Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Lamaze Yöntemi İle Doğal Doğum

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  lamaze yöntemiyle doğum nedir,lamaze yöntemiyle doğum nasıl yapılır,lamaze yöntemiyle doğal doğum nasıl olur,lamaze yöntemiyle doğum yapanlar,lamaze yöntemi hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Lamaze yöntemi (Lamaze eğitimi, metodu) normal doğumun doğal, sağlıklı , korkusuz ve mutlu bir şekilde gerçekleşmesini amaçlar. İsmini tekniği geliştiren doktor Fernand Lamaze'den almıştır. Fernand Lamaze ilk olarak 1951 yılında Fransa'da bu tekniği göstermiştir. Lamaze tekniğini Rusya'da gözlemlediği teknikleri geliştirerek oluşturmuştur. Lamaze yöntemi doğum öncesi annenin doğum hakkında bilgilendirilmesi, eğitilmesi, doğum sırasında anneye moral destek verilmesi, nefes egzersizleri ile rahatlama ve gevşeme gibi teknikleri içerir.

  Lamaze'nin normal doğumu desteklemek ve teşvik etmek için belirlediği 6 önemli kriter:
  Bu kriterler Dünya sağlık Örgütü'nün (WHO) belirlediği kriterler geliştirilerek elde edilmiştir. Bu kriterlerin hepsinin faydası araştırmalarla kanıtlanmıştır.
  1- Doğum kendiliğinden başlamalıdır.

  2 - Doğumdan annenin tamamen hareket özgürlüğü olmalıdır. 3- Anneye doğum boyunca moral ve fiziksel destek verilmelidir.
  4- Rutin (her doğum yapan gebeye uygulanan) uygulamalardan kaçınılmalıdır.
  5- Doğum sırasında ayakta ve doğal pozisyonlarda anne doğal olarak ıkınmalıdır.
  6- Doğumdan hemen sonra anne ve bebek tenleri biraraya gelmelidir ve zorunlu olmadıkça ayrılmamalıdırlar, her fırsatta emzirme sağlanmalıdır.

  Lamaze felsefesine göre gebelik ve normal doğum:
  - Gebelik kadın hayatında meydana gelen normal ve doğal bir olaydır.
  - Annenin vücudu gebelik boyunca bebeği taşımak ve beslemek, büyümek için mükemmel olarak dizay edilmiştir.
  - Gebelik aylarının ilerlemesi bebeğin büyümesi için ve annenin vücudunun doğuma hazırlanması için gereklidir.
  - Gebelik anne ve baba için hayat boyu bağlarını güçlendirmek için bir fırsattır.
  - Sağlıklı bir gebelik, sağlıklı bir doğum ve sağlıklı bir bebek için sağlkıklı ve stresten uzak bir yaşam şekli gereklidir.
  - Doğum yapılan yer ve koşullar annenin gebelik ve doğumun doğal bir süreç olduğu konusunda güvenini arttırabilir veya güveninin azalmasına neden olabilir.
  - Lamaze eğitimi annenin kendi vücuduna güvenmesini, kendi iç aklını dinlemesini ve gebelik, doğum, emzirme, bebek bakımı konularında bilinçli kararlar vermesini sağlar.
  - Her annenin tıbbi müdahaleler yapılmadan doğal bir şekilde bebeğini doğurma hakkı vardır.
  - Doğum evde veya hastanelerde güvenli şekilde yapılabilir.

  İyi bir anne-baba olma konusunda Lamaze felsefesi:
  - İyi bir ebeveyn olmak hem çocuk hem anne-bana hem de toplum sağlığı açısından gereklidir.
  - Anne-baba olmak eğlenceli ve öenmli, sorumluluk gerektiren yoğun tatmin sağlayan bir görevdir.
  - Anne ve babanın çocuklarının hayatlarındaki rölleri eşsiz ve yeri doldurulamaz rollerdir
  - Anne baba olmak annemizden babamızdan ve çocuklarımızdan ailemizden öğrendiğimiz bir sanattır.
  - İyi bir anne-baba olmak için ailenin ve arkadaşların, çevrenin desteği de gereklidir.
  - Bilgi ve destek anne-babanın kendileri ve çocukları hakkında bilinçli kararlar vermesini ve kendilerine güven duymalarını sağlar.

  Lamaze annenin gebelik boyunca bilgilenerek doğuma gelmesini, doğum zamanında da bilinçli ve kendine güvenen biri olmasını ve bu sayede doğuma aktif olarak katılan bir anne olmasını sağlar. Korku ile ve ne olduğunu anlamadan, farketmeden ve bu anların anlamını mutluluğunu yaşayamadan geçirilen bir doğum hem anne için iyi bir anı bırakmayacaktır hem de doğumu, bebeğin sağlığını, anne-bebek ilişkisini kötü yönde etkileyecektir. Oysa ki bilinçli şekilde ve kendine güvenerek, korkmadan, mutlulukla, istekle annenin kendisinin aktif katılarak yaptığı bir doğum ona ömür boyu unutamayacağı duygular yaşatacak ve ömür boyu unutamayacağı kadar güzel anılar bırakacaktır.
  Lamaze'nin amacı doğumun tamamen doğal olarak ve güvenle, mutlulukla yaşanmasıdır. Aslında zaten tamamen doğal bir olay olan doğum günümüzde çeşitli nedenlerden dolayı herzaman olmasa da çoğu zaman müdahalelerle dolu, "yapay", korku ve endişe dolu bir olay haline gelmiştir.

  Lamaze yöntemi ile doğum yapanların daha ağrısız, daha mutlu ve daha az sorunlarla karşılaştığı ispatlanmış bir gerçektir. Lamaze yönteminde hiç ağrı duymayanlar olduğu gibi çeşitli seviyelerde ağrı duyulması da mümküdür ancak ağrı duyulsa bile anne adayı korku, panik ve endişeden uzak, bilinçli ve güven dolu şekilde ağrı duyar ve içinde bulunduğu durumun ne olduğunu çok iyi bilir. Bu yöntemler doğum yapanlarda sezaryen ve diğer tıbbi müdahalelerin daha az gerektiği görülmüştür.
  Lamaze eğitimlerinde sadece annelere değil baba adaylarına da eğitim verilir. Baba adayları isterlerse sancı zamanında annenin yanında olurlar, bu anda anne için ne kadar faydalı olabileceklerini öğrenirler.


   
Lamaze Yöntemi İle Doğal Doğum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğal yöntemlerle kirpik uzatma

  Doğal yöntemlerle kirpik uzatma

  kirpik uzatma doğal kirpik uzatma yöntemleri doğal yöntemlerle uzatmak için yöntemler Kirpiklerinizin kısalığından şikayet ediyorsanız sizler için Suna Dumankaya'nın tavsiye etmiş olduğu bitkisel doğal yollarla kirpiklerinizi uzatmanız için gereken malzemeleri ve formülü veriyorum Malzemeler: Bir çorba kaşığı badem yağı bir tatlı kaşığı buğday özü yağı bir tatlı kaşığı soya yağı 3'er tane...
 2. Lamaze yöntemi

  Lamaze yöntemi

  lamaze tekniği lamaze yöntemi lamaz kılma oyunları lamaz oyunları Lamaze yöntemi hakkında sizlere merak ettiğiniz tüm bilgileri aktarıyorum lamaze yöntemi nedir kimlere ve nasıl uygulanır gibi sorularınıza yanıt olarak aşağıdaki sizler için paylaştığım bilgelere göz atabilirsiniz Lameze yöntemi ile alakalı merak edilen ve bilinmesi gereken tüm bilgileri uzmanlar açıkladı. Lameze Yöntemi • Bu...
 3. Tüyleri Azaltan Doğal Yöntem

  Tüyleri Azaltan Doğal Yöntem

  bu konu tüyleri azaltan doğal yöntemler hakkında bilgilere yer vermektedir. Bz bayanların kabusu haline dönüşen istenmeyen tüyler özellikle yaz ayların da iyice ortaya çıkarak bazen bize sıkıntılı zamanlar yşatır. Tüyleri yok etmek için bayanların tercih ettiği bir takım yöntemler vardır. Kimi lazerle epilasyonu seçerken, kimileride ağda ve jilet yada tüy dökücü kremlerle tüylerden kurtulma...
 4. Doğal Yöntemlerle Sivrisineklerden Kurtulma!

  Doğal Yöntemlerle Sivrisineklerden Kurtulma!

  sivrisinekten kurtulmak için, sivrisineklere karşı, sivrisinek için Sevgili melekler, yaz aylarının gelmesiyle birlikte sivrisinekler de etrafta cirit atmaya başladılar. Rahat ve huzurlu geceler için aşağıda paylaştığımız doğal sivrisinek kovucu önerilere bir göz atmanızı istiyoruz... - Koyu renk elbise giymeyin. Sivrisinekler genellikle koyu renkleri barınağı olarak görür. -...
 5. HİPNOZ YÖNTEMİ İLE DOĞUM YAPAN VARMI?

  HİPNOZ YÖNTEMİ İLE DOĞUM YAPAN VARMI?

  hipnoz yöntemiyle doğum nedir,hipnoz yöntemiyle doğum nasıl yapılır,hipnoz yöntemiyle doğum yapanlar,hipnoz yöntemi ve normal doğum hakkında bilgiler Hypnobirthing (hipnoz, telkin tekniği ile doğum) tekniği anne adaylarının normal doğuma rahat, korkusuz ve güven içerisinde girmesi için uygulanan bir yöntemdir. Her kadının çocukluğundan itibaren doğum hakkında duyduğu bazı iyi veya kötü...

Sayfayı Paylaş