, 'Doğa bilimleri' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]
  Kaybolanların, seyahat edenlerin, doğada yalnız kalanların, yolunu yönünü yitirenlerin en önemli arkadaşı olan pusulalara veda mı ediyoruz? Aurora'nın yeri nasıl değişiyor?

  Bütün pusulalar kuzey manyetik kutbunu gösterir - ancak artık sadık dostumuz pusulanın yerine , kullanışlı GPS'i tercih etme zamanı geldi.

  Neden mi?

  [​IMG]

  Kuzey manyetik kutbu, gezegenimizin ekseninin geçtiği sabit coğrafi kutbun aksine, yılda 40 km gibi büyük bir hızla Sibirya'ya doğru ilerliyor.

  Dünya'nın dış çekirdeğini oluşturan sıvı haldeki demirin içindeki hareketlerin meydana getirdiği bu olay sonucunda kuzey manyetik kutbu, keşfedildiği 1831 yılından bu yana bin 100 kilometreden fazla yer değiştirdi.

  [​IMG]

  Oregon Devlet Üniversitesi'nden paleomanyetizma uzmanı Joseph Stoner'ın Kuzey Buz Denizi yatağında yaptığı manyetik mineral çözümlemeleri, günümüzde gözlemlenen kutup hareketi hızlarının, 15. yy'dan bu yana en yüksek düzeyine ulaştığını gösteriyor.

  [​IMG]

  Hareketin en dikkate değer etkisi, kutbun renkli halesi aurora borealisin, bundan böyle Alaska'dan çok Rusya üzerinde görülecek olmasıyla gerçekleşecek. "Yüz yıl önce bu yer değişimi, deniz seferleri için önemli bir problem olabilirdi" diyor Stoner, "ancak günümüzde küçük bir sorun olmaktan öteye gitmiyor".

  Joel K. Bourne Jr.
  Nat. Geographic
   
Kuzey Kutbu Yer Değiştiriyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kuzey kutbu ve ufolar

  kuzey kutbu ve ufolar

  16. yüzyıldan kalma Piri Reis’in ünlü haritasında, kutupların buzlarla kaplı olması gereken bölgelerini niye göstermediği bugüne kadar açıklanamayan bir olgudur. Amerikan Hava Kuvvetleri tarafından 1960 yılında yürütülen topografik bir çalışma sırasında, Piri Reis haritasının araştırılan kısmının yani Queen-Maud bölgesinin ve Palmer yardımadasının sahil şeridinin tam bir uygunlukla haritaya...
 2. Kuzey Kore

  Kuzey Kore

  kuzey kore para birimi kuzey kore parası Kuzey Kore Coğrafi Verileri Konum: Doğu Asya, Kore yarımadasının kuzey yarısında, Kore Körfezi ve Japon Denizi kıyısında, Çin ve Güney Kore arasında yer alır. Coğrafi konumu: 40 00 Kuzey enlemi, 127 00 Doğu boylamı Haritadaki konumu: Asya Yüzölçümü: 120,540 km² Sınırları: toplam: 1,673 km sınır komşuları: Çin 1,416 km, Güney Kore 238 km, Rusya 19...
 3. Kuzey Mitolojisi

  Kuzey Mitolojisi

  Kuzey mitolojisindeki birçok olay, savaşçı, tanrı vb. öğeler,dinlediğimiz şarkılarda sıklıkla duyduğumuz kavramlardır. Şarkılarında bu öğeleri kullanan gruplara örnek olarak, Manowar ve Amon Amarth’ı gösterebiliriz. Manowar’da kimi zaman ilyada destanından etkilenilerek yazılmış baladlar,gerçek kahramanlık öyküleri ballandırılarak sunulurken, Amon Amarth’da walkürler(valkyries)’den...
 4. taciz beyni değiştiriyor

  taciz beyni değiştiriyor

  tacize uğrayan kadınlar video tacize uğrayan kadın psikolojisi Taciz, beyinde değişikliğe neden oluyor Kanadalı araştırmacılar, çocukluk döneminde yaşanan tacizin, mağdurların erişikinlik döneminde intihar eğilimini tetikleyen genetik değişimlere neden olduğunu belirledi... Kanada’nın Mc Gill Üniverisitesi’nden Micheal Meaney başkanlığındaki yapılan araştırma, çocukluğunda tacize uğramış...
 5. Google 1 Martta Neyi Değiştiriyor?

  Google 1 Martta Neyi Değiştiriyor?

  Google 1 Martta Neyi Değiştiriyor? Kızlar Google 1 Martta bir yenilik yapacakmış acaba Google 1 Martta Neyi Değiştiriyor?

Sayfayı Paylaş