1. CeMoŞ

  CeMoŞ Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  7 Ocak 2011
  Mesajlar:
  1.842
  Beğenilen Mesajlar:
  1.099
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  hımmmm

  Laparoskopi ameliyatı ve sonrası

  Konu, 'Gebelik' kısmında CeMoŞ tarafından paylaşıldı.

  laparoskopi ameliyatı nasıl olur neden yapılır fiyatları ameliyat sonrası sorunlar hakkında genel bilgiler burda melekler laparoskopi ameliyatı kısırlık nedeniyle ilgili tüm sorunların çıkarılması için gerekli bir işlemdir melekler
  peki bu ameliyat nasıl olurr yan etkileri nelerdirr işte konumuz melekler  [​IMG]  İnfertilite ile ilgili tüm yapısal özelliklerin değerlendirilmesi amacıyla bazı yöntemler kullanıyoruz. Bunlar ultrason, histerosalpingografi (HSG, ilaçlı film) ve histeroskopi ile birlikte en sık kullanılan tanı ve tedavi yöntemlerinden birisi olan laparoskopi’dir.


  Laporoskopi direkt görerek iç organların değerlendirilmesini sağladığı için radyolojik tetkiklerden Histerosalpingografi (HSG) ve ultrasonografiye göre daha kesin ve net bilgi vericidir.

  Bu nedenle; laparoskopi kadın üreme organlarından rahim, yumurtalık ve tüplerle, pelvis ve karın içi organların değerlendirilmesi için uygulanan, infertilite tanı ve tedavisinde altın standart olan bir yöntemdir.

  Genelde ilk aşama infertilite testlerinden başka, özellikle karın ağrısı, geçirilmiş pelvik enfeksiyon öyküsü ve geçirilmiş operasyonu olan kadınlarda da tanısal amaçla kullanılabilir.

  Laparaskopi tanısal amaçlı (Diagnostik Laparoskopi) olarak; tüplerin açık olup olmadığına, yumurtalığın genel görünümüne ve yapışıklık olup olmadığına, tüp-yumurtalık ilişkisine, rahmin genel görünümüne incelenmesi şeklinde olabileceği gibi tedavi amaçlı da (Operatif Laporoskopi) da uygulanabilir.

  Ayrıca laparoskopi, jinekoloji harici pek çok medikal dalda (onkoloji, genel cerrahi gibi) da sıklıkla başvurulan güncel bir alternatif yöntem haline gelmiştir.

  Tanısal Laporoskopi Nasıl Yapılır?
  Halk arasında "kansız ameliyat" olarak da bilinen bu yöntem, hasta genel anestezi altında (uyumuş) iken göbek çukurundan 1cm’lik kesi yapılarak buradan özel optik bir cihaz ve kamera sistemi ile karın içi ve pelvisin normalden birkaç misli büyütülerek görüntülenmesini içerir.

  İşlem için önce göbekten CO2 gazı ile batın yeterince şişirilir sonra 10 mm çapında "trokar" olarak isimlendirilen bir boru göbekten karın içine yerleştirilir. "Laparoskop" denilen ve bir kamera - monitör sistemine bağlı optik alet buradan karın içine sokulur. Bu şekilde karın boşluğundaki tüm organlar görüntülenir.

  Bu yöntem sayesinde rahim ağzından verilen "metilen mavisi" denilen mavi renkli bir sıvı ile fallop tüplerinin açık veya kapalı olup olmadığı da anlaşılabilir.

  Diyagnostik laparoskopi sonrası hastanede kalma süresi oldukça kısa olup genelde yarım gün yeterlidir. (Sabah yapılıp akşam taburcu edilebilir)

  Tanısal (Diyagnostik) Laporoskopide Nelere Bakılır?
  Tanısal Laporoskopide genel olarak aşağıdaki bulgulara bakılır:
  Tüplerin açık olup olmadığına
  Yumurtalığın genel görünümüne
  Yapışıklık olup olmadığına
  Tüp-yumurtalık ilişkisine
  Rahmin genel görünümü.  LAPAROSKOPİK YÖNTEM PAHALI MIDIR?

  VL Yöntemde ilk yıllarda kullanılan özel aletlerin bir kullanımlık olması nedeni ile pahalı bir tedavi yöntemi idi. Günümüzde kullanılan aletlerin tekrar kullanılabilir şekilde yapılması sonucu maliyet belirgin derecede düşmüş, klasik yönteme göre yaklaşık olarak % 20 daha fazla maliyet oluşturmaktadır. Bu fark da kısa hastanede yatış süresi ve iş gücü kaybının azaltılması ile ortadan kalktığı gibi gerçek maliyet açısından değerlendirildiğinde daha ucuz bir yöntem olarak kabul edilmektedir.


   
Laparoskopi ameliyatı ve sonrası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Şeker hastasının ameliyatı ve sonrası..

  Şeker hastasının ameliyatı ve sonrası..

  şeker hastalarında kalp ameliyatı Şeker hastasının ameliyat öncesi mutlaka kan şekeri ayarı yapılmalıdır. Bu nedenle metabolik dengeyi sağlamak üzere en az 2 gün önce hastaneye yatırılmalı, günlük kan şekeri profilleri ile şeker ayarı takip edilmeli, ameliyat öncesi, kalp damar, göz, böbrek fonksiyonları incelenmelidir. Ameliyat sonrası ağızdan şeker düşürücü ilaçlar verilmeyeceği için,...
 2. laparoskopi ameliyatı

  laparoskopi ameliyatı

  merhaba laparoskopi ameliyatı için iyi bir doktor ve maliyeti hakkında bilgisi olanlar bana cevap verirseler sevinirim birde ağrılı bi işlemmi acaba yazarsanız sevinirim
 3. SEZARYEN AMELİYATI SONRASI AĞRI

  SEZARYEN AMELİYATI SONRASI AĞRI

  sezeryandan sonra ağrı neden olur,sezeryan sonrası ağrı nasıl geçer,sezeryan sonrası iyleşme,sezeryan ameliyatı ve bakımı,sezeryan hakkında bilgiler Her ameliyat gibi sezaryen (sezaryan, sezeryan) ameliyatından sonra da belirli derecelerde ağrı olur ancak günümüzde gelişen ağrı kesici ilaçlar ve anestezi-ağrı kesici metodlar sayesinde bu ağrıları azaltmak kolaylaşmıştır. Sezaryen doğum...
 4. Over Kisti Laparoskopi ameliyatı

  Over Kisti Laparoskopi ameliyatı

  laparoskopi ameliyatı nedir,laparoskopi nasıl yapılır,laparoskopi kimlere yapılır,laparoskopi hakkında bilgiler Laparoskopi olarak bilinen ve Türkçede anlamı karın içine bakmak anlamına gelen bir cerrahi tekniktir. Bu teknik sayesinde kalem kalınlığında özel bir mercek içeren teleskop benzeri bir alet ince borular yardımıyla karın içine gönderililir. Buna ek olarak karın içini...
 5. Laparoskopinin Riskleri ve Muhtemel Problemler

  Laparoskopinin Riskleri ve Muhtemel Problemler

  Laparoskopi,karın içini optik bir cihaz kullanarak gözlemlemektir. Tam bir pelvik muayene kısırlık ve yaygın jinekolojik bozukluklara dair önemli bilgiler sağlar. Fiziksel muayene yapılarak tespit edilemeyen problemler laparoskopi ve histeroskopi ile kolayca tespit edilebilmektedir. Laparoskopi ve histeroskopi hem teşhis (bakmak için) hem de operatif (bakmak ve tedavi etmek için) amaçlarla...

Sayfayı Paylaş