Laminat parke seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Uzman SühaN

Administrator
Laminat parke seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
laminat parke nedir,laminat parke hangi renk desen seçeneği vardır,laminat parkenin tamiri,laminat parkenin bakımı,laminat parke hakkında bilgiler

Artık üretim yapan firmalar yer döşemelerinin dayanıklı olmasını göz önüne alıyor. Böylece bir ömür boyunca dayanabilen döşemeler, müşterilerin talebini arttırıyor. Ayrıca laminant parkelerin sorunsuz bir biçimde neredeyse herkes tarafından uygulanabilmesi de tercih edilme sebepleri arasındadır. Çok katmanlı laminantlar halen pazarda pahalı olsa da, sağlam yapısı ve uzun ömürlülüğü ile öncelikli tercih olmalıdır. Sadece ucuz olduğu için tercih edilen laminant parkeler, birkaç yıl içerisinde aşınarak sizi zor durumda bırakabilir. Yerlerinizi tekrar döşemek için harcayacağınız parayı düşünürseniz, en baştan çok katmanlı laminant tercih etmeniz çok daha mantıklıdır.

-Masif Parke : Parkenin tamamı eğer tek bir ağaçtan üretilen parkedir. Masif parkenin zemine döşenmesi zahmetli ve titizlik gerektirir.
-Lamine Parke : Üzerine birkaç kez cila sürülebilen aşınmaya direnci az olan parkedir.


-Laminat Parke : Zor çizilen dayanıklılığı lamine'ye göre fazla olan parkedir. Su ile uzun süre teması birleşim yerlerine zarar verebilir.

Parke seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz:
- Parkeler evdeki en kalıcı malzemelerdendir. Bu yüzden parke seçimi önemlidir.

- Ucuz parke yerine, bütçenizin izin verdiği en kaliteli parkeyi hedeflemelisiniz.

- Aklınızdan geçirdiğiniz parke modelinin yanı sıra diğer parke modellerini de gözden geçirin. Parke markalarının internet sitelerinden, parkeleri evlerden döşenmiş haliyle görmenizde fayda var.l.jpg


- Aceleyle kararlaştırıp zemine döşettiğiniz bir parke modeli, vazgeçmeniz halinde size hatırı sayılır bir fatura olarak yansıyacaktır.

- Koyu renkli parkeler, evdeki iş yükünü artırabilir. Koyu renkli parkelerin evdeki en ufak toza dahi tahammülü yoktur. Sürekli takip ister.

- Evdeki eşyalarla aynı renkteki parkeler uyumdan çok uyumsuzluk getirebilir. Evi boğar. Eşyaların çekmesi gereken dikkati yok eder.

- Koridor gibi sürekli kullanılan alanların aşınmaya dayanıklı parkelerden seçilmesi gerekir.

- Beğendiğiniz parkenin neme ve suya dayanıklılığı konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

-Parkeler sınıf sınıf ayrılmıştır. Sınıf rakamı arttıkça parkenin aşınmaya dayanıklılığı artar.

- Ev için seçilecek parkeler 31. sınıf parkelerdir.

- Mağaza ve iş yerleri için 32. sınıf parkeler kullanılır. Mağaza ve iş yerleri gezinme trafiğinin fazla olduğu yerlerdir. Bu nedenle aşınmaya daha dayanıklı olan 32. sınıf seçilmelidir.

- Parkeleri seçerken garanti şartlarının geçerlilik alanı hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

-Herhangi bir memnuniyetsizlikte, tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz. Bunun için mutlaka garanti belgesi ve ürün alış faturasını muhafaza etmelisiniz. (Bu madde tecrübe edilmiştir)

- Tüm bunlar yeterli değil ise ve hala karar veremiyorsanız; çevrenizdeki insanların referansları parke ve usta seçiminde sizi doğru seçime itebilir.
Eğer kullanmayı düşündüğünüz model parça desenli ahşap görünüme sahip bir laminant ise, birleşme noktalarında esneme olmadığından emin olun.
Son olarak laminant parkenin kalitesini belirleyen unsurlardan biri de usta faktörüdür. İşinde uzmanlaşmış bir usta; laminantınızı doğru biçimde döşeyerek, uygulamadan kaynaklanan sorunların yaşanmasını engelleyecektir.
 
Üst