Laminant parke kullanımında dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Laminant parke kullanımında dikkat edilecek hususlar nelerdir?
Laminant parkeler son senelerde zemin dekorlarında tercih edilen kaliteli görünümü sunan malzemelerdir. Oda görünümlerinde değişik bir tarz istiyorsanız bu malzeme ile döşenmiş oda görünümlerini tercih edebilirsiniz. Her dekor ürününde olduğu gibi laminant parkelerde de kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Nemden ve aşırı sıcak ortamdan etkilenebilen bu malzemeleri doğru kullandığınız taktirde uzun seneler dekorasyonlarınızda zeminlerinizde görmeye alışacağınız bir uygulama olacaktır parke dekorasyonları.

009.jpg


Ortamdaki nem oranını %45- 60 arasında olduğu ve sıcaklığın 24 derecenin üzerine çıkmadığı dekorasyonlarda parkeler zarar görmez. Kuru havadan çabuk etkilenen parkeler ortamın aşırı sıcak oluşundan daha çabuk etkilenebilmektedir. Parke uygulamasının yapıldığı odalarınız varsa ve bu odaları sık kullanmıyorsanız - misafir odası gibi odalar- mutlaka haftada en az 2 gün yarım saat havalandırmaya ve odayı aşırı sıcağın zemine etki etmesi durumundan korumaya gayret etmelisiniz.


2014-laminant-parke-modelleri-14.jpg


Parke uygulamasının yapıldığı oda ortamlarında illa ki zaman zaman eşyalarınızın yerlerini değiştirmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Eşya değişimlerinizde parke zeminde sürükleme gerçekleştirmemeniz zeminde çizilmelerin önüne geçmek açısından önemlidir.
Ağır mobilyaların yerlerini değiştirirken asla sürünme ile yer değiştirmemeliyiz. Aynı zamanda topuklu ayakkabı kullanımı da parkelerde aşınma ya da iz bırakma gibi durumlara sebebiyet verebilmektedir.


buyuk-f57873e771.jpg


Parke temizliği de bakımı kadar önemlidir. Temizlikte su geçirmeyen parkeleriniz olsa dahi suyu fazla sıkılmış nemli bir bez ile yüzey temizliği gerçekleştirmek en doğru tercihleriniz arasında yer alacaktır. İçinde amonyak ya da metal parçacıklar bulunan bezler ile temizleme yapılması parkelerin kolay yıpranıp hasara uğramasına sebebiyet verecektir.

laminant-parke_1.jpg


Parke dekoru yaptığımız odalarda çiçek yetiştirmek gibi bir yanılgıya düşmemelisiniz. Nemden etkilenecek olan parkeler rutubet oluşumunda da çiçeklerden kaynaklı bir oluşuma sebebiyet verebilmektedir. Air condution gibi hava alan araçları odada kullanırken nem oranı ve hava üfleme hususu konusunda özen gösterilmelidir. Parke ile döşense dahi kapı girişlerinde tozu hapsedici paspas bulundurulması temizlik açısından daha kolaylık sağlayacağından dikkat edebileceğiniz noktalardandır.

laminant-parke_3.jpg


Parke zemine bir şey döküldüğü zaman sadece nemli bez ile temizlemek yeterli olabilecektir. Yapışkan madde, mürekkep ya da ruj lekesi gibi lekeleri mineralli su ile temizlemek en doğru temizleme yöntemidir.

lamine-parke-3.jpg
 
Üst