Laminat Parke Çizikleri Nasıl Yok Edilir?

Uzman SühaN

Administrator
Laminat Parke Çizikleri Nasıl Yok Edilir?
Evlerin zemin kaplamasında sıklıkla kullanılan laminat parkelerde oluşan çiziklerin nasıl giderileceğini biliyor musunuz?


Döşenmesi ve uygulanması da son derece kolay olan laminat parkelerin uzun yıllar boyunca kullanılabilmesi ise bakımlarının doğru bir şekilde yapılması gerekir. Bakımlarının yanında laminat parkelerin çizilmelere karşı da korunmaları gerekir. Her ne kadar laminat parkeler çok hassas ürünler olmasa da, sert ve sivri çizimlerin teması sonucunda kolaylıkla çizilebilirler.
Laminat Parke Çizikleri Nasıl Giderilir.jpg
Özellikle sandalye, masa ve koltuklar kaydırılarak hareket ettirildiğinde, laminat parke üzerinde çizilmelere sebep olabilirler. Bu yüzden öncelikle laminat parkelerin çizilmemesi için mobilya ayaklarının altında yapışkan keçeler kullanılmalıdır. Bu şekilde hem laminat parkelerin çizilmesi, hem de mobilya çekilirken gürültü oluşması engellenmiş olur.


Ev dekorasyonunun önemli bir parçası olan laminat parkeler doğal görüntüleri ile ortamlara sıcak bir hava katarlar.Laminat parkelerde oluşan çizikler, derinliklerine göre farklı müdahalelerle kapatılabilir. Laminat parkelerdeki yüzeysel çiziklerin giderilmesi için en çok kullanılan yöntem rötuş kalemi veya parke kalemi olarak adlandırılan ürünlerin kullanılmasıdır.


Piyasadan kolaylıkla temin edilebilecek olan rötuş kalelerinden laminat parke rengine en uygun olan alınmalıdır. Bu kalem kullanılarak, çizilen bölge dikkatli bir şekilde boyanmalı, çizik dışına taşan boyalar da nemli bir bezle temizlenmelidir. Çizikteki boya kuruduğunda laminat parke eski görünümüne kavuşmuş olacaktır. Ayrıca kahverengi tonlarındaki ince çiziklerin pratik bir şekilde giderilmesi için ayakkabı boyalarından da faydalanılmaktadır.Daha derin çiziklerde ve deliklerde ise ahşap macunları kullanılmalıdır. Macun uygulanmadan önce çiziğin kenarlarındaki çıkıntılar zımparalanarak düzlenmeli ve bu bölge nemli bir bezle silinerek tozlardan arındırılmalıdır. Daha sonra çizik, parke rengine uygun renkte bir miktar ahşap macunu ile doldurulmalı ve macunun kuruması beklenmelidir. Macun kuruduktan sonra çıkıntı yapan fazlalık macun zımpara ile parke seviyesine getirilmelidir.Eğer parke renginde ahşap macunu temin edilemezse parkedeki çizik beyaz renkli macun ile doldurulmalı ve ardından macunun üzeri uygun renkteki rötuş kalemi ile boyanmalıdır.
 
Üst