Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Lazer ile epilasyon uygulaması nasıl yapılıyor?

  Konu, 'Lazer Epilasyon' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Lazer ışınlarından, lazer epilasyon yapmak için yararlanırken temel prensip; kıl ve kıl kökünde bulunan ve kıla rengini veren melanin pigmenti ile ışığın etkileşimi, bu sayede ısı oluşumu, açığa çıkan ısı ile de içerisinde kıl mevcut olan kıl köklerinde epilasyon amaçlı tahribat meydana getirilmesidir.
  Epilasyon için üretilmiş lazer cihazlarında kullanılan ışının dalga boyu, siyah renk tarafından görülüp emilen dalga boylarındadır. Kıllarda bulunan melanin, üzerine düşen lazer ışınını absorbe eder (emer). Absorbe olan (emilen) ışın, ısı enerjisine dönüşerek kıl kökünü tahrip eder.

  Lazer epilasyon için kullanılan lazer ışınının cildin derinliklerinde bulunan kıl köküne kılın klavuzluğunda ulaşarak ısı enerjisine dönüşen lazer ışını ile kıl köküne hasar vermesi gerekir.

  Bunun sağlanabilmesi için de kökün içerisinde muhakkak kıl olmalıdır. Epilasyon için uygulamaya gelmeden önce bölgede çıkması beklenen maksimum kılın çıkmış olması gerekir. Uygulama öncesi 1 aylık sürede, kılı cımbız, ağda gibi kılı kökünden çekip çıkararak kıl kökünü boş bırakacak işlemlerin yapılmamış olması gerekmektedir.

  Lazer ile epilasyon uygulanmasından önce ağda gibi kıl kökünden kılı ayıracak işlemler yapılırsa kıl kökten alınmış olur. Böylece lazer ışığı kılı göremez. Kıl olmayınca ışığın köke ulaşma şansı yoktur. Dolayısiyle lazer epilasyon seansı büyük oranda etkisiz olur. Bu nedenle epilasyon öncesi ağda ve epilasyon amaçlı makinalar ile kılı kökünden çıkararak kıl kökünün boş kalmasına neden olan uygulamalar yapılmamalıdır.

  Uygulama öncesi doktorunuz tarafından kıl ve cilt tipi tesbit edilir. Gerek kıl, gerekse cilt tipi uygulanacak etkin lazer ışınının dozunun ayarlanmasında önemli olduğu için epilasyon uygulamasının sonuçlarını etkileyecektir.

  Lazer uygulamasından hemen önce, etkin epilasyon için uygulama bölgesindeki tüm kıllar jilet veya traş makinası ( kılı çekip çıkarmadan sadece yüzeyel kesme işlemi ) ile kıl cilt seviyesinde kısaltılır.
  Aynı zamanda Lazer ışının cilt üzerinde bulunan kıllar tarafından emilip, enerji kaybına neden olmaması ve beraberinde, bu ışının cilt seviyesinde ısıya dönüşmeye başlamasıyla, cilt üzerinde hasar oluşmaması için kılların uzun bırakılmayarak, cilt seviyesine kadar kısaltılması önemlidir.

  Eğer cilt kuru ise lazer epilasyon uygulamasından en az 15 gün önce yoğun bir nemlendirme proğramı cilt tahrişlerinin azaltılması açısından uygundur. lazer ile epilasyon uygulamalarında oluşacak hassasiyeti azaltmak için, bölgeye lokal anestezik krem gerek görülürse doktorunuz kontrolünde sürülebilir. Yine lazer ile epilasyon uygulamasında hassasiyeti azaltmak için ve cilt tahrişlerinin oluşmaması için uygulama yapılan bölge buz aküsü ile soğutulur.

  Epilasyon uygulaması sırasında benlerin üzerine atış yapmaktan sakınmalı, benler üzerleri kapatılarak korunmalıdır. Lazer uygulaması sonrası bölgeye 24 saat boyunca hiç bir kozmetik uygulamanın yapılmamalı ve işlem sonrasında sıcak su ile temas ettirilmemesi uygun olur
  Nemlendirici uygulamasında bir sakınca yoktur. lazer uygulaması yapılan bölgeler, her seans sonrası en az 1 hafta güneşten korunmalı ve yüksek faktörlü bir güneş koruyucu sürülmelidir.

  Eğer lazer ile epilasyon uygulaması esnasında ve sonrasında doktorunuz tarafından gerekli görürse bölgeye epitelizasyonu (cilt oluşumunu-yenilenmesini) kolaylaştırıcı bir krem de sürülmesi cildin yenilenme sürecini hızlandıracaktır.
  Epilasyon uygulaması yapılacak kişiye, bir sonraki seansa gelene kadar, çıkan kılları kökünden alacak bir işlem yapmaması-yaptırmaması, ancak ihtiyaç hissederse, kılları sadece jilet veya makasla cilt seviyesinde kısaltabileceği anlatılmalıdır.
   
Lazer ile epilasyon uygulaması nasıl yapılıyor? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Lazer ile epilasyon uygulaması nasıl yapılıyor? lazer hakkında merak ettiğiniz herşey

  Lazer ile epilasyon uygulaması nasıl yapılıyor? lazer hakkında merak ettiğiniz herşey

  epilasyondan sonra jilet lazerden sonra jilet yapılırmı lazerden lazer epilasyondan ağda yapılırmı Lazer ışınlarından, lazer epilasyon yapmak için yararlanırken temel prensip; kıl ve kıl kökünde bulunan ve kıla rengini veren melanin pigmenti ile ışığın etkileşimi, bu sayede ısı oluşumu, açığa çıkan ısı ile de içerisinde kıl mevcut olan kıl köklerinde epilasyon amaçlı tahribat meydana...
 2. Lazer ile epilasyon uygulaması öncesi test atışı gerekirmi?

  Lazer ile epilasyon uygulaması öncesi test atışı gerekirmi?

  Her lazer epilasyon uygulamasında test atışı zorunluluğu yoktur. İlk muayeneyi yapan hekim tarafından uygun durumlarda gerekli görüldüğünde lazer epilasyon öncesi bölgeye test atışı yapıp, test dozu ve kişisel bilgiler dosyaya kaydedilir. Bu sayede daha sonraki seansların uygulama planı ve takibi sağlanabilmektedir.
 3. Lazer ile epilasyon yaptırmaya gelirken nasıl hazırlanılması gerekir?

  Lazer ile epilasyon yaptırmaya gelirken nasıl hazırlanılması gerekir?

  Lazer epilasyon uygulamalarından önce lazer epilasyon uygulamasının başarısı ve yan etkilerin en aza indirlebilmesi için önemli noktalar bulunmaktadır. Epilasyon uygulanacak bölgelerin cilt rengi güneş veya solaryumdan bronzlaşmamış olup, seans sırasında kişinin gerçek ten rengine yakın olmalıdır. Lazer epilasyon uygulaması yapılacak bölgelerdeki kıllara son 15 gün içinde ağda, cımbız...
 4. Lazer Epilasyon Yan Etkileri Var mı?

  Lazer Epilasyon Yan Etkileri Var mı?

  İstenmeyen tüyleri ortadan kaldıran lazer epilasyon işlemi milisaniyelik atışlarla gerçekleştirilen bir işlemdir. Düz bir demet halinde yayılan lazer ışınının kıl köklerine yoğunlaştırılması sonucunda kalıcı sonuçlar ortaya koyan lazer epilasyon işlemi kendisini kanıtlamış bir uygulamadır. Kıl kökünde oluşan ısı sonucunda tahrip olan kıl kökü zayıflayarak, zaman içerisinde dökülmeye bırakılır....
 5. Epilasyon yaptırmak zararlımı?

  Epilasyon yaptırmak zararlımı?

  İstenmeyen tüyler bayanlar kadar erkeklerin de sorunudur.İstenmeyen tüyler için geçmişten günümüze bir çok yöntem gelişmiştir. Jilet,odun külüyle çekmek,eldivenle yolmak,ağdalamak,cımbızlı epilatörle temizlemek,iple almak,iğneli epilasyon ve lazer epilasyon gibi yöntemler.Günümüzde artık en çok tercih edilen yöntemlerden biri lazer epilasyon.Belli seanslarla yapılan bu işlem istenmeyen tüyler...

Sayfayı Paylaş