Etiketler:
 1. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL

  Lavabodan Su Neden Sağa Dönerek Boşalır?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında HaYaL tarafından paylaşıldı.

  Lavabonuzu veya küvetinizi su ile doldurun ve tıkacı aniden çekin. Su düz olarak delikten boşatmayacak döne döne bir hortum oluşturacak şekilde boşalacaktır.
  Bu dönüş yönü kuzey yarımkürede sağa doğru yani saat yönünde güney yarımkürede ise tam tersidir. Bilim insanları buna 'Coriolis' kuvveti diyorlar. Her iki yarımkürede böyle birbirine ters yönde hava akımlarının ve okyanus akıntılarının olduğu herkes tarafından kabul ediliyor da bir lavabodan boşalan suda böyle küçük bir ortamda dünyanın dönüşünün etkili olup olamayacağı tartışma konusu. Dünya kendi etrafında dönerken her tarafındaki hız aynı değildir.

  Ekvatordaki biri bir günde dünya çapı kadar yani 40.000 kilometre giderken bir diğer ifade ile saatte 1670 kilometre hızla yol alırken tam kutuptaki bir insan sıfır hızla sadece kendi etrafında dönmektedir. Aynı şekilde gökyüzünde asılı gibi duran bulutlar rüzgarın etkisini katmazsanız yere göre hareketsizdirler ama altlarındaki kara parçası ile birlikte dönerler. Bu durumda ekvatordaki bulutlar da kutuptakilere nazaran hızlı dönmektedirler.

  A'yı ekvatorda B'yi ise onun tam kuzeyinde 45 derece paralelinde iki nokta olarak düşünelim. Bir top mermisini A'dan tam kuzeye nişanlayıp attığımızda atış sırasında ekvatorun dönüş hızı B noktasına göre neredeyse iki kat olacağından mermi B noktasının doğusuna gidecektir.

  Aynı şekilde kuzey kutbundan hemen hemen hareketsiz bir konumdan tam güneye atılan bir mermi 45 paralelinde dünya dönüş hızı daha çok olduğundan bu sefer hedefin batısına düşecektir. Yani kuzey yarımkürede kuzeye veya güneye atılan her şey atanın konumuna göre sağa gitmektedir. Bu durum güney yarımkürede ise sola doğru gerçekleşmektedir. Her iki yarımkürede kuzey - güney doğrultusunda hareket eden hava akımları ve okyanus akıntıları bu durumdan etkilenirler.

  Kuzey yarımkürede sağa güneyde sola dönerler. Ancak be. dünya yüzünde büyük bir ölçekte okyanusların dibindeki sürtünme ve bulutların hava akımlarının üzerinde bulundukları yerle birlikte hareket etmelerinin etkileriyle oluşan bir tabiat olayıdır.

  Bilim insanları bunun lavabo veya küvet gibi nispeten mikro ölçüde de mümkün olup olmadığını hala tartışıyorlar. Bir kısmı burada suyun musluktan çıkış şekil ve hızının lavaboya düştüğü noktanın lavabonun ve suyun gittiği yerin yapısının etken olduğunu söylüyorlar diğerleri de ideal şartlarda 50 kere deney yapın ve görün diyorlar. Haydi banyoya bilimsel deney yapmaya...!


  alıntı


   
Lavabodan Su Neden Sağa Dönerek Boşalır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Lavabodan Su Neden Sağa Dönerek Boşalır? biliyor musunuz kızlar ?

  Lavabodan Su Neden Sağa Dönerek Boşalır? biliyor musunuz kızlar ?

  kadın neden boşalamaz Lavabodan su niçin sağa dönerek boşalıyor? Lavabonuzu veya küvetinizi su ile doldurun ve tıkacı aniden çekin. Su düz olarak delikten boşatmayacak, döne döne bir hortum oluşturacak şekilde boşalacaktır. Bu dönüş yönü kuzey yarımkürede sağa doğru, yani saat yönünde, güney yarımkürede ise tam tersidir. Bilim insanları buna 'Coriolis' kuvveti diyorlar. Her iki yarımkürede...
 2. Erkek düğmeleri neden sağda ..?

  Erkek düğmeleri neden sağda ..?

  Hakikaten, niçin erkeklerin tüm giysilerinde düğmeler sağda, ilikler solda iken kadın giysilerinde tam tersidir? İşte, insanların daha çok sağ ellerini kullanmalarından dolayı yerleşen bir alışkanlık daha. Sağ elini kullanan bir insan için, sağdaki bir düğmeyi, soldaki bir iliğe geçirmek daha kolaydır. Bu nedenle de erkeklerin düğmeleri daima sağdadır. Peki kadınların düğmeleri niçin...
 3. Erkekler kadınlardan neleri saklar?

  Erkekler kadınlardan neleri saklar?

  Erkeklerin kadınlardan neleri sakladığını hiç merak ettiniz mi? İşte erkeklerin kadınlardan sakladığı beş şey. * Haftasonları gazete okurken, magazin köşelerinde ki güzellere bakarken, anlık sayfa değiştirmeleri. *Sizinle dışarı da gezerken “aa” şurası da bayağı güzel yermiş derken, Etrafı sizden habersiz süzmesi. *Arkadaşlarıyla buluşacağında şirketin halısaha maçı, veya akşam mesaii var çok...
 4. Suyun Lavaboda Sağa Doğru Akışı

  Suyun Lavaboda Sağa Doğru Akışı

  su neden lavaboda sağa doğru akar, sebepleri, nedenleri, ilmi açıklaması, nedir, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Suyla oynamak çocukluktan itibaren genellikle çok sevilir.Hele de küveti doldurup şöyle içine uzanıp,keyif yapmak..Peki o suyu boşaltmak için tıpayı çektiğinizde hiç dikkat ettiniz misuyun akışı yönüne? Hep sağa doğru akarak delikten akar.Ya...
 5. Acı Sakız Nedir

  Acı Sakız Nedir

  Acı Sakız Nedir ne işe yarar bilen var mı aranızda.

Sayfayı Paylaş