LAPTOPUNUZU HIZLANDIRMANIZ İÇİN ÖNERİLER

LAPTOPUNUZU HIZLANDIRMANIZ İÇİN ÖNERİLER
laptop nasıl hızlanır,dizüstü bilgisayar nasıl hızlandırılır,laptopu hızlandırmak için ne yapmalıyım,bilgisayar hızlandırma,laptop hızlandırma hakkında bilgiler

indir.jpgDizüstü bilgisayarınızdan daha fazla performans artışı bekliyorsanız bunu oldukça basit yöntemlerle yapabilirsiniz. Notebook bilgisayarınız düşük donanım değerlerine sahip olabilir bu bilgisayarınızdan daha fazla performans artışı beklemeyeceğiniz anlamına gelmez. Şimdi adım adım bilgisayarımızı nasıl hızlandırabileceğimizi inceleyelim.(Dizüstü bilgisayar hızlandırma içerisinde Windows 7 kurulu bir sisteme göre anlatılmıştır.)
1) Dizüstü bilgisayarınızda bir takım güç planları bulunur. Güç planları bilgisayarınızın ENERJİ-PERFORMANS beklentileri için oluşturulmuştur. Güç planını kullanarak bilgisayarınızı hızlandırmak için; Sağ altarafta olan Şarj simgesine tıklayın > Diğer güç seçenekleri > Ek planları Göster > Yüksek Performans Seçeneğini İşaretleyin. Bilgisayarınızı yalnızca batarya takılı olarak kullanacaksanız aynı şekilde buradan güç tasarrufu seçeneğini işaretleyerek batarya kullanım süresini uzatabilirsiniz. Yüksek performans daha fazla enerji tüketeceğinden batarya kullanım süreniz kısalabilir.

2)Bilgisayarınızdan kullanmadığınız tüm programları Başlat > Denetim Masası > Program ekle kaldır yöntemiyle silin.Bilgisayarınızı satın aldığınızda içersinde oldukça fazla program yüklü olacaktır kullanmadığınız programların ne işe yaradığını biliyorsanız sisteminizden kaldırın işlevini bilmediğiniz bir program bir donanımın sürücüsü olabilir sürücüyü kaldırdığınızda donanımınız çalışmayabilir.(Örneğin; resim veya video düzenleme programları) Birden çok programı bilgisayarınızdan kaldırdıktan sonra mutlaka disk birleştiricisini çalıştırın.Disk Birleştiricisi sistem performansını arttırmak için bilgisayarınızın sabit diskindeki parçalanmış dosyaları birleştirir.Disk birleştiricisini açmak için bilgisayarınızdan Başlat'ı daha sonra arama kutusuna disk birleşriticisi yazarak en üstte görünen programa tıklayabilirsiniz buradan birleştirmek istediğiniz diskin üstüne tıklayıp diski birleştir butonuna tıklamalısınız.Disk birleştirme işlemi uzun süre devam edebilir.
3)Bilgisayarınız yavaş açılıyor ve açıldığında uzun bir süre kullanılabilir hale gelmesini bekliyorsanız.Başlangıçta açılacak programları şeçmelisiniz.Bu işlemi yapabilmek için Başlat'ı daha sonra arama kutusuna Msconfig yazarak üst sekmede görünen msconfig.exe programına tıklamalısınız.Buradan BAŞLATMA seçeneğini seçin ve bilgisayarınız başlarken açılmamasını istediğiniz programların yanlarındaki kutucuklara tıklayın. Daha sonra uygula ve tamam seçeneklerine tıklayın.
4)Bilgisayarınızda bir Antivirüs programı yoksa deneme sürümü bile olsa bir antivirüs programı indirin ve bilgisayarınızda tam sistem taraması yapın.Virüsler bilgisayarınızın sistemini kararsız hala getiren en büyük etkenlerdir.
5)Dizüstü bilgisayarınız aşırı derecede ısınıyorsa buda sisteminizin performansının düşmesi demektir. Diz üstübilgisayarınızı düz ve sert zeminlerde kullanın. Bir laptop soğutucusu edinmeniz daha da yararlı olacaktır. Eğer bilgisayarınız aşırı derecede ısınıyor ise burayı tıklayarak laptop ısınma sorununuzu çözebilirsiniz.
 
Son düzenleme:
Üst