KYK (Öğrenim Kredisi, Katkı Kredisi, Burs) Sorgulamaları

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
KYK (Öğrenim Kredisi, Katkı Kredisi, Burs) Sorgulamaları
katkı kredisi sorgulama kyk katkı kredisi öğrenim sorgulama kyk borç borç
krediburs1-6460.jpg

Kısa adı KYK olan Kredi ve Yurtlar Kurumu birçok vatandaşımızın özellikle üniversitede okuyan genç öğrencilerimizin faydalandığı ender devlet kurumlarımızdan biridir. Birçok öğrenci gerek ailevi şartlardan ötürü gerek ise ekonomik şartlardan ötürü üniversite masraflarını karşılamada ve okumakta büyük sıkıntılar çekmektedir. Bu açığı en güzel şekilde kapatmaya çalışan Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrencilerimizin kredi, burs ve yurt ihtiyaçlarını sağlamak üzere 1961 yılında kurulmuştur.

Burs nedir?

Yurt içerisinde yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 Sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi verilmesine ilişkin Kanun doğrultusunda karşılıksız verilen paradır.

Öğrenim Kredisi nedir?

Ülke içerisinde yüksek öğrenim yapan Türk gençlerini maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenim süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Öğrenim kredisi borcu, öğrenciye normal öğrenim süresince verilen miktarlara Devlet İstatistik Kurumu toptan eşya fiyat endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

Katkı Kredisi nedir?

Yüksek öğretim kurumlarında bir öğrenci için cari hizmet ödeneği karşılığı Bakanlar Kurulunca tespit edilen miktarın devlet katkısı dışında kalan ve borçlanma karşılığı Kurumca öğrenci adına üniversite hesabına ödenen paradır.

Katkı kredisi borcu; öğrencinin normal öğrenimi süresince öğrenci adına üniversite hesaplarına ödenen miktarlara Devlet İstatistik Kurumu Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir. Ayrıca, Bakanlar Kurulu Kararına istinaden 1996-1997 öğretim yılından bu yana üniversitelere ilk defa kayıt yaptıracak olanlardan katkı kredisi almak için Kurumumuza başvuranlar, öğretim kurumlarına kayıt esnasında katkı payı ödemeksizin kayıt yaptırabilmektedirler.

KYK Öğrenim Katkı Kredi Burs Borç Ödeme Sorgulama

Umarım verdiğim bilgiler tüm öğrenci arkadaşlarıma faydası olur:tik:

Geri