Lazer Epilasyon Yan Etkileri Var mı?

Uzman SühaN

Administrator
Lazer Epilasyon Yan Etkileri Var mı?
İstenmeyen tüyleri ortadan kaldıran lazer epilasyon işlemi milisaniyelik atışlarla gerçekleştirilen bir işlemdir. Düz bir demet halinde yayılan lazer ışınının kıl köklerine yoğunlaştırılması sonucunda kalıcı sonuçlar ortaya koyan lazer epilasyon işlemi kendisini kanıtlamış bir uygulamadır. Kıl kökünde oluşan ısı sonucunda tahrip olan kıl kökü zayıflayarak, zaman içerisinde dökülmeye bırakılır. Lazer epilasyon süreci tamamlandığında ise uygulamanın yapıldığı bölgede istenmeyen tüyler ortadan kaldırılmış olur. Lazer epilasyon doğru ellerde harika sonuçlar veren bir işlemdir.Lazer Epilasyon Yan Etkileri Var mı.jpg
Dermatolojik uygulamalarda yan etkiler, hedef dışı komşu dokuların (sağlıklı epidermis ve dermis) lazer etkilenmesinden ve bunların komplikasyonlarından ibarettir. Öncelikle, epidermis ve dermis de melanin içerir. Melanin ışık absorbandır. Sağlıklı cildin içerdiği melanin miktarı arttıkça doğal olarak, hedef lezyona verilen ışından etkilenmesi de artar.
Lazer epilasyon uygulamasının en büyük yan etki ihtimali, ne olduğu belli olmayan, menşei olmayan Uzakdoğu ve sözümona Avrupa cihazları ile yaptırılan lazer epilasyon seanslarıdır, bu tarz cihazlar ucuz güzellik salonlarında ve kuaförlerde kullanılmaktadır. Hiçbir sağlıklı çalışma ve emniyetli uygulama belirtisi olmayan bu cihazlarla uygulama yapmaktan kaçının. Lazer epilason yaptıracağınız cihazı araştırın, FDA belgesi var mı öğrenin.


Özellikle alexandrite lazer epilasyon cihazlarıyla yapılan lazer epilasyon seanslarından sonra güneşe maruz kalmak da ciltteki pigmenti arttırarak cildin lazere duyarlılığını arttırıp yan etki oranını yükseltir. Uygulama sonrası güneşe maruz kalma halinde de uygulama yerinde hiperpigmentasyon ve hipopigmentasyon görülebilir. Bunun için de yine en az dört hafta güneşten kaçınma ve zaruri hallerde yüksek faktörlü güneş koruyucuları önerilir. Bu risk nedeniyle yaz aylarında alexandrite lazer epilasyon teknolojisi kullanan merkezler ve klinikler bu teknolojileri kullanamazlar, bilinçsizce kullanan merkez ve klinikler varsa da bunlardan özellikle yaz aylarında kaçınmanız gereklidir.


Yaz aylarında lazer epilasyon uygulamasının en sıkıntılı yan etkisi olan güneş lekelerinden kaçınmak için yeni teknolojileri tercih edebilirsiniz. BuzLazer™ teknolojisi yaz aylarında da klinik ve güzellik merkezlerinde aralıksız çalışmaya devam ediyor. 810nm diode lteknolojisi olan bu buz lazer epilasyon teknolojisi, lazer epilasyon uygulamalarında bir devrim yarattı diyebiliriz. Deri altına veriln enerjiyi saniyede 10 seri atış ile ütüleyerek verdiğinden dolayı cild te tahribat oluşturmaz ve böylelikle uygulama sonrası güneş ile deri temas ettiğinde yanık riski oluşmaz.


Küçük yan etkiler dışında, dikkat edilmesi gereken nokta, cilt yapınıza uygun lazer epilasyon cihazlarının kullanılmasıdır. Aksi halde basit lekelenmeler ve kızarıklıklar dışında deri üzerinde renk değişimleri meydana gelebilir veya öngörülemeyen başka yan etkilerle karşılaşabilirsiniz. Özellikle deneyimli ve uzman kişiler tarafından yapılmaz ise, lazer epilasyon sonrası kalıcı iz ve lekelenme riski yüksek olabilir. Genel olarak kurallara uygun lazer epilasyon uygulamasının kalıcı bir yan etkisinin şu ana kadar saptanmadığı belirtilmektedir.
 
Üst