Lavanta yağı ve saça faydaları hakkında

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
Lavanta yağı ve saça faydaları hakkında
lavanta yağının faydaları
lavanta yağı saç bakımıMerhaba melek'ler, lavantanın o mis kokusu deterjan çeşidi tercihleriniz arasında başı çekiyor. Şimdi size lavanta yağının saçlarınız için de faydalarını aktarıyoruz ve böylelikle saç bakımında da tercihiniz oluyor lavanta :)
Lavanta Bitkisi ve Çiçeği: Karabaş otu olarak da bilinen Lavanta, güzel kokulu mavi ve beyaz renklerde çiçekler açan bir bitkidir.

Lavantanın Faydaları: Yatıştırıcı ve uyarıcıdır. İdrar ve gaz söktürür. Karın şişliği ve migren ağrılarında faydalıdır. Romatizma şikâyetlerini azaltır. Mikrop öldürücüdür. Kokusu vücuda kuvvet ve ferahlık verir. Ateşli hastalara iyi gelir. Özellikle Karaciğere çok faydalı olan Lavanta, karaciğerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Bu özelliği ile karaciğer yetmezliği, hepatit B ve C, sarılık gibi hastalıklarda faydası görülür. Lavanta çiçeği yağı kapalı göze kompres yapılırsa gözleri kuvvetlendirir ve rahatlık verir.

Lavanta Nasıl Kullanılır? Çoğunlukla kokusu için kullanılır. Lavantadan lavanta yağı ve lavanta kolonyası elde edilir. Kokusu tahtakurtu, güve gibi böcekleri uzaklaştırır. Lavanta çayı, romatizma ağrılarını hafifletir, ayrıca saç derisine sürülürse saç dökülmesini azaltır. Lavanta yağı bulantı ve kusmaları giderir. Lavanta yağı ayrıca, başta egzama ve yanık olmak üzere sedef, akne gibi cilt rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Yemek ve salatalara 2-3 damla lavanta yağı katmak cinsel gücü arttırıcı etki gösterir. Lavanta yağı zehirlenmelere ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceği için günde 5-6 damladan fazla almamak gerekir.Alkol kullananlar, hamileler ve emziren anneler lavanta kullanmamalıdır.
 

Benzer İçerikler

*MeleK*
Cevaplar
1
Görüntüleme
6K
Kayıtsız Üye
K
*MeleK*
Cevaplar
1
Görüntüleme
2K
Kayıtsız Üye
K
THESECRET
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
THESECRET
THESECRET
T
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
TİTAN
T
Üst