1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Laparoskopinin Riskleri ve Muhtemel Problemler

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Laparoskopi,karın içini optik bir cihaz kullanarak gözlemlemektir. Tam bir pelvik muayene kısırlık ve yaygın jinekolojik bozukluklara dair önemli bilgiler sağlar. Fiziksel muayene yapılarak tespit edilemeyen problemler laparoskopi ve histeroskopi ile kolayca tespit edilebilmektedir. Laparoskopi ve histeroskopi hem teşhis (bakmak için) hem de operatif (bakmak ve tedavi etmek için) amaçlarla kullanılabilmektedir.

  Laparoskopi ve Histeroskopi
  Uygulanış Şekli;
  Laparoskopi genellikle genel anestezi altında yapılır. Cihaz 1 cm lik göbek altından küçük bir kesiden karın içine yerleştirilir ve karın karbondioksit gazı ile doldurulur. Karın içini aydınlatarak rahim,yumurtalık ve tüpleri ilgilendiren hastalık veya problemleri doğrudan gözlemleme ve gerekirse aynı anda karın alt bölgesinde açılan 3-5 mm lik deliklerden içeri sokulan yardımcı aletlerle tedavi olanağıda verir. Gaz iç organları iter ve böylece laparoskopun yerleştirilirken diğer organlara zarar verme riski azaltılır.Halk arasında kansız Ya da bıçaksız ameliyat olarakta bilinir.
  < Konu Resmi..>


  Hekim ,laparoskop ile rahimi, fallop tüplerini ve yumurtalıkları görebilir. Ek olarak mavi bir boya içeren solüsyon enjekte edilerek tüplerin açık olup olmadığı tespit edilebilmektedir. Herhangi bir sorun tespit edilmezse bir veya iki dikişle kesiler kapatılır. Sorun mevcutsa diyagnostik laparoskopi operatif laparoskopiye dönüştürülür.
  Laparoskopi tanısal amaçlı yapılmış ise oldukça kısa bir sürede yaklaşık 20-25 dakikada sonuçlanır.Hastanın operasyon için hazırlanması uyutulup uyandırılması 30-35 dakikalık bir süreci bulacaktır. Eğer tedavi edici kullanılacaksaki saatlerce süren laparoskopi işlemleride olabilir.
  OPERATİF LAPAROSKOPİ
  Laparoskopi ve Histeroskopi
  Operatif laparoskopide birçok bozukluk, teşhisi yapılarak tedavi edilebilmektedir. Operatif laparoskopiyi yaparken hekim ek olarak prob, makas, tutucu aletler, biyopsi forseps, elektrocerrahi veya lazer aletleri ve dikiş materyalleri gibi aletler yerleştirmektedir.
  Operatif laparoskopi ile düzeltilebilen rahatsızlıklar; fallop tüpleri ve yumurtalık etrafındaki adezyonların alınması, tıkalı tüplerin açılması, ovaryan kistlerin alınması ve dış gebeliğin tedavi edilmesidir. Endometriyozis de alınabilmektedir. Belli şartlar altında rahimdeki fibroidler de alınabilmektedir.
  Laparoskopinin Riskleri ve Muhtemel Problemler
  Laparoskopide çok az problem çıkmasına rağmen komplikasyonlar olabilir. En yaygın riskler operasyon sonrası mesane enfeksiyonu ve deri iritasyonudur. Adezyonlar oluşabilmektedir. Karın duvarında kesilerin yakınında hematomlar olabilmektedir. Pelvik veya abdominal enfeksiyonlar oluşabilir.Bir miktar kanamanız, anestezi reaksiyonu veya diğer organlarda yaralanma olabilir. İşlem sırasında en sık yaralanan organlar alt karnı çevreleyen damarlar, kalın bağırsak ve idrar yollarıdır.
  Alerjik reaksiyonlar, sinir hasarı ve anestezi komplikasyonları nadiren olmaktadır. Ölüm riski çok düşüktür (yaklaşık 100000 de 3 tür). Tüm olası komplikasyonlar göz önüne alındığında her 100 kadından 1 veya 2 sinde komplikasyon gelişme olasılığı vardır(genellikle önemsizdir).
  Diyagnostik ve operatif laparoskopide ciddi komplikasyonlar nadir olmaktadır. Majör risk bağırsak, mesane, üreter, rahim, majör kan damarları veya diğer organlara zarar verilmesidir. Bazı durumlar ciddi komplikasyon riskini arttırabilmektedir. Bunlar; daha önce geçirilmiş abdominal ameliyat (özellikle de bağırsak ameliyatı), adezyon varlığı, şiddetli endometriyozis, pelvik enfeksiyonlar, obezite veya aşırı zayıflıktır.Hastanede yatmanızı gerektirecek bir açık ameliyat ihtiyacı doğabilir. İşlemden sonra enfeksiyon riski de vardır. Daha sık görülen problemler şunlardır:
  Bulantı
  Karnınıza yapılmış olan kesilerde acı
  Genel anestezi sırasında akciğerlerinize tüp yerleştirilmişse boğazınızda tahriş
  Karında kramplar
  Birkaç gün süren akıntı (adet gibi)
  Karın şişmesi
  Göbekte hassasiyet
  Omuz ağrısı
  Kesiden kanamanız, ateşiniz varsa veya idrarınızı yapamıyorsanız doktorunuzu arayın
  Ameliyat Sonrası Bakım
  Laparoskopi sonrasıda göbek bölgesi hassas olur ve karında morarma olabilir. Karındaki gaz omuzlarda, göğüste ve karında rahatsızlığa neden olabilir.
  Anestezi mide, bulantısı ve baş dönmesine neden olabilmektedir. Genellikle birkaç gün içerisinde normal aktivitelere dönülebilmektedir.
  PELVİK CERRAHİDE OPERATİF LAPAROSKOPİ VE LAPAROTOMİ
  Laparotomi ile yapılan çoğu jinekolojik ameliyat karından açılan bir kesiyle yapılmaktadır. Hastalar genellikle ameliyat sonrası birkaç gün hastanede kalır ve 2-6 hafta sonra işe dönebilir. Çoğu jinekolojik işlem aynı zamanda operatif laparoskopi ile de yapılabilmektedir. Operatif laparoskopiyi takiben hastalar genellikle aynı gün eve dönebilmektedir ve daha çabuk iyileşebilmektedirler (günlük aktivitelerine 3-7 günde dönebilmektedirler).
  Fakat yine de laparotomi ile yapıldığı zamanki kadar iyi sonuçlar vermeyecek, laparoskopinin riskli olabileceği bazı ameliyatlar vardır.
  DİYAGNOSTİK HİSTEROSKOPİ
  Histeroskopi; histeroskop adlı bir kamera vasıtası(uzun, ince, ışıklı, teleskop benzeri alet) ile serviksten rahime doğru yerleştirilir.Rahim içerisinin görüntülendiği bir yöntemdir.(histeroskop kesi gerektirmemektedir).Histeroskop ışıklı ince bir kamera sistemidir.Bu ince tüp, içerisinden minyatür cerrahi araçların geçmesine olanak sağlayacak yapıdadır.
  Histeroskopi; kısırlığı, tekrarlayan düşükleri veya anormal uterin kanaması olan kadınları değerlendirmek için yararlı bir prosedürdür. Diyagnostik histeroskopi uterin kavite muayenesi için kullanılmaktadır ve fibroidler, yara, polipler ve doğumsal bozukluklar gibi anormal durumları teşhis etmede yardımcı olmaktadır.
  Histeroskopi öncesi rahimi değerlendirmek için histerosalpingogram, sonohisterogram veya endometriyal biyopsi yapılabilmektedir. Daha sonra histeroskop boyunca rahime karbondioksit gazı veya özel sıvılar enjekte edilir. Bu gaz veya sıvı uterin kaviteyi genişletir ve hekimin rahimin iç yapısını doğrudan görmesini sağlar. Histeroskopi bayanın adetinin bitiminden sonra yapılması uygun bir işlemdir.Çünkü uterin kavite daha kolay değerlendirilir.
  Laparoskopi ve Histeroskopi
  Diyagnostik histerokopi uygulama alanları
  Tekrarlayan düşükler
  İnfertilite
  Kanser taraması ve anormal pap smear
  Anormal / aşırı / postmenopozal uterin kanamalar
  Histerosalfingografi ve/veya ultrasonografide endometrial patolojiye ait şüpheli görünümlerin varlığı
  Histeroskopi Riskleri
  Histeroskopi sonrası komplikasyonlar yaklaşık %2 oranında olmaktadır. En yaygın göürülen komplikasyon uterus perforasyonudur (rahimde küçük bir delik). Uterin adezyonlar veya enfeksiyonlar gelişebilmektedir.
  Kullanılan sıvılara bağlı ciddi komplikasyonlar; akciğerlerde sıvı, kan pıhtılaşma problemleri, elektrolit dengesizliği ve şiddetli alerjik reaksiyonlardır. Şiddetli veya hayatı tehdit edici komplikasyonlar çok ender görülmektedir.
  Ameliyat Sonrası Bakım
  Histeroskopiyi takiben birkaç gün boyunca bir miktar vajinal akıntı veya kanama ve ağrı olabilmektedir. Çoğu fiziksel aktiviteye genellikle 1 veya 2 gün içinde devam edilebilmektedir.


   
Laparoskopinin Riskleri ve Muhtemel Problemler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocuklarda ayak problemleri ve ayakkabı seçimi

  çocuklarda ayak problemleri ve ayakkabı seçimi

  yaşa göre ayak numarası çocuk ayak numarası yaşa göre ayakkabı ayakkabı numaraları İnsanın, yaşamı süresince ortalama 100 000 km yol yürüdüğü göz önüne alınırsa, yürümeye başladığı ilk günlerden başlayarak, çocuğunuzun ayak sağlığının yanı sıra kullanacağı ayakkabının seçiminin de çok önemli olduğu ortaya çıkıyor. Genetik ya da ırksal özelliklerin ve ayakkabı kullanım biçiminin etkili olduğu...
 2. 7 İlişki Problemleri ve Çözümleri

  7 İlişki Problemleri ve Çözümleri

  iliski problemleri ilişki problemleri sürat ve çözümleri ilişkide problemler Evlilik ve Aile Terapisti Terri Orbuch, çiftlerde yaygın olarak karşılaşılan 7 ilişki sorununu ve çözümlerini tespit etti. Siz de bunlara bakarak sorunlarınıza dışarıdan bir bakış açısı yakalayabilir ve çözüm önerilerine göz atabilirsiniz. 1- Dürüst olmama, güvensizlik Güven ilişkilerin en önemli parçasıdır. Partner...
 3. Cilt problemleri nedenleri ve çözümleri

  Cilt problemleri nedenleri ve çözümleri

  cilt problemleri, nedenler, sebepler, hastalıkları, tedavisi, çözümleri ve merak edilen tüm bilgileri burada arkadaşlar Cilt problemeleri, hangi yaşta olursa olsun, hemen hemen her kadın ve erkeğin sorunudur. kişiden kişiye değişen cilt problemlerinin bir çok çeşidi ve bu çeşitlere göre değişen sebepleri vardır. Biz de bu makalemiz de cilt sorunlarının sebepleri,ni ve çözümlerini ele...
 4. Laparoskopi ameliyatı ve sonrası

  Laparoskopi ameliyatı ve sonrası

  laparoskopi ameliyatı nasıl olur neden yapılır fiyatları ameliyat sonrası sorunlar hakkında genel bilgiler burda melekler laparoskopi ameliyatı kısırlık nedeniyle ilgili tüm sorunların çıkarılması için gerekli bir işlemdir melekler peki bu ameliyat nasıl olurr yan etkileri nelerdirr işte konumuz melekler İnfertilite ile ilgili tüm yapısal özelliklerin değerlendirilmesi amacıyla bazı...
 5. Hamilelikte problemler ve çözümleri

  Hamilelikte problemler ve çözümleri

  Bebek kemik gelişimi içn yüksek oranda kalsiyumu gerekirse annesinin dişinde kemiğinde alacaktır. Bu nedenle anne adayları yeterli kalsiyum tüketmelidir. Bu doğal olarak yumurta beyazı süt yoğurt peynir olarak gıda ile alınırken güneş ısıgının gerekliliği unutulmamalıdır. Güneş ışığının faydalı olması için direk ısıgın cilde teması gerekir. arada kıyafet cam olmamalıdır. Temas yüzeyi arttırkca...

Sayfayı Paylaş